Masáže jsou známé již od 3000 let př.n.l., kdy se ve starověkém Egyptě používaly k léčebným účelům. Zakladatelem evropské masáže je mnich Peer Ling v 19. století. Z jeho masáží také vycházela první česká kniha O masáži (1906), jejímž autorem je Vítězslav Chlumský. Od roku 1934 se masáže staly v Československu řemeslem, které poslední dobou získává na oblibě.
Klasifikace: sportovní a rekondiční masér
Praxe: masér reprezentace radiového orientačního běhu, masér reprezentačního týmu juniorů na JWOC 2019, masér v
mráz léčí.
Proč sportovní masáž?
Sportovní masáž není určena pouze pro sportovce, ale i ostatní. Výsledkem masáže je zvýšené prokrvení svalů, zlepšení výživy buněk a jejich činnost. Dále dochází k vyplavování histaminových (únavových) látek díky zrychlení lymfatického systému, což přispívá k regeneraci organismu. Celkově masáž působí příznivě na nervový systém a psychické rozpoložení.
Pro koho se sportovní masáž doporučuje?
Sportovní masáž se doporučuje od 12 let věku s cílem zlepšit výživu svalů, odolnost, pružnost, sílu a pohotovost. Masáž se doporučuje při chronickém postižení pohybového aparátu, bolesti svalů (zvláště zad a krku), stavech po infarktu myokardu, onemocnění dýchacího systému, poúrazových stavech, zlepšení fyzického i psychického stavu a k zvýraznění regenerace a relaxace.
Pro koho se sportovní masáž nedoporučuje?
Masáž nelze provádět na některých částech těla v případě těhotenství, místním zánětu, bodnutí hmyzem, popálenin, výronů, natržení svalů. Vůbec v případě vrozené krvácivosti, nádorovém onemocnění, či jiných chronických stavech. Dále by neměl být masírovaný nemocný (horečky, bolest v krku, kašel, rýma...) tzn. netrpět žádnou bakteriální nebo virovou nákazou.
Jak často chodit na sportovní masáž?
Sportovní masáž se doporučuje provádět maximálně jedenkrát denně, v případě sportovců se zvýšenou zátěží i vícekrát. V období zvýšené fyzické zátěže ovšem postačí návštěva maséra cca čtyřikrát týdně dle stavu klienta. Lidem s nepravidelnou sportovní zátěží postačí zajít si na masáž dvakrát týdně, také podle vlastního pocitu (může být i častější návštěva podle potřeby).