Jakub Šrom
Novinky 2014 | Jakub Šrom
Archiv roku 2014
OB zimní ligy začaly
vloženo 20.12. 20:52
Popravdě první závod zimních OB se startoval už 6.12. v Juliánově. V Brně se běhají dvě konkurenční zimní ligy. První závod 6.12. se běžel v rámci BZL (Sanasport Brněnské zimní ligy). Týden na to 14.12. následoval závod OB Ligy s centrem na Palackém vrchu. Dnes se běžel již třetí OB letošní zimy stejně jako loni kolem Základní školy v Štýřicích (výsledky). Pořadatelům vyšlo i počasí, kdy by člověk asi těžko čekal slunečno a cca +6°C, ale to jsou holt ty aktuální zimy. Pro běh nemůže být v zimě nic lepšího :). Kdyby vám OB náhodou nestačil, můžete zavítat na některý z krosových závod BBP (Brněnský běžecký pohár). Nejbližší závod vhodný také ke spálení přebytečných kalorií z doby vánočních svátků je v Syrovicích 26.12.

Tímto se s Vámi pro letošek loučím, děkuji, že navštěvujete můj web a doufám, že každý zde něco zajímavého najde. Pokud se chcete dozvědět ještě víc, koukněte na moji FB stránku. Nezbývá už nic jiného, než všem popřát krásné Vánoční svátky, hlavně v pohodě a radosti no a do nového roku hlavně hodně zdraví. Tak zase na viděnou v následující sezóně 2015!!!

DATUMNÁZEV ZÁVODUMÍSTO KONÁNÍODKAZ
6.12.KauflaufJuliánovBZL
14.12.Pomikulášský běhPalackého VrchOBLiga
20.12.Vánoční Magnus CupČervený kopecOBLiga
11.1.Hruška cupKraví horaBZL
17.1.Radostický sprintRadosticeOBLiga
25.1.Návrat ke kořenůmPřední HádyOBLiga
31.1.Hromniční trápeníBlanskoBZL
8.2.Papouščí přeletKomárovOBLiga
15.2.Onos cupSlatinaBZL
21.2.O-mikronČerná PoleOBLiga
8.3.Bílovický koláčBílovice nad SvitavouOBLiga
15.3.Adamna cupKrálovo PoleBZL

Nejlepší radiový orientační běžci 2014 - konečně i já byl mezi nimi :D
vloženo 30.11. 21:10
Vyhlášení nejlepšího juniora rob 2014 - jáVyhlášení nejlepšího juniora rob 2014 - já Poslední víkend proběhla poslední akce rob tohoto roku, a sice vyhlášení nejlepších závodníků. Do Bílovic nad Svitavou se sešli závodníci a činovníci ROB z celé republiky, aby se naposledy potkali před zimní pauzou. Vyhlášení předcházela rada asociace a testy rozhodčích. V neděli probíhaly přednášky a semináře pro rozhodčí a trenéry. Ale ta nejvýznamnější akce začala v sobotu od 17 hodin - nejlepší sportovci ROB. Začalo se vyhlášením nejlepší soutěží roku, kterou se staly 4 DNY ROB chebského oddílu. Poté následovali veteráni - 3. Jirka Mareček, 2. Dáša Skřivanová a prvenství patří po zásluze Pavle Hažmukové. Pro mě překvapením se stal objev roku, kterým se stala Justýna Bouchalová. Nejlepším mužem se v novodobé historii (10 let) stal již počtvrté Karel Fučík, těsně před Kubou Omou. Oba sice měli stejné výsledky na světě, ale Karel je prostě KAREL - to nepochopíš.
Nejlepší robáci 2014Nejlepší robáci 2014 Třetí skončila Verča Krčálová, která zachránila alespoň jednou individuální medailí na světě neideální výkony svých pobočnic. No a poslední kategorie juniorů byla pro mě nejzajímavější. Třetí skončila po bronzu na MS Bára Matoušková. Horcí kandidáti na vítězství v juniorech jsme byli dva. Já a Martin Šimáček. Oba jsme získali dvě individuální medaile na MS a dvě zlata z týmů. Ale předčil jsem ho v mistrovských titulech z MČR 5:1 a získal tak i můj poslední skalp, který mi za juniory chyběl - prvenství v anketě v juniorech. Přitom jsem se ještě v anketě ani na stupně nepodíval. Děkuji tak všem za hlasy, s mládežnickými kategoriemi se loučím a spěchám (pomalu) do chlapů. Čas je neúprosný.
výsledky ankety, článek na ardf, video ze semináře v tělocvičně viz dole.
A zde máte video z nedělního praktického nácviku hry pro děti na obratnost a rychlost v podání dospělých závodníků ROB aneb I dospělí si umějí hrát - czech ardf
foto: Andrej Gomzyk
Vyhlášení ROBáků Bílovic
vloženo 18.11. 20:32
podium vyhlášení nejlepších ROBáků Bílovicpodium vyhlášení nejlepších ROBáků Bílovic Dnes proběhlo vyhlášení nejlepších radiových orientačních běžců z Bílovic nad Svitavou. Konalo se tak v rámci 25. loučení s bílovickým vánočním stromem městu Brno. Od obce jsme dostali finanční příspěvek, za který jsme si mohli koupit vlastní dárek. Vše završil ohňostroj.
Záznam předávání stromu, fotky.
foto: Vít Priessnitz
Sport life 2014 je za námi
vloženo 13.11. 19:55
Sport life 2014 rozhovor o ROBSport life 2014 rozhovor o ROB Sport life 2014 autogramiádaSport life 2014 autogramiáda Od čtvrtka 6.11. do neděle 9.11. proběhl veletrh sportu na brněnském výstavišti. Mohli jste mě vidět v pátek, kdy jsem s ostatními studenty prezentoval Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka. Prezentace probíhala jak formou rozhovorů s úspěšnými sportovci, tak praktické ukázky juda, takewonda a aerobiku.
V sobotu proběhla autogramiáda sportovních talentů, hvězd a legend jihomoravského kraje. S každým sportovcem probíhal krátký moderovaný rozhovor za průběhu autogramiády.
Sportovní veletrh nabídl různé značky sportovního oblečení přímo ke koupi, ukázku různých sportů nebo možnost si sport vyzkoušet na vlastní kůži. Pokud jste Sport life letos nenavštívili, můžete to napravit zase za rok, v podobném termínu. Reportáž najdete na stránkách ČT v pořadu Sport v regionech (od 8:15).
Vyšel nový zpravodaj ČUS
vloženo 6.11. 20:26
Dnes vyšel nový zpravodaj České unie sportu (ČUS) i se stopou radiového orientačního běhu. Po roce je tam opět i moje fotka :D.
Verze s ROB, Celý zpravodaj
Vyšel i Bulletin antidopingového výboru ČR, kde se můžeme dočíst, že byli testováni na zakázané látky i čtyři ROB závodníci. Konkrétně to bylo na Poháru přátelství 3.-5.10.
Rehabilitační soustředění reptezentace
vloženo 2.11. 20:05
start na rehabkustart na rehabku Poslední říjnové dny patří tradičně rehabilitačnímu soustředění státní sportovní reprezentace ROB. Letos se zvolila lokalita stejná jako na jarní soustředění 2012 v Blansku. Po podzimních prázdninách, které byly do středy, jsme si prodloužili i další víkend, protože příjezd byl ve čtvrtek ráno. Páteční dopoledne bylo vcelku náročné, dělali jsme každoroční srovnávací fyzické testy + ROB štafetu. Odpoledne posilovna s bazénem. Po tomto dni mě ještě dneska bolí břišáky. V sobotu jsme měli dvoumetr ve dvojicích a odpoledne bazének s Vláďou (fyzioterapeut) a saunu. Soustředění uzavíral nedělní trojboj. Stejně jako ždr soustředění i toto bylo pojaté jako příprava na nadcházející tréninkové období a tak jsme po večerech rozebíraly možnosti tréninku a tréninkové plány. Každý si připravil plán na měsíc, který musí dodržet. No uvidíme, jak to komu bude vonět.
Já mám jasno, zítra na trénink.
Sport life v Brně
vloženo 29.10. 17:58
sport life logosport life logo 6.-9.11. proběhne na brněnském výstavišti Sport life 2014 v pavilonu V. V těchto dnech se sjedou téměř všechny sporty přímo do tohoto místa, aby prezentovaly své výsledky a možnosti sportování. Nebudou chybět ani příslušenství pro sport (oblečení, boty, elektronika). Zde je program veletrhu. Určitě se přijďte podívat, bude na co koukat.
Koukat můžete i na mě, a sice v sobotu 8.11. od 14:00 - 16:00 kdy je naplánována autogramiáda sportovních talentů, hvězd a legend jihomoravského kraje. Chybět nebudou ani rozhovory s těmito sportovci (tedy i se mnou). Budu se na Vás těšit.
Nyní jsem i na facebooku
vloženo 29.10. 10:43
fb logo Založil jsem facebookovou stránku www.facebook.com/jakubsromrob, kde budu většinou dávat fotky a informace o akcích. Pokud tedy máte účet, neváhejte označit stránku jako to se mi líbí a dostávejte vše z první ruky.
Podzimní soustředění ŽDR
vloženo 28.10. 21:50
ŽDR podzimní soustředění startŽDR podzimní soustředění start 24.-28.10. proběhlo poslední soustředění ŽDR tohoto roku. Letos jsem byl stejně jako loni v roli pořadatele. Nemohl jsem odmítnout pozvání na závěr roku pro žáky a dorostence a zhlédnutí nových tváří v řadách M14 a D14. Naštěstí holek v D16, D14 dále neubývá, ale drží stabilní počet. Kluků je jako v loňském a předloňském roku požehnaně, takže o konkurenci u nich není nouze. Z kategorie odešli do juniorů kluci M16 z Bílovic, takže se budou moci prosadit nové tváře. Největší posilu zaznamenaly D14. Vypadá to, že mladé generace jsou opět plně obsazené a doufám, že to nějakou dobu vydrží. Soustředění provázely dvoufázové tréninky při studeném počasí. Večerní rozbory končily někdy i po večerce (ale jen chvíli), protože toho měl Juraj hodně na srdci a nemohl se zastavit a vše završilo finále "celotáborové hry". Samozřejmě nechyběla ani zábava, hlavně při divadelních hrách na téma ROB, které si reprezentanti připravili. Pokud budu opět za rok pozván, abych se podílel na organizaci, nebudu váhat ani chvíli a pojedu.
Smrt šestnáctiletého studenta - může to být každý z nás
vloženo 14.10. 22:44
Už asi víte, že byl dnes ráno ubodán psychicky narušenou ženou 16ti letý student. Když jsem se díval na facebookovou hlavní stránku, našel jsem fotku s ním, jak ji někdo lajknul. Nedalo mi to a podíval jsem se na jeho FB profil. Jeho poslední příspěvek mě zarazil. Ukazuje, že každá minuta našeho života není předvídatelná a za několik chvil se může stát cokoliv. To, o čem snil ještě včera, kdy chtěl otevřít lidem oči, už nesní. Ti, kdo si s ním včera psali, si s ním už nenapíšou. Co chceš udělat, udělej teď, neboť nikdo neví, co se stane za několik vteřin. Už to pak nemusíš udělat nikdy! DO IT NOW!!!
Spuštění stránek skradiosport.cz
vloženo 12.10. 9:55
Tento víkend jsem konečně finálně spustil nový oddílový web www.skradiosport.cz, který nahradil dva roky běžící nový foxtimes. Ten ovšem nezůstane zapomenut, stránky foxtimes jsou stále k dispozici k nahlédnutí pod hlavičkou nové domény. Jen už nejsou udržovány. Odkaz také naleznete v menu na nových stránkách. Ty ještě dodělávám a dolaďuji, ale hotové by měly být co nevidět. Design ještě není finální, jen si s Petrou Spáčilovou na to musím někde sednout a to samo o sobě je zdlouhavé :D. Nový web představuje i nové funkce. Jednou z nich je správa uživatelů, kteří budou moci na stránky přispívat. Konečně to tak nebude na jednom člověku (na mě), aby byl web aktuální. Ale jsem zvědavý, jak to všem půjde. Stránky jsem udělal tak, aby každý mohl pokračovat v mé práci v případě, že bych je už nespravoval. Doposud to bylo tak, že stránky někdo naprogramoval podle sebe a ten, kdo je spravoval po něm, se v nich nevyznal a musel dělat nové. Díky redakčnímu systému, který pracuje na bázi uživatelů, je tomu konec a mně nebudou pořád psát lidi, abych něco nahrál na stránky, upravil nebo přidal (snad).
Anketa Sportovec ROB za rok 2014
vloženo 10.10. 16:50
Od 6.10. tedy od posledního závodu MČR nebo NŽ můžete hlasovat jako každý rok pro nejlepšího sportovce ROB v kategorii mužů + žen, kategorii veterán + veteránka, kategorii junior + juniorka, pro objev roku a nejlepší pořádanou soutěž v roce, kde byl zařazen alespoň jeden závod NŽ. Hlasovat můžete do 18.11. na stránkách Sportovec roku 2014, ale pouze pokud jste registrovaný sportovec ROB (tzn. se svým indexem). Pro mě například můžete hlasovat pouze v kategorii junior/juniorka. Pravidla pro hlasování naleznete na stránkách ankety. Vyhlášení ankety proběhne 29.11. od 17 hodin v Bílovicích nad Svitavou. Součástí bude také sjezd AROB, školení trenérů a rozhodčích a zkoušky rozhodčích v termínu 29.11.-30.11. Hlasujte podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a doufám, že se společně na vyhlášení v Bílovicích setkáme.
Pohár Přátelství 2014 - závěr sezóny
upraveno 9.10. 18:15
NŽ Pohár přátelství - doběh od majákuNŽ Pohár přátelství - doběh od majáku Závěr sezóny byl stejně jako poslední roky spojen s národním žebříčkem klasik - Pohárem přátelství. Ne vždycky všechno výjde jak má. Letošní pořadatelé Poháru přátelství by o tom mohli vyprávět. Úvodní zmatky při rozdělování pokojů (třeba já ten svůj hledal 45 minut, než jsem zjistil, že má jiné číslo na dveřích než na papíře a Pardubice, použiji jejich citaci po příjezdu: "My jsme svůj pokoj ani hledat nemuseli, nám rovnou řekli, že spíme společně na zemi.", i když měli objednané pokoje s postelemi, organizační chybička se vloudila a museli spát na zemi, i když neměli spacáky, ani karimatky). Kvůli slabému akumulátoru v jedné cílové SI jednotce byl cílový čas pozměněn oproti druhé cílové jednotce, takže výsledky jsme věděli v podstatě až o půl sedmé. Autobus nestíhal vozit závodníky na start a ten tak musel být posunut v neděli o 15 minut... Bohužel se sešlo více věcí najednou, které ani organizátoři nemohli ovlivnit, ale to je tak, když se všechno musí zvládat v pár lidech. Osobně nejsem zastáncem předtisku informacích o závodě do mapy (kategorie, kontroly, koridor...) a startovního s cílovým kolečkem i s jejich symboly, neboť chybička se může vloudit. Komplikace nastává u přehlášení závodníka z jedné kategorie do druhé. Musí se tisknout náhradní mapy speciálně pro jednotlivé kategorie, místo pár univerzálních, aby měli všichni stejné podmínky, kdyby náhodou někde v kategorii přibyl závodník. Nebo se udělá chyba jako na letošním ročníku, že místo 750 metrového kolečka se vytiskne pouze 500 metrové. Já si ale stejně myslím, že nám pořadatelé tyto podmínky připravili naschvál, aby to pro reprezentanty, kteří se před třemi týdny vrátili z MS v Kazachstánu nebyl moc velký organizační šok, když všechno jde, jak má. I lesy byly většinou průběžné, a kde vadil les, běželo se po cestě. Na posledním závodě v cíli na některé čekala nečekaná přepadová antidopingová kontrola, takže pár kontrolovaných mělo o zábavu postaráno, ostatní mohli odjíždět bez kontroly autobusem na ubytování a zabalit si s vědomím, že tuto činnost budou dělat na závodech zase až příští rok.
I já jsem sezónu zakončil více než dobře. Díky prvnímu a druhému místu jsem uhájil první místo v národním žebříčku a obhájil tak prvenství v kategorii z loňského roku. Byly to pro mě poslední závody v kategorii juniorů M19, příští rok se potkám s chlapama, na které jsem se doposud díval jen zdola a uvolním místo pro nové juniory: Vojtu Bžatka, Honzu Švece a Ondru Peče, kteří se dostali do kádru již v kategorii M16. Nás reprezentanty ještě čeká závěrečné soustředění v Blansku a já se chystám jet ještě na ŽDR soustředění u Hradce, naběhat nějaké ty kilometříky, ať to ti chlapi příští rok nemají se mnou tak jednoduchý. Výsledky PP 2015.
Nová verze tréninkového deníku 2015 ke stažení!
vloženo 27.9. 16:35
K dnešnímu datu jsem zveřejnil novou verzi tréninkového deníku pro rok 2015. Ke stažení je klasická verze pro tisk v excelu nebo pdf a elektronická verze pro doplňování přímo na počítači. Klasická verze byla pouze aktualizována pro rok 2015, žádné změny jsem neprováděl. Elektronická verze navíc obsahuje údaje o naběhaných kilometrech za týden, porovnávání hodnot z minulých let a spoustu dalšího. Odkazy ke stažení naleznete v sekci Moje tvorba.
MS v ROB Kazachstán 2014 - odkazy + článek
vloženo 21.9. 20:13
Letos jsem článek pojal trochu jiným způsobem, než jen sázení jedné informace za druhou. Projděte si se mnou můj příběh od začátku. Zjistíte, že všechno není tak jednoduché a snadné, jak může pouhý pohled do výsledkové listiny naznačovat. Cesta nebývá mnohdy krátká a jednoduchá...
Výsledky: stránky MS, výsledky pohromadě, výsledky + mezičasy u němců                  Mapy: klasika I, klasika II, sprint, foxoring
Články: článek Balůa, články od Páji,fejeton Verči K., články na FB SK Radiosport, ardf cheb, článek na ardf
Média: fotky u němců, fotky Sergey, sestřih šampionátu, záznamy pár doběhů ME 2015 Česko ROZBALIT ČLÁNEK
**********************************************************************************************************************
ARDF 2014 vyhlášení ARDF 2014 doběh ARDF 2014 doběh
foto: Miloslav Nečas, Bernd Höfner
MS Kazachstán - závěr
vloženo 15.9. 20:49
MS v ROB je za námi a česká výprava získala 33 (11-9-13) cenných kovů. Jsem rád že jsem mohl pomoci čtyřmi medailemi (3-1-0) z toho individuálním stříbrem z klasiky 144MHz a zlatem ze sprintu. Obhajoba zlata z posledního MS se mi tak podařila, což je to největší, čeho jsem mohl letos dosáhnout. Chtěl bych za to poděkovat osobnímu trenérovi Tomáši Klímovi, trenérovi REPRE Andreji Gomzykovi, reprezentantům ČR i fanouškům doma nebo přímo v cíli. Je mi ctí, že jsem mohl být součástí tohoto týmu.
English version:
World ARDF Championships is over and czech team won 33 (11-9-13) medals. I'm happy, i could help with four medals (3-1-0), individuals silver medal from 144MHz and gold medal from sprint competition. Advocacy of gold medal from last WC was successful and this is the best, what i could win this year. I would like to thanks to my personal coach Tomáš Klíma, coach of czech team Andrej Gomzyk, czech representatives and to fans at home or at finish. I am honored to be part of this great team. Výsledky * Results.
ARDF 2014 czech team
foto: Miloslav Nečas
Zprávy z MS
aktualizováno 14.9. 3:39 SELČ
3.9. středa
ARDF 2014 krajinaARDF 2014 krajina Ve 3:30 místního času (+4 hodiny) jsme dorazili na letiště v Astaně a nyní čekáme na další výpravu, se kterou pojedeme do Burabaye. Tréninková osmdesátka se běží odpoledne.
Avšak pasažéři, na které jsme čekali, odjeli bez nás a místo osmdesátky se běžel dvoumetr. Pasažérům totiž bylo přivoláno soukromé auto a my na ně čekali dvě hodiny zbytečně. Alespoň jsem využil čas čekání celou hodinou spánku. Z Astany jsme vyjížděli v 6:30 za krásného svítání na rovinaté krajině, kde se sem tam objevovaly pásy mlhy a pára z teplých potůčků. Ráno je zde totiž jen těsně nad nulou. Téměř celou tříhodinovou cestu jsme prospali, takže jsem měl na kontě už 4,5 hodiny spánku. Ubytovali jsme se, nasnídali, naobědvali a ve 3 odpoledne jeli na start tréninkového závodu. Mapa jako z omalovánky, kam se zapomněli zakreslit některé cesty a trojka na frekvenci společně s majákem. Pořadatelé si asi řekli, že jen pro český tým nemá cenu vymýšlet něco speciálního a zkrátka postavili trať. Alespoň nám mohli nakreslit správnou polohu cíle. Nicméně na suché podložce měří dvoumetr pomalu přesněji než osmdesátka a jestliže nezaprší, můžeme na MS 144MHz čekat rychlé a těsné časy. O naší cestě a dalším dějství na MS můžete číst na stránkách Páji Šrůtové.
4.9. čtvrtek
start osmdesátkystrat osmdesátky Dnes byl dopoledne na programu tréninkový dvoumetr. Kvůli návštěvě prezidenta republiky v okolní oblasti probíhá kontrola od místních policistů a dokonce nám zakázali běhat v blízké oblasti jeho pobytu. Takže jsme dnes jeli o něco dál na jinou mapu. Oproti včerejšku nás čekal rovinatější terén (pokud něco takového vůbec existuje), ale za to náročnější kamenitá podložka. Tentokrát se pořadatelé jakž takž s cílem a startem trefili, ale nedodrželi vzdálenost kontroly od startu, která byla od něj asi jen 400 metrů. Odpoledne si česká reprezentace šla zaběhnout jednokolový sprint na pár minutek. S jídlem se tu zlepšují, ale ještě to není úplně ono. Hlavně nejdůležitější snídaně. Zítra je na programu tréninkový MS foxoring a sprint. Zbytek naší reprezentace zítra odlétá z Prahy stejně jako my v úterý zhruba v 13:30.
5.9. pátek
ARDF 2014 krajinaARDF 2014 krajina Probudili jsme se do zataženého rána, ovšem teplota nikterak neklesla. Pořadatelé změnili harmonogram, dopoledne byl sprint a odpoledne foxoring. Důvod byl prostý, nezbyly barevné mapy a pořadatelé je museli znovu vytisknout. Nejela jim ovšem barevná kopírka, tak použili černobílou. Než se mapy vytiskly, uběhlo 45 minut, které všichni strávili čekáním v autobuse na odjezd. To že nebude foxoring, ale sprint jsme se dozvěděli až na startu. Rusové přemluvili organizátory, aby dali do lesa 2 dvoumetrové lišky, neboť nebyli na trénink dvoumetru. Poté jsme běželi sprint, který měřil přes 6 kilometrů. Super ultra sprint bych řek. A nejela jedna liška mimochodem (naštěstí). Dojeli jsme trochu později na oběd a hned po necelé hodině jsme opět jeli na start foxoringu. Tentokrát byly i barevné mapy. Jediné pozitivní ještě byly správně namalovaná kolečka, na rozdíl od sprintu, kde s-ko bylo o kilák jinde na mapě, než ve skutečnosti. Kolečka na foxoringu byly správně, ovšem vysílání kontrol už bylo až katastrofální. Nebylo místa v mapě, kde byste slyšeli pouze jednu kontrolu na stejné frekvenci. Zkrátka byly slyšet dál, než povolují pravidla. Vysílače by ale měli být na MS jiné, jen co dorazí.
6.9. sobota
Před 9:00 dorazil zbytek české výpravy. Ostatní mají na programu dopoledne procházku kolem jezera, odpoledne regeneraci v podobě sauny. Přijezdivší budou dospávat nebo zůstávat vzhůru, aby se přizpůsobili časovému posunu. Každý reprezentant řeší časový posun a spánkový deficit individuálně. Dnes dorazí i zbytek světa a zítra bude zahájení s tréninkem na klasiky. Snídaně se mi zdá, že se tu spíše zhoršují, než zlepšují, takže to vypadá, že se budeme muset začít zásobovat z místní tržnice.
7.9. neděle
před výletempřed výletem Tréninkový den, kdy si načáráme frekvence pro klasiky. Pořadatelé do lesa přichystají 2 vysílače od každého pásma. Dokonce už i víme, kdo co zítra poběží. Pořadatelé, kteří mimochodem nikdy ROB nepořádali, ani neběželi, takže vůbec netuší, co to obnáší, chtěli původně postavit jen dvoumetr, ale po leedrs meeting jim to bylo ostatními státy rozmluveno a poběží se: M19,D19,M21,D21,M40 144MHz a ostatní 3,5MHz. Odpoledne je oficiální zahájení. Včera, po příjezdu většiny výprav jsme přišli na negativní stránku pokoje blízko jídelny. Blíže je ještě totiž recepce, kde je wifi signál a tak se tam shromažďuje vždy dav lidí. Tudíž v noci a ráno i po večerce je tam docela rušno a ruší to spánek. Ohledně jídla se nezlepšili, tak si na závody koupíme něco z místního obchodu. No a zítra už se jde na věc, běží se 1. klasika.
8.9. pondělí
Předpověď vyšla až na popolední pršeníčko, které se naštěstí nekonalo a my vyběhli do lesa jen s lehkou přeháňkou, která brzy skončila. Snídaně se jakž takž podařila, i když studená kaše a párek nebyli moc delikatesní. Vybral jsem si 3. startovní třetinu, ale startoval jsem naštěstí jeden z prvních v 12:30. Stravovací příprava mně vyšla a na startu jsem se cítil dobře. Pořadatelé volali 15 minut před startem, což bylo při 10°C nanejvýš zbytečné, neboť jsme popošli asi jen 50 metrů a zase čekali, než bude 10 minut před startem. Snad jediná vážnější chyba byla nefungující dvoumetrová trojka asi až do 23 minuty po startu 00, který byl v 10:00. Od nás to nejvíce poškodilo Báru Matouškovou, která se na ni poté musela vracet, neboť startovala už v 00. Byl podán protest, ale vypadá to, že to mít žádné následky nebude. Trať jsem proběhl za necelých 49 minut a v cíli mi bylo řečeno, že jsem první. Na trati byli ještě další 4 soupeři. Ovšem to přiběhl Litevec, a když mi Šimako s ironickým úsměvem řekl, že je první a asi o 10 minut byla to docela studená sprcha. Zlato z týmů jsme sice uhájili a je pro nás tak první z MS z dvoumetru a já získal první individuální medaili z dvoumetru, navíc stříbrnou, ovšem jak porazit rychlého Litevce, který byl 8. na juniorském MS v OB, je nám zatím záhadou. Tituly získali v M21 Kuba Oma před Karlem Fučíkem a Dáša Skřivanová ve W50. Celkem tedy máme za dnešek 10 medailí (4-2-4). Výsledky jsou u Němců: výsledky 144MHz + 3,5MHz.
9.9. úterý
ARDF 2014 krajinaARDF 2014 krajina Dnes je volný den, většina výprav se jede podívat do Astany, ale jelikož my tento výlet plánujeme před odjezdem, většina z nás jede na výlet na kole kolem jezera nebo plánuje jinak strávit den. Především regenerací. Včera se nekonalo vyhlášení, to pořadatelé plánují na středu. Takže nás asi čeká tříhodinové poslouchání hymen pro vítěze v jednom kuse. Zítra se běží opět klasiky, start 00 opět v 10:00.
10.9. středa
Druhý den klasik, 80m pro nejsilnější kategorie. Pro vítěze v M21 čas pod 23 minut, což naznačuje asi tak všechno. Díky tomuto, ani nevím jak to nazvat, se tato klasika postarala o nejkratší čas v historii MS/ME.
11.9. čtvrtek
Konečně normální závod. Jak je to možné? Z neznámých důvodů se stavitel trati nemohl účastnit na stavbě. Spekuluje se nad tím, že byl večer před závodem viděn v baru, polykajíc jednoho panáka za druhým, jiní zase tvrdí, že byl nalezen časně z rána u místní silnice ve škarpě. I když vlastně tyto věci spolu mohou souviset. Každopádně onoho stavitele nahradil český člen jury, Balů. Dočkali jsme se konečně trati, hodné na MS. Snad si na foxoring pořadatelé vezmou příklad.
Konečně se mi povedl pořádně závod na MS a tento závod jsem vyhrál! Obhájil jsem tak titul z posledního MS v Srbsku 2012
Včera večer proběhlo vyhlášení individuálních medailistů. Původně se měli vyhlašovat komplet klasiky, ale protože vyhlášení začalo o hodinu později, trochu se to nestíhalo. Jaké překvapení. Dneska nás tedy čeká vyhlášení týmů + snad sprintu. Zítra je poslední závod MS ve foxoringu, tak si ho musíme užít, neboť to vypadá, že se v Kazachstánu dlouho nic nepoběží. Výsledky sprintu očekávejme opět u Němců.
12.9. pátek
První MS ve foxoringu je za námi. Již byly dva závody, ale byli to pouze ME, neboť pravidla foxoringu pro MS byla schválena až po MS 2012. Závod se běžel na nové mapě a pořadatelé měli dokonce předtištěné kontroly. Akorát cesta na start se jim nepovedla. Říkali jsme si, čím by nás pořadatelé mohli ještě zaskočit a nezklamali nás. Místo 30 minut jízdy jsme jeli asi 1,5 hodiny, protože nikdo v autobuse nevěděl kudy. Naštěstí jsme konečně trefili správnou odbočku (moc jich tam naštěstí nebylo) a dorazili napřed do cíle a poté i konečně na start. Jako jeden z prvních startujících si musím postěžovat na nedostatek času pro přípravu, start byl posunut jen o 15 minut. Foxoring už stál také za to (na místní poměry) a všichni až na veteránky, které měli docela zbytečně dlouhou trať, běželi plnohodnotný závod. Mapa těžká, prakticky se dalo orientovat jen podle vrstevnic, průseků, bažin a kamenů. Po technické stránce bez problémů. Tento těžký závod, kde se muselo i rychle běžet nám ale moc nevyhovoval a získali jsme jen 4 medaile (0-2-2). A to jich se štěstím mohlo být i víc. Dvě bulharské juniorky totiž proběhli cílovým koridorem, ale diskvalifikovali jen jednu. Přitom Kačka byla 5 a po DSQ soupeřek mohla být třetí. Večer proběhl hamfest a ráno pak hurá na cestu domů.
13.9. sobota
ARDF 2014 krajinaARDF 2014 krajina Odjezd autobusu do Astany byl v 8:00, takže jsme někteří vstávali už v 6:30. Moc jsme toho nenaspali ani předtím v noci, ani v autobusu, protože tam bylo docela teplo a hlučno. Po vyložení několika výprav jsme jako poslední přišli po 5 hodinách jízdy na řadu my. Byli jsme ubytovaní ve dvou ubytovnách poblíž centra. Ovšem druhá část české výpravy vystoupila již v Astaně na vlakovém nádraží a budou zhruba týden cestovat po Kazachstánu, hlavně okolo Almat, donedávna hlavního města. Po obědě jsme si prošli ani ne 10 let staré centrum města. A pak rychle spát, další den se brzy vstává.
14.9. neděle
Pořadatelé nám nedopřejí klid ani po závodech. Místo plánovaných 4:30 nám zvonil budík 3:30. Andrej se dozvěděl, že autobus pro nás pořadatelé objednali o hodinu dříve, než bylo plánováno, takže jsme druhou část naší výpravy ubytovanou jinde ráno trochu nepříjemně překvapili. Mikrobus přijel včas a ve 4:45 jsme byli na letišti v Astaně. 8:30 letí letadlo do Minsku, kde nám letí letadlo do Prahy. Plánovaný přílet 13:35. Domů do Bílovic bychom mohli dorazit okolo šesté, ale doma si jen lehnu a budu spát.
Mistrovství světa v Kazachstánu už klepe na dveře
vloženo 1.9. 15:41
ARDF 2014 logoARDF 2014 logo Společně s větší skupinou reprezentantů odlétáme 2.9. po poledni z Prahy. V Minsku přestoupíme do Boeingu, který nás dopraví do Astany, hlavního města Kazachstánu. Poté s pořadateli pojedeme do centra soutěže Burabay, vzdáleného cca 200km od letiště. Další skupiny odlétají z pracovních nebo finančních důvodů později a zmeškají tak přípravné závody. Z Prahy odlétáme zhruba ve 13:30 a do Astany přiletíme zhruba ve 3:30 ráno tamního času (+4 hodiny). Již ten den je pořadateli naplánována první tréninková klasika - 3,5MHz. 4.9. druhá klasika 144MHz a den na to sprint s foxoringem. 6.9. je příjezdový den na Mistrovství světa. 7.9. oficiální otevření. Dále následují oficiální závody MS. 8.9. první klasika, 9.9. den volna, 10.9. druhá klasika, 11.9. sprint odpoledne, 12.9. foxoring. Zpět do prahy přilétáme 14.9. po 13:00.
Česká republika obhajuje 49 medailí z minulého MS v jedenácti kategoriích s výpravou o 24 reprezentantech. Konkurence je silná - 23 zemí s více jak 300 nejlepšími závodníky na světě.
Chci se maximálně soustředit na závody MS, proto asi nebudu přinášet nejaktuálnější informace přímo z dějiště, jak jste ode mě zvyklí. Ovšem pokusím se to vynahradit co nejlepšími výkony. Zatím vše nejaktuálnější kolem MS hledejte na oficiálních stránkách MS, ardf.cz u Hroudýse nebo na fb skradiosport.
Naběháno 1950 kilometrů a nalezeno kolem 1000 lišek za 330 tréninkových fází i s 81 dny zranění. Příprava dovršena, nyní přichází vrchol sezóny pro ROB závodníky. MS Kazachstán. Nezapomeňte nám fandit! Go hard or go harder !!!
MČR klasiky 2014
vloženo 31.8. 21:37
mčr vyhlášení - stupněmčr vyhlášení - stupně Tento víkend se těsně před odjezdem početné skupiny závodníků na MS konalo MČR na klasických tratích s centrem v obci Valeč poblíž Dukovan. SK Radiosport připravil oba závody na mapě Babylon. Rovinatá mapa se nemálo podobala terénu na MS, takže pro reprezentanty to byla vcelku slušná příprava. Pro ostatní pohodové závody. První dvoumetrový závod byl trochu kratší, ale na co nestačila délka, to dokonaly odrazy signálu (tedy alespoň u mě :D). Bylo použito více jak pěti vysílačů v lese, takže kalkulovat s rozmístěním kontrol nebylo jednoduché. Pomocí nám byl fakt, že děti nesměly přes silnici, takže se nám ohraničil prostor několika kontrol, které braly děti, a věděli jsme, že budou mezi silnicemi. Toto nám pomohlo zvláště u druhého závodu, kde děti startovaly na jinou stranu silnice než dospělí, takže jsme hned věděli, které kontroly budou v jaké části mapy.
mčr odbehmčr odběh Další neobvyklou situací v letošní sezóně bylo vyvěšení závodní mapy již první den v předstartovním prostoru. Takže závodníci dali hlavy dohromady a koumali, kde by mohly být kontroly. Druhý den byla osmdesátka, znatelně delší, než dvoumetr. Mapa ovšem nabízela varianty postupů s využitím velkého množství cest, takže v souhrnu to bylo o tom, zaběhnout do lesa pro kontrolu a pak se vrátit na cestu, po které se závodník dostal na další kontrolu. Výsledkem byly rychlé a velmi těsné časy zvláště v elitních kategoriích. Jako poslední přípravu před odletem do Kazachstánu jsem si závody užil, možná i proto, že jsem si odvezl dva tituly Mistra republiky a jsem rád, že jsem i tyto závody přečkal bez zranění. Nyní už jen zbývá 1.9. navštívit školu a pak hurá do letadla. Výsledky.
foto: Pavel Krejčí
Letní soustředění reprezentace - příprava na nadcházející MS
vloženo 24.8. 21:35
reprezentacereprezentace Od soboty 16.8. až do neděle 24.8. absolvovalo přes 70 robáků soustředění ve Zvůli. Letos se soustředění reprezentace přesunulo na stejné místo a do stejného termínu, co soustředění SK Radiosport (GBM). Jako první se totiž posílaly přihlášky na oddílové soustředění, a protože polovina reprezentantů se již na své oddílové soustředění přihlásila, nezbyl skoro nikdo, kdo by se reprezentačního soustředění zúčastnil. Proto se zrealizovala tato varianta společného soustředění, kde reprezentanti a členové oddílu měli téměř stejný program. Destinace se stala v předchozích týdnech cílovou i pro další dva oddíly z republiky a my tak byli třetí, kdo již do známého místa zavítali. Letos se sešlo pouze dvanáct reprezentantů. Ovšem toto je standard posledních let a nevypadá to, že by se situace měla zlepšit. Dospělí totiž musejí v týdnu pracovat a juniorů není mnoho.
reprezentacereprezentace Na programu byl kromě klasických tréninků i kompletní program Mistrovsví světa, který bude v Kazachstánu. Klasika, den volna, klasika, sprint, foxoring. Ovšem do našeho programu MS jsme zakomponovali i další tréninky, takže nikdo nemohl říci, že jsme málo trénovali. Večerní rozbory nesměly chybět. Společné soustředění všichni přežili ve zdraví a někteří Bílovičáci našli energii pro jízdu domů na kolech (resp. jen do Třebíče na vlak). Takže si myslím, že i s mými 129 naběhanými kilometry a 134 nalezenými kontrolami můžu prohlásit toto soustředění za zdařilé a ideální pro nadcházející Mistrovství světa ve kterém budu usilovat o medaile v kategorii juniorů.
Ale ještě před tím nás čeká 30.-31.8. MČR na klasikách pořádané naším oddílem, 2.9. pak odlet z letiště Václava Havla a 3.-5.9. tréninkové závody přímo v Kazachstánu. Takže máme ještě téměř 14 dní na přípravu a pak hurá na věc.
reprezentace reprezentace reprezentace reprezentace
foto: Pavel Krejčí
Nominace na MS Kazachstán 2014 ROZHODNUTA
vloženo 11.8. 20:26
Týden po posledním nominačním závodě bylo rozhodnuto i o nominaci seniorů a juniorů. Veteráni měli o nominaci jasno už dávno i vzhledem k tomu, že se ani nezakládal nominační žebříček, neboť z každé veteránské kategorie měli zájem jet maximálně 3 závodníci - tedy maximální počet soutěžících v jedné kategorii v jednom závodě. Hezký přehled nominovaných veteránů s komentářem má zpracovaný hroudokaps.
Pojďme se ale vrátit k jádru reprezentace. Z přehledu nominovaných vyplývá, že se závodníci nominovali z pořadí nominačního žebříčku a žádná překvapení tak nenastala. Sestava zůstala od loňska z velké části stejná, jen juniorky kompletně změnili sestavu a na MS jedou nové tváře, které se ještě této vrcholné akce nikdy nezúčastnili. Loňská juniorka Bětka Lehárová se neztratila ani mezi ženami a po výhře v nominačním žebříčku měla automaticky zarezervovanou letenku do Kazachstánu na její jméno. Ondra Šimáček se sice dokázal prosadit jako náhradník v mužích, ale přímo se do nominace mezi tři chlapy nedostal. Tradiční trio Fučík, Oma, Baier tak dostanou možnost obhajovat své výsledky z loňska i s kompletní českou bednou z osmdesátky. V juniorech se po odchodu Ondry uvolnilo místo, které neváhal zaplnit Berťa Polák, který se spolu se mnou a Martinem Š. nominoval. Jeho reprezentace je ale podmíněna dodatečným splněním limitu na dráze.
Větší část reprezentace odlétá 2.9. pozdě večer na tréninkový kemp připravený pořadateli. Samotné mistrovství proběhne 6.-13.9. se dvěma klasikami, sprintem a foxoringem. Pořadatelé před dvěma dny vydali Bulletin 3, který mimo jiné opravil chybu v měřítku mapy A4 z 1:10000 na 1:15000. Už jsem si myslel, že budu muset začít trénovat víc sprinty :)
II. nominační závody 30.-3.8.
vloženo 3.8. 21:28
Poslední nominační závodPoslední nominační závod Poslední čtyři z deseti nominačních závodů se uskutečnily v okolí obce Suchý, kde byly v roce 2011 závody MČR a výběrové soustředění. Mapy ovšem byly použity jiné. Program čtyř závodů klasik ve čtyřech dnech byl náročný a fyzička byla nedílnou součástí úspěchu. V mužské kategorii se po šesti závodech oddělila tradiční trojice Fučík, Oma, Baier a nevypadalo to, že by se nechali někým ohrozit. Snažil se o to Ondra Šimáček, ale ani výhra a druhé místo z dvoumetrů mu na třetí místo nestačili. Pozornost si ale udržela kategorie žen a nově i junioři. Ženská kategorie je letos opravdu vyrovnaná a každý ze čtyř závodů to byl boj o pozice. Náskok nebo ztráta půl bodu po každém závodě na soupeře byli každodenní záležitostí. Takže ani po předposledním závodě nebylo rozhodnuto. Do nominace mohlo zasáhnout až pět závodnic. Na konec výhra v osmdesátce Lucky Matulové ji posunula na třetí pozici na úkor Zuzky Sukeníkové a má tak větší šanci, že ji komise schválí, jako třetí reprezentantku do Kazachstánu.
Chrobák na SI jednotceChrobák na SI jednotce První a druhá přímá postupová pozice v juniorech byla stejně jasná, jako v juniorkách. Od prvních závodů jsem si já s Martinem Šimáčkem vyměňoval pozici na prvním místě a udělali si tak slušný bodový náskok před soupeři. Takže naštěstí pro nás, se to nejzajímavější dělo daleko od nás. Po šesti závodech měli stejně bodů Martin Kinc a Robert Polák. Postupně se Robert odpoutal od Martina, který ho nakonec ale začal stahovat. I tady rozhodoval poslední závod, ve kterém byl lepší Robert a tak to bude pravděpodobně on, kdo se dostane do nominace na letošní vrchol sezóny do Kazachstánu. Ovšem Honza Priessnitz se otřepal z nepovedeného úvodu a i díky výkonu na ME žáků a dorostenců se může nominovat i on. Andrej má tak před sebou nelehkou úlohu, vybrat posledního závodníka do nejlepší dvojice, která se automaticky nominuje z nominačního žebříčku. Komise pak nominaci ještě musí schválit.
Automaticky se nominovali z prvních dvou míst z nominačního žebříčku: D19 - Katka Bžatková, Bára Matoušková; D20 - Bětka Lehárová, Verča Krčálová; M19 - Martin Šimáček, Kuba Šrom; M20 - Karel Fučík, Martin Baier (nominační žebříček).
foto: Miloslav Nečas
Bereg Kupa - ROB závody Mďarsko
vloženo 23.7. 21:29
Bereg cup - bedna M20Bereg cup - bedna M20 Druhé soustředění reprezentace v zahraničí, kde jsme mohli změřit síly v lese s tamní konkurencí. Ovšem Maďarsko není zrovna stát, který by se každoročně pral o stupně vítězů na vrcholných mezinárodních akcích typu MS a ME. Ojediněle se sem a tam objeví nějaký větší úspěch a podaří se jim také medaile na Mistrovství Evropy, ale po většinu závodů jsou rádi, že jsou rádi. Ale tím nechci říct, že jsme byli bez konkurence. O tu se kromě Maďarů postarali také Slováci, kteří si chtěli předpolední ročník těchto závodů letos s centrem v Nyiregyháze zaběhnout. Bohužel pro mě, v naší juniorské kategorii jsme byli tři a já si chtěl zazávodit a zatrénovat. Tento počet tak nebyl uspokojivý a zkusil jsem potrápit trochu muže v kategorii M21 (F21 po maďarsku), kde nás bylo alespoň osm. Foxoring byl bohužel pro nefunkčnost dvou vysílačů zrušen a počítali se tedy jen klasiky a sprint. Na dvoumetru jsem bohužel pokazil poslední kontrolu, ztratil tak deset minut a skončil druhý za Andrejem. Další závody už mě dával po jedné minutě a díky tomu všechny tři závody vyhrál. Já byl na všech druhý, třetí byl ve všech závodech Jakub Kuriak ze Slovenska. Celkové druhé místo je tak pro mě úspěch a pozitivní zjištění před nadcházejícím Mistrovstvím světa, do kterého proběhnou poslední nominační závody 30.-3-8. Reprezntanti kteří dále celkově vyhráli své kategorie z Česka: Katka Bžatková (D19), Martin Kinc (M16). Z Bílovic vyhrál M40ky Tonda Šindelka. Soustředění se zúčastnilo jen 6 reprezentantů. Důvodem byly vícedenní závody ve Švýcarsku v lyžařském středisku Zermatt s dominantou horou Matterhorn. Akce se účastní 11 reprezentantů a vůbec se jím popravdě nedivím, že si vybrali právě tuto lokalitu s OB závody. Výsledky Bereg Kupa.
WOC - MS v OB Itálie 2014
vloženo 10.7. 22:27
WOC 2014 Nadiya Volynska - We want peaceWOC 2014 Nadiya Volynska - We want peace V těchto dnech právě probíhá Mistrovství světa v orientačním běhu na severu Itálie. Závodníci už mají za sebou tři mistrovské disciplíny a čekají je ještě dvě. MS ve sprintu proběhlo 5.7. ve Venice. Na pódiu se umístila i ukrajinská závodnice Nadiya Volynska (na obrázku), která měla na rukou napsané "Chceme mír." Ženy ovládla Švýcarka Judith Wyder, muže Soren Bobach. Další disciplínou byla nově sprintová štafeta. Dosud se štafety běhaly pouze v lese a trať měřila několik kilometrů. Nyní pořadatelé zkusili zařadit do programu mistrovství i sprintové štafety ve městě s tím, že klasické štafety se poběží také, ale později. Štafeta se skládá ze 2 mužů a 2 žen. Premiérový triumf získali Švýcaři (s Judith Wyder), druzí skončili Dáni a třetí Rusové. Včera byl na programu Long i s účastí bývalé robačky Mišky Omové. Ta obsadila 20. místo, nejlepší z Češek. Vyhrála Ruska Svetlana Mironova, mezi muži zvítězil Thierry Gueorgiou z Francie a získal tak 12. titul. Zítra startuje krátká trať a 12.7. štafety. Tak pokud nemáte do čeho píchnout, doporučuji sledovat online přenos (jsou tam i záznamy z minulých závodů). Stránky WOC
EYAC 2014 den po dni
aktualizováno 9.7. 20:36
Česká výprava na zahájení EYAC 2014Česká výprava na zahájení EYAC 2014 Letošní MEŽD hned první den zrovna neoslnilo. Pořadatelé slibovali, ale nakonec se z pokusů stal spíše nevtipný žert. I když na to si už pomalu začínám od pořadatelů vrcholných akcí zvykat. Začneme třeba live streamem. Původně jsem si myslel, že měl být i z cíle, ale asi jsem se spletl. Nakonec pořadatelé online TV spustili na vyhlášení, i když nevím, jestli byla chyba na mém přijímači, ale obraz se sekal a nebyl zrovna příliš ostrý. Taky mi tam chyběl zvuk té naší české hymny, která pro první den zněla dvakrát. Online výsledky ani nezmiňuji. Na normální jsme si také museli chvíli počkat. No a nakonec v poslední době zvláště u OB oblíbený GPS tracking byl hřebíček do rakve. Jako málo co sice fungoval, ovšem z řad teček označených BT 1 až BT 42 nebylo příliš patrné, o kterého závodníka se jedná. Navíc mi na mapě, po které se tečky pohybovaly chyběly trochu zákresy startu, cíle a kontrol. Lituji také závodníky umístěné na stupních vítězů (i když na pódiu žádné nebyly), neboť se mezi sebou museli mačkat tak, že ani nebyly pořádně vidět národní vlajky, které drželi v rukou. Ale jinak celkem dobrý. Pořadatele snad omlouvá jen to, že na přípravu ME neměli tolik času, jako obvykle. Nejvíce se s těmito podmínkami popasovali tři individuální medailisté: D14: 2.Daniela Trpáková, M14: 3.Dalibor Matoušek a z M16: 1. Honza Priessnitz, kterému trať více než sedla. Každá kategorie navíc získala týmovou medaili, takže za první dvoumetrový den jich česká výprava nasbírala celkem sedm. Snad se pořadatelé na zítřejší sprint zlepší a my se budeme moci kochat našemi medailisty.
Česká výprava na startu EYAC 2014Česká výprava na stratu EYAC 2014 Tak alespoň jsme se mohli kochat. Pořadatelé nabídli live stream přenos přímo z cíle, takže jsme si mohli alespoň teoreticky určit časy závodníků. Online výsledky, ani GPS tracking nejeli. Možná dobře, protože jsem se dneska navíc dozvěděl, že dvoumetr byl posunutý o hodinu, kvůli nefunkčnosti vysílačů. Hlavně ať se pořadatelé starají sami o sebe, než ještě přenášet kdo ví, co všechno online, když na to nejsou vůbec připraveni. Naštěstí se na sprint na věci, které stejně nefungovali, vykašlali a závodníci snad zažili konečně závod, podobající se alespoň trochu mistrovské soutěži. Honza Priessnitz překvapil již podruhé, když i ve sprintu dokázal zvítězit. Další bílovičák Berťa Polák ze stejné kategorie doběhl třetí, takže tam měl Honza konečně někoho na stupních u sebe. Další medaile vybojovali dorostenky: Anička Sobotková (zlato) a Daniela Trpáková (stříbro). Kategoriím D16 a M14 se na mistrovství zatím příliš nedaří, snad to změní poslední osmdesátkový závod, který startuje o půl hodiny dříve, tak doufejme, že to pořadatelé tentokrát zvládnou.
české medaile z EYAC 2014české medaile z EYAC 2014 Je jasné, že 15. EYAC pořadatelé absolutně nezvládli a dalo by se říct, že se jedná o nejhorší mistrovství za poslední roky. I před třemi lety, kdy bylo MEŽD také v Bulharsku pořádané stejným pořadatelem to bylo znatelně lepší. Závodníci i fanoušci jsou z toho smutní, neboť jsme čekali daleko víc. Na druhou stranu naši závodníci si s tím v závodě nedělali příliš velkou hlavu a dokázali i tak zaběhnout dobré výkony. Honza Priessnitz se nedokázal spokojit pouze se třemi medailemi a přidal ještě dvě: stříbro a bronz. Dominik Šrom vystoupil v M14 z České řady a zachránil tak výsledek svých kolegů, kterým ani dnešní výkon na individuální medaili nestačil. Díky dobrému času nejen že získal zlato, ale také pomohl zlatu týmovému. D16 se opět nedařilo a bohužel v tuto chvíli naše nejslabší kategorie odjíždí z Bulharska bez individuální medaile a pro dnešek i bez týmové. Někdy se zkrátka nedaří. Kde se ale dařilo, byla kategorie D14. Daniela Trpáková obhájila titul z loňského roku a díky stříbru Aničky Chmelařové získali zlato z týmů.
Česká reprezentace sice neobhájila počet medailí z minulého roku (to ani nikdo nechtěl a nečekal), ale získala 11 individuálních (5-3-3) a 7 týmových (3-3-1) medailí pod novým šéftrenérem. Juraj tak úspěšně pokračuje tam, kde Míra skončil. Uvidíme, co nabídne příští rok. Řada závodníků odchází do juniorů (téměř všichni současní) a nebo dorostenci postupují výše, do juniorských kategorií, což pěkně zamíchá konkurencí. Tak zase příští rok! Výsledky
čeští reprezentanti EYAC 2014čeští reprezentanti EYAC 2014 čeští reprezentanti EYAC 2014
foto: Juraj Turský
EYAC 2014 - 144MHz 7.7., SPRINT 8.7. a 3,5MHz 9.7.
aktualizováno 12.7. 8:41


7:00Snídaně
8:00Odjezd
9:30Start 00
18:30Večeře
20:00Vyhlášení
Fotky z eyac
Statovka 144MHz
Výsledky týmy
Výsledky jednotlivci
mapa 144MHz
GPS TRACKING
7:00Snídaně
8:00Odchod
9:30Start 00
16:00Fan cup
18:30Večeře
20:00Vyhlášení
Startovka sprintu
Výsledky sprintu
Mapa sprintu
7:00Snídaně
7:30Odjezd
9:00Start 00
14:30Vyhlášení
19:00večeře
Výsledky jednotlivci
Výsledky týmy
mapa 3,5MHz
Článek o EYAC den po dni
Výsledky všechny
Další fotky
Úvod k EYAC 2014 6.-10.7.
vloženo 6.7. 15:30
logo EYAC 2014logo EYAC 2014 Dnes je zahájeno 15. Mistrovství Evropy žáků a dorostenců 2014 v Bulharsku. Na závodníky čekají tři závody v tomto pořadí: 144MHz klasika, SPRINT, 3,5MHz klasika. Česká výprava čítající 16 členů odcestovala v sobotu 6.7. v brzkých ranních hodinách z letiště Václava Havla. Další uvedené časy jsou podle Bulharského časového pásma - letní čas GTM +3 tzn. o hodinu víc, než v ČR. V 8:30 česká výprava dorazila do Burgasu, kde na ni čekal pořadatelský autobus, který ji dopravil do centra soutěže - Primorska (mapa). Podle zpráv od šéftrenéra Juraje jsou všichni v pořádku a naprosto zdraví. Do hotelu dorazili kolem 10:30 a nyní odpočívají nebo se poohlížejí po okolí. Již odpolední program je nabitý. V 15:00 je trénink pro všechny závody, kde si závodníci vyzkouší techniku a prozkoumají stavbu kontrol. V 18:30 je oficiální zahájení EYAC a od 19:00 je večeře. Počasí v Primorsku je velice teplé jako vždy, 28°C a jasná obloha. Teplota se má navíc s dalšími dny zvyšovat. V noci teplota klesne sotva pod 20 stupňů. Česká výprava obhajuje 22 medailí z loňského šampionátu v česku z toho 14 individuálních (loňské ME). Pořadatelé také na poslední chvíli spustili oficiální stránky mistrovství. V sekci účastníci můžete vidět seznam všech závodníků z jednotlivých kategorií usilující o titul Mistra Evropy. Na začátku července byly také spuštěny stránky EYAC 2014 na facebooku. Pořadatelé také plánují použít GPS tracking závodníků přímo z tratě a online výsledky. I když GPS tracking slibovali i pořadatelé loni na ME v Polsku dospělých, ze kterého ale hned sešlo. Tak uvidíme, jak se s tím pořadatelé poperou. Každopádně zítra se běží první závod v pásmu 144MHz, kdy se budou vyhrávat první individuální a týmové medaile.
Jestliže se chcete dozvědět vše o dění na EYAC 2014, pak sledujte tento web jakubsrom.cz.
Spuštění webu www.jakubsrom.cz
vloženo 4.7. 8:00
Vítejte na nově spuštěných osobních stránkách www.jakubsrom.cz. Tyto stránky spravuji osobně, takže všechno, co zde najdete je z mé vlastní hlavy a díky nezávislosti zde můžu sdílet své názory. Je to trochu změna po tom, co jsem byl absolutním webmasterem stránek oddílu SK radiosport, kde jsem se vždy snažil být co nejvíce objektivní. Tady se mi ale dostává určité volnosti a svobody projevu, čehož bych si chtěl patřičně užít :D. Zařadil jsem se tak vedle hroudokapsu k dalšímu robákovi, který má vlastní webovou doménu. Zajímavé je, že mezi OB je až několik desítek lidí (na vrcholové úrovni), kteří již svoje vlastní stránky provozují. Mezi ROB jsou to zatím pouze dva.
Tento web jsem programoval a testoval přes půl roku, než jsem ho dnes 4.7.2014 v 8:00 zveřejnil. Od nápadu až sem do skutečnosti uběhla dlouhá doba a doufám, že samotná existence webu bude ještě mnohem delší. Na závěr bych chtěl poděkovat Ivovi Hažmukovi za pomoc při spouštění. Nechť zde najdete to, co hledáte, ba i více.
4 dny ROB 2014
vloženo 2.7. 22:45
Jak lépe by mohly pro školáky začít prázdniny, než čtyřdenními závody ROB. Letos bylo centrum soutěže v Karlových Varech, které budou příští rok hostit Mistrovství Evropy. ME bude mít i stejného pořadatele jako letošní čtyřdenky, takže si organizátoři mohli naposledy vyzkoušet, jak vše probíhá v praxi. Jako první byly hned po příjezdu štafety. Od loňska se naše vítězná štafeta Šrom, Šindelka, Matula nezměnila a my ve stejné sestavě obhajovali. Bohužel se nám do cesty postavily týmy Turnova a Pardubic, které nás předběhly, a my skončili třetí z celkových 7 štafet v mužích, což se ale určitě počítá. Letos si asi stavitelé tratí řekli, že dvoumetrové závody zkrátí. Ne jinak tomu bylo i na čtyřdenkách, kdy trať pro juniory měřila zhruba 4,5km, což je spíš délka krátké tratě, než klasiky. Na jednu stranu si člověk oddychne, že v lese nemusí tvrdnout zas tak dlouho, ale na druhou stranu, stavitel trati dvoumetrového závodu na mistrovství světa rozhodně nebude závodníky šetřit. Tak doufám, že si reprezentanti nezvyknou na krátké tratě a na MS je délka trati ať už dlouhá nebo krátká nezaskočí.
Jako bych poslední závody přitahoval neobvyklé situace, které v souvislosti se závodem nastanou. Tentokrát jsem se nevyhnul problémům ani na jedné z "klasik". Hodně lidí už ví, co byl pro některé největší problém při doběhu na osmdesátkovém závodě. Pro ostatní rád přiblížím. Hodně závodníků měli poslední kontrolu R4 umístěnou za cílem a ideální doběh byl po cestě, přes cílový prostor, kde se shromažďovali doběhnuvší závodníci. Když se soutěžící prodral skrz dav, oběhl oklikou omlíkovaný stan, kde bylo vyčítání, dostal se na konec omlíkované oblasti. Zde byl umístěn konec přerušovaného koridoru od majáku k cíli. Nevím jak ostatní, kdož pochybili, ale já jsem omlíkovanou oblast chybně považoval za oboustranný koridor, kterému jsem se tak tak vyhnul a nevběhl do něj. Stanu k vyčtení čipů jsem si nevšimnul. No a jak to tak bývá, na začátku koridoru je umístěn maják. Sotva jsem přiběhl na konec pásky, otočil jsem se k SI jednotce a orazil. Jakmile jsem to udělal, věděl jsem, že jsem udělal chybu. Na SI jednotce bylo napsáno FINISH. To už jsem si uvědomil, že jsem neobíhal cílový oboustranný koridor od majáku k cíli, ale stan s vyčítačkou, kolem kterého byla natažená páska, aby tam nevstupovali závodníci (schéma cíle). Nevím, jestli si to dokážete představit, dobíhat do cíle, vyždímaní po náročném závodě, ve kterém mimo jiné bojujete o nominaci na mistrovství světa, ale opravdu jsem neměl sílu myslet, natož si vybavit, že v pokynech bylo napsáno, že koridor od majáku do cíle je přerušovaný a ne oboustranný. Nechci se ospravedlňovat, vím že jsem udělal chybu a byl jsem za to podle pravidel potrestán (možná víc než tušíte), ale to, že jsem nebyl sám, kdo tuto chybu udělal (a nebýt včasného upozornění přihlížejících, mohly se naše řady rozšířit) naznačuje, že nebylo zcela dodrženo jedno pravidlo ROB o organizaci cíle, kde je uvedeno, že cíl a cílový koridor musejí být uspořádán přehledně. Kvůli této skutečnosti jsem přišel o body do nominačního žebříčku a 2. místo v závodě (o které mi ani nešlo). Takže si myslím, že nakonec není všechno tak jasné, jak se na první pohled zdálo.
Říkal jsem, že se mi ani ne jedné klasice nevyhnulo nějaké to neštěstí. Takže přidávám ještě perličku z dvoumetru, kdy jsem se cestou na jednu z kontrol prodíral křovím a zlomil prvek. Byl jsem ještě nesvůj z toho, co si mám myslet o cíli osmdesátky a zase přišlo něco dalšího. Naštěstí jsem už měl zhruba rozměřeno a věděl jsem, jakým směrem jsou asi kontroly. Doběhl jsem první a zpravil si tak náladu. Konečně mně pomohlo heslo: nikdy se nevzdávej. Další den vše korunovalo zlato z foxoringu a rázem jsem měl ze závodů lepší pocit. Ale klidně spát mi ještě chvíli nepůjde ... Stránka soutěže, výsledky.
Štramberobka 21.-22.6.
vloženo 1.7. 16:30
Velice zvláštní závody. Pořadatelé tak trochu chtěli zůstat v tradici pořádání závodů a už vůbec nechtěli nic měnit, i když by to bylo pro dobro závodů. Největší zážitek mám ze startu dvoumetrového závodu. Pořadatelé odváželi přijímače závodníků na start, ale už je nenapadlo, že k tomu, abychom mohli běžet, potřebujeme mít namontované prvky. Na start jsem dorazil první a ptal jsem se, jestli si mohu namontovat prvky na rádio. Odpověď byla ne, zvládnete to v přípravě. Po pár výměnách názorů jsem se neúspěšně vrátil zpět k mým věcem a začal se rozcvičovat. Když jsem byl připraven a volán k přípravě 10 minut před svým startem, kde jsem si měl zakreslit do mapy start a cíl, studovat terén a montovat prvky, překvapila mě skutečnost, že většina lidí už prvky namontované má. V době rozcvičování jsem byl stranou od shromaždiště, abych měl klid a nevěděl jsem, jestli se něco změnilo. Naštěstí jsem se musel soustředit na závod a navíc na rozdíl od ostatních montovat prvky, takže jsem se další konfrontace s pořadateli vyvaroval. Závod se mi naštěstí povedl, takže zlost během něj vyprchala. Na závěr po vyčtení čipů pořadatelé konstatovali, že jsem běžel moc rychle a že s tím nepočítali (myšleno asi jen žertem). Člověk se občas nezavděčí nikomu ničím. I když jsem se sám tím zdržením na startu už dál nezabýval a neřešil to.
Na druhou stranu musím vyzdvihnout zajímavou stavbu tratí. Dvoumetrový závod na klasice by málokdo čekal dlouhý cca 6,7km vzdušně pro M20. Ale asi by také nikdo nečekal, že na krátké trati v pásmu 3,5MHz budou mít juniorky delší trať, než junioři. A časy podle toho vypadaly. Takže dvoumetrový závod překvapil svou krátkou délkou a bylo na závodnících, jak se s tím poperou. Osmdesátková trať byla také zvláštní, kdy náběhová kontrola byla vzdálená přes deset minut od startu, takže jsme se do kopečka hodně proběhli. Další část závodů byla už rychlá, a pokud jste chtěli vyhrát, nesměli jste udělat chybu. Výsledky.
Už víme kdo bude reprezentovat ČR na ME žáků a dorostenců v Bulharsku
vloženo 24.6. 15:00
Posledními nominačními závody konané na západ od Prahy skončil boj o nominaci na Mistrovství Evropy žáků a dorostenců v Bulharsku. Jak jsem již zmiňoval, původně se mělo konat na Ukrajině, ale vzhledem k tamní situaci to není možné. V Bulharsku bude ME letos neobvykle brzy po předešlém ME pořádaném na stejném místě, jen o 3 roky později. Nejkratší doba mezi mistrovstvími ve stejné zemi ovšem bývá zpravidla kolem pěti let. Díky tomu se celkem 3 závodníci podívají do stejné oblasti za stejných podmínek podruhé. Rozdíl je jen v tom, že se na pořádání podílí kromě Bulharska i Ukrajina, která měla ME původně hostit. Dokonce i ubytování je stejné.
Letos se koná první ME, kdy už není šéftrenérem ždr Míra Vlach, ale nově Juraj Turský. Jako další trenér jede Jirka Mareček, který má ze svého oddílu SK Radiosport největší zastoupení závodníků. Nejpočetnější kategorie jsou kluci M14 a M16, jede všech 5 závodníků z každé kategorie. D14 jsou čtyři (jedou všechny závodnice z kategorie) a D16 pouze tři. Dívčí ročníky jsou zkrátka v těchto letech slabší, zatímco kluků je v obou kategoriích přes deset a nominaci neměl nikdo z nich předem jasnou. Reprezentace odlétá po čtyřdenních závodech ROB 6. července do Burgasu, poté se přesune autobusem do centra soutěže, Primorska. Program: 7.6. - klasika, 8.6. - sprint, 9.6. - klasika. 10. července přílet do Prahy. To už budeme vědět, jestli mladá reprezentace obhájila 22 medailí z předchozího ME v České Republice.
Tak hodně štěstí!
Souhrn nominace na ardf, konečný nominační žebříček.
Přebor JMK na krátké trati pásmo 3,5MHz
vloženo 21.6. 18:00
Pro ty, kdož se ve středu 11.6. odpoledne nudili nebo si chtěli zazávodit, byl připraven krásný závod na krátké osmdesátkové trati. Závod probíhal v Brně-Kohoutovicích při účasti 14ti závodníků. Pokud se vám toto číslo zdá malé, pak vězte, že my jsme za něj byli rádi, poněvadž ještě na konci termínu přihlášek bylo přihlášeno pouze šest závodníků. Naštěstí se ještě poté osm dohlásilo. Trať za horkého počasí (33°C) nebyla nikterak přehnaně dlouhá a já osobně jsem v mírně zvlněném terénu naběhal 4,35km. Kontroly byly navíc dobře vidět i z větší vzdádlenosti něž jen z pár metrů, takže se na dohledávkách téměř neztrácelo. V kategorii M20 jsem tak obsadil druhé místo za Karlem Fučíkem, který na rozdíl ode mě nechyboval na kontrole číslo 2 a předběhl mě o minutu. Katka Bžatková si odvezla cenný skalp, když předběhla Hanku Fučíkovou o 2 minuty. Výsledky a mapa.
I. nominační závody na soustředění 6.-8.6.
vloženo 21.6. 16:00
A je to tady. Boj o nominaci na MS v Kazachstánu opět začíná. Jak jsem již psal na začátku sezóny, letos můžeme očekávat velké souboje, hlavně v ženské kategorii D20. Toto mínění se potvrdilo hned po prvním nominačním soustředění, které se uskutečnilo ve zvlněném jihočeském terénu.
První páteční dvoumetrový závod ve znamení malé mapy ale velkých časů závodníky zaskočil. Na první pohled jednoduchý postup se mohl při dohledávce snadno ztížit. Nejhůře si s tratí na mapě A4 1:10000 poradili juniorky, které jen stěží zvládly trať pod 100 minut. Je to ale také zapříčiněno tím, že nejméně polovina závodnic ještě patří do kategorie D16 a v D19 zatím sbírají zkušenosti.
V sobotu dopoledne byla připravena klasika, odpoledne sprint. Mapa A3 pro klasiku byla téměř celá využitá, na rozdíl ale od dvoumetru, časy na ní odpovídaly podle plánu, i když si závodníci museli docela máknout. Odpoledne se běžel sprint v ne zcela prostupném lese a podle toho také odpovídaly časy, které nešly pod 20 minut. Martin Baier v mužích si ale s tratí dokázal poradit a po vítězství se opět dostal do bojů o nominaci, i když se mu v předchozích závodech vůbec nedařilo.
Nedělní závěrečný foxoring už nebyl tak dlouhý a náročný, navíc byl postaven v již známém terénu, takže rozhodovaly spíše fyzické schopnosti. V mužích opět vyhrál Martin Baier, který si mohl konečně oddychnout před Kubou Omou. Nominační žebříček ovšem vede nestárnoucí Karel Fučík. V ženách je to mezi 2. až 4. místem opravdu natěsno s rozdílem pouze jednoho bodu. Vede zatím Bětka Lehárová. Juniorky se ve čtyřech perou o body a není zatím nic jasné. U juniorů nastala již předem očekávaná situace, kdy duo Šimáček, Šrom čeká, kdo se k nim popřípadě přidá. Ještě může nastat situace, že na MS pojedeme s Martinem Šimáčkem sami. Bylo by to ovšem poprvé.
Výsledky, průběžný nominační žebříček.
Turnovské nároďáky 31.-1.6.
vloženo 2.6. 20:00
Poslední dobou pozoruji akutní nedostatek pořadatelů na závodech národního žebříčku. Přitom je úplně jedno, zda závod pořádá bílovický oddíl nebo jako například teď ten turnovský. Každý by asi nejraději závodil. I když před víkendem nebylo počasí zrovna krásné, na závody se vyčasilo a klasika se dvěma mistrovskými závody se obešli bez kapky deště. Tímto byli asi nejvíce spaseni pořadatelé, neboť se minimalizovalo riziko, že do vysílačů nateče voda a přestanou vysílat. V jiném případě by s některými kontrolami, kde nebyly obsluhy, nastal problém. Naštěstí tato situace na rozdíl od O-sport cupu nenastala a závod nebyl technickými problémy ovlivněn.
Sobotní dopoledne postavil Martin Baier, sprint a neděli stavěla Jana Omová. Závody se myslím si povedli a v elitních kategoriích zvítězili v sobotu dopoledne na klasice 3,5 MHz Petr Matula a Lucka Matulová, na MČR ve sprintu Kuba Lněnička a Veronika Krčálová, poslední MČR 144MHz krátká trať patřila Karlovi Fučíkovi a Haně Fučíkové. Výsledky.
Mimo jiné tyto závody patřily mezi poslední nominační závody pro žáky a dorostence pro nominaci na ME do Bulharska, kde se závodníci ve čtyřech kategoriích utkají ve třech závodech - 144MHz, 3,5MHz a sprintu. O nominaci bude jasno až po pár dnech. Konečné slovo má šéftrenér Juraj Turský, který nominaci sestavuje na základně nominačního žebříčku a vlastního uvážení.
Žebříčky OB - Český pohár štafet a sprintu
vloženo 26.5. 22:18
Start OB štafetStart OB štafet Již podruhé jsem okusil celorepublikové OB závody z pohledu závodníka. Nabytý víkend nabídl v okolí České Třebové dva štafetové závody a sprint. Obsazenost kategorií byla opravdu velká. Kolem 340 štafet a přes 1000 závodníků ve sprintu. Mezi nimi se neztratili ani ROBáci. Od pátku do neděle probíhalo soustředění ROB reprezentace, do jehož programu byly zařazeny i závody OB. Dařilo se nám zvláště ve sprintu, kde Matulovi obsadili oba druhá místa (D21A+H21C), Kačka Bžatková první místo (D18C). Ve štafetách se nejvíce dařilo MIXu Jakub Šrom, Lucka Matulová a Petr Matula, když jsme obsadili první místo. Trénink ROB jsme stihli pouze jeden v pátek, kdy jsme běželi sprint s kontrolami i mezi baráky, takže zvláště ony příliš neměřili. Soustředění bylo cíleno spíše na práci s mapou.
Ve štafetách si nejlépe vedly oddíly SK Žabovřesky, TJ Turnov, OK 99 Hradec Králové a domácí OK Lokomotiva Pardubice. Sprint v ženách vyhrála Martina Zvěřinová, v mužích byli na prvním místě nejlepší dva borci - Jan Procházka a Jan Petržela.
Dráha to je peklo - 1. kolo II. ligy
vloženo 18.5. 21:15
Letos jsem byl zařazen do druhé ligy klubových atletických soutěží. Zjednodušeně jde o to, doběhnout na co nejlepším místě ve své disciplíně a získat tak body pro svůj oddíl. Boduje prvních deset závodníků. I. kola 18.5. jsem se zúčastnil i já, přestože jsem vážněji trénoval teprve 14 dní kvůli předchozím zraněním. Trénérům jsem říkal, že to není dobrý nápad, ale oni o tom nic nechtěli slyšet. A pod tlakem klubových trenérů nic nezmůže ani osobní trenér. Takže jsem byl zklamaný hned ze dvou věcí. První byla, že nebudu moci pořádně natrénovat to, co jsem ztratil a druhá, že si na oněch závodech tak akorát pocuchám psychiku. Abych to tak nějak shrnul, tak se všechno naplnilo :). Regenerace se po pauze někam ztratila a po úvodních trénincích jsem byl i přes předzávodní pauzu doslova tuhej. Kvůli škole jsem toho taky moc nenaspal, což nejsou kombinace předurčující vítězství. Takže úvodní pětka kvůli únavě nestála za nic a další disciplína, kterou jsem si chtěl jen zkusit - 400m se taky moc nevyvedla, neboť mě pořadatelé přiřadili až do osmé dráhy, takže jsem nikoho celý běh neviděl. Poslední metry cílové rovinky jsem už cítil, že se na mě dotahují, ale byli v drahách daleko ode mě, takže jsem je v periferii neviděl a předběhli mě o pár setin sekundy. Na mé dominantní trojce jsem pohořel, ale alespoň jsem se zase dostal do toho běžného režimu sportovce. Moravská Slávie skončila na třetím místě z devíti, což je, když uvážíme obsazení pouze běžeckých disciplín docela dobrý výsledek. Příjemně mě překvapila atmosféra závodů II. ligy, kde nikdo nic nehrotí, jde jen o to si zazávodit a potkat se s lidmi. Výsledky.
O-sport cup aneb první NŽ klasiky
vloženo 14.5. 21:05
Pořadatelé dopředu avizovali, že letošní o-sport cup nebude na rovině, takže se na něj mohli závodníci alespoň psychicky dopředu připravit. Rovina to nebyla, ale jak se ukázalo toho, čeho se závodníci před startem svého dvoumetru obávali, se nenaplnilo. Dvoumetr, jak nás všichni od začátku běhání ROB straší, většinou měří ve velkých kopcích špatně, člověk běhá z kopce na kopec a není zbytí. Zde ale bylo všechno jinak. Dvoumetr měřil snad odevšad krásně, jak první závod, tak i ten druhý, i když při něm "krapet" sprchlo. Za to s osmdesátkou mělo několik lidí problémy. Zdálo se, jakoby si to s dvoumetrem vyměnili. Chlapi, jež skončili na druhém a třetím místě, si stěžovali, že jim od trojky dvojka ukázala o několik desítek stupňů doprava (mapa). Tož to přeci není normální ne? I já jsem měl s přesným měřením nemalé problémy a prohrál jsem první místo o dvě minuty. I dvoumetr mně šel lépe a nakonec jsem ho vyhrál. Stavitel tratí Karel Fučík překvapil nestandartní stavbou tratí, které od něj nikdo nečekal. Když k tomu přidáme fyzickou náročnost terénu, dostaneme těžké a krásné závody, kde se vyplatilo běžet až do posledních metrů. I když terény i tratě byli náročné, rozdíly mezi závodníky nebyly velké. Ženy na dvoumetru vyhrála překvapivě Iva Matulová, ovšem poté přijela Verča Krčálová, která na osmedsátce nikomu nic nedarovala. Muže v obou závodech vyhrál Jakub Oma, i když na osmdesátce to tak jednoznačné nebylo, neboť vyhrál o pouhých deset sekund před Peťou Matulou.
Výsledky, mapy atd. najdete na stránkách soutěže.
Jak se krize na Ukrajině dotkla ROB
vloženo 4.5. 19:15
Překřížené meče nad orienťáckým čtvercemPřekřížené meče nad orienťáckým čtvercem Letos se mělo Mistrovství Evropy žáků a dorostenců konat na Ukrajině. Avšak politická situace tomu zabránila. V lednu 2014 se v hlavním městě Ukrajiny - Kyjevě, začali seskupovat demonstranti. Výsledkem všeho bylo svržení vlády 22.2. a dosazení dočasné vlády. Zdálo se, že se situace stabilizovala. 29.2. se na oficiálních stránkách mistrovství objevila uklidňující zpráva, která informovala o protestech na Ukrajině, které se ovšem konají pouze v centru Kyjeva, a že jinde v zemi nebezpečí nehrozí. "Ukrajinská krize nemá dopad na sport. Mistrovství se bude konat podle plánu." Situace se ale po zásahu "Ruska" na Krymu ještě zhoršila a přesunutí nebo úplné zrušení šampionátu bylo nevyhnutelné. Již na konci března se začalo jednat o jiném centru závodů EYAC. Našlo se v bulharském Primorsku, kde mělo být neoficiální ME. To sice bude, ale místo tréninkových závodů plánovaných před ME se uskuteční ME žáků a dorostu.
Z důvodu malé účasti (jestli vůbec někdo chtěl jet) se zrušilo i soustředění dospělé a žákovské repre na Ukrajině 1.-5.5., do kterého byly zahrnuty tamní závody. Pro REPRE příprava v zahraničí, pro žáky příprava na evropu na Ukrajině. A kvůli vzdálenosti do Bulharska se na žádné přípravné závody nejede. Naštěstí pár žákovských reprezentantů již má zkušenosti (přesně tři) z ME 2011, které se konalo také v Primorsku, tudíž můžou mít výhodu nad znalostmi terénu (pokud se nominují). Dětská evropa se tedy přesouvá z Ukrajiny do Bulharska - Primorska, které pořádají Bulhaři společně s Ukrajinci. Již vyšel Bulletin 1. Ani dospělá repre nemusela smutnit. Místo soustředění na Ukrajině se jelo 3.-4.5. na závody do Německa (výsledky).
Velikonoce ve skalách
vloženo 22.4. 11:00
3. místo pražské velikonoce 20143. místo pražské velikonoce 2014 Další robácké soustředění v čase velikonočních svátků 17.-21.4. Již několik let jsou součástí tohoto soustředění OB závody Pražské velikonoce. Letošní rekordní účast 1100 závodníků naznačovala, že konkurence bude opravdu nabitá. Jenže bohužel ne v mé kategorii H20. Jako jediná ještě s kategorií D20 měla pouze 6 závodníků. Myslel jsem si, že takovéto OB závody budou trošku jiné, že si pořádně zazávodím, když je nás teď v juniorech na MČR ROBu asi tak pět. Vypadá to, že i orienťák má s juniory trochu krizi. Na letošek jsem plánoval zlepšit mapu, ale po absenci, kdy jsem byl na operaci s ramenem, jsem to nestíhal. Takže vzhledem k tomu i můj výsledek není zase tak špatný. Třetí místo ze šesti závodníků (výsledky). V kategorii jsem si opět zazávodil s Ondrou Šimáčkem, který v poslední třetí etapě předběhl do té doby vedoucího Martina Křivodu. Elitu můžu vyhrál Martin Baier, i když v poslední etapě měl namále.
Soustředění zakončilo velikonoční pondělí a ROBácký trojboj.
foto: Andrej Gomzyk
Já a masér?
vloženo 14.4. 21:30
No, už to asi tak bude. Po téměř půl roce jsme dneska asi ve 20 lidech úspěšně všichni složili závěrečnou zkoušku ze sportovní masáže. Součástí zkoušky byl písemný test, praktická část - masáž a ústní zkoušení z teorie. Zkouška trvala zhruba 4 hodiny, takže to bylo docela výživné. Výsledkem toho je, že jsem se stal řádně licencovaným sportovním masérem. Takže pokud budete chtít využít mých služeb, neváhejte a přejděte do sekce masáže, kde naleznete další informace.
Výběrové soustředění
vloženo 6.4. 19:57
mapa výběrové soustředění foxoringmapa výběrové soustředění foxoring První vážnější závody, kde jsme měli konečně možnost vidět, jak se rozvrhnou síly v kategoriích. Pro mě první soustředění, kdy jsem byl opravdu po těch zraněních s ramenem a achilovkou schopen běžet. Na programu bylo 6 závodů. 144MHz, kros, 3,5MHz, sprint, foxoring. Klasika jako každý rok. I když myslím si trochu méně náročné, ale to bylo hodně dáno tím, že tratě byly v rovinatém průběžném terénu. Nové juniorky si také zkusily plné zatížení a nevedli si vůbec špatně. U juniorů je už delší dobu konstantní situace v podobě jednoho z bratrů Šimáčků a mě. Ale i k nám se přidali Bílovičtí reprezentanti: Berťa, Honza a Matěj, kteří už mají lecos za sebou. Důkazem toho je vítězství Honzy na foxoringu. Ovšem musím říct že vítězný čas 50 minut by šel zkrátit na 35 minut, to bychom ovšem s Martinem nemohli ztratit na R1 10 minut :D. Viz mapa. Ženy ovládla Bětka, která přešla z juniorek a jen dokazuje, že juniorky jsme měli loni na dost vysoké úrovni. U mužů to dopadlo velice zajímavě i díky absenci Kuby Omy v prvních závodech. Pořadí: Bajeřík, Forest, KubaO, Šimako, Fuf, Kubal a další nasvědčuje, že bývalí nedávní junioři se už začínají zkušených chlapů chytat. výběrový žebříček
Jarní soustředění reprezentace
vloženo 22.3. 15:20
Letošní soustředění bylo ve znamení velkých změn. Do vyšších kategorií pro letošek odešla velká masa lidí. Především všechny bývalé juniorky. Naštěstí tam ale jako protiváha přibyli jiné, které zase postoupily z kategorie D16. Kategorii juniorů opustil jen Ondra Šimáček. Zůstali jsme tam s Martinem Šimáčkem sami, kdo už jeli na vrcholovou akci dospělé reprezentace. Zase tak pro jednou skončilo trio ŠŠŠ (Šimáček, Šrom, Šimáček) které na posledních dvou šampionátech patřilo k nejlepším z českých juniorů, ale i zároveň k nejelepším juniorům na světě. Jsem zvědavý, kdo se z juniorů nominuje na letošní MS v ROB v Kazachstánu. Ovšem nejzajímavější to asi bude v ženách, kde o tom, kdo se nominuje není vůbec rozhodnuto a moudřejší budeme po prvních nominačních závodech.
Soustředění bylo od 14.3. do 23.3. Ze začátku nám počasí nepřálo, takže jsme limity pro nominaci na MS běželi v dešti. Nejrychlejší byl Kuba Lněnička (18:00) a Pavla Horová (11:15). Dá se očekávat, že časy mužů se budou zlepšovat ještě hluboko pod hranici 18 minut. Počasí se ale po prvním víkendu umoudřilo a nejrůznější varianty tréninků ROB se odehrávaly po většinu času za svitu sluníčka. Ve čtvrtek se k dospělé repre přidala žákovská a dorostenecká nově pod vedením Juraje. Musím říct, že jejich hojný počet mě zaskočil. Ovšem s jejich vrcholem sezóny MEŽD v Ukrajině to vypadá nejistě, kvůli nynější politické situaci na východě. Spekuluje se o přesunutí ME do Moldávie, ale je brzo něco předvídat. Musíme si počkat na vyjádření ukrajinských pořadatelů.
Archiv novinek: 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, ardf2015, 2015, 2014
Jakub Šrom © since 2014