aktualizováno 23.9. 16:27 CEST
Medailová statistika:
1. Česko 55 (20-20-15)
2. Rusko 45 (16-13-16)
3. Ukrajina 34 (9-13-12)
4. Litva 16 (3-6-7)
5. Bělorusko 6 (3-2-1)
6. Slovensko 6 (3-1-2)
7. Estonsko 4 (3-1-0)
8. Švédsko 4 (3-0-1)
9. Kazachstán 4 (2-1-1)
10. Německo 8 (1-3-4)
11. Maďarsko 6 (1-3-2)
12. Bulharsko 4 (1-2-1)
13. Polsko 2 (1-0-1)
14. Nizozemsko 1 (0-1-0)
14. Švýcarsko 1 (0-1-0)
16. Rumunsko 1 (0-0-1)
5.9.
FOXORING - výsledky,
mezičasy,
mapa,
fotky,
sestřih dne
6.9.
SPRINT - výsledky,
mezičasy,
mapa,
fotky,
sestřih dne
7.9.
KLASIKA I - výsledky,
mapa 80m-elite,
mapa 2m veteráni,
fotky,
sestřih dne
9.9.
KLASIKA II - výsledky,
mapa
Fotky:
od Nečíka,
od rozhodčího,
od rozhodčího 2,
od Němců
Články:
na ardf.cz,
Míra Vlach
Šance tu vždycky je
Po MS v Bulharsku jsem chtěl po tréninkové pauze navázat na trénink, zvýšit objemy, domyslet detaily přípravy, abych mohl konkurovat nejrychlejším běžcům. Předtím jsem se ale na Akademickém MČR na podzim před závodem rozklusával po poli a při odrazu jsem pravděpodobně stál na ostrém šutru a při napnutí prstů u nohy mě zabolelo u kloubu palce. Závody jsem odběhal, protože jsem si myslel, že to mám jen trochu naražené, ale po nich jsem nemohl ani chodit. Následující měsíce jsem nemohl běhat, protože mě při odrazu a napnutí šlach u tohoto kloubu bolelo. Bohužel jsem tak nenavázal na předchozí trénink a opět jsem za těch pět měsíců ztratil fyzičku. V březnu už začalo být po dlouhé zimě trochu teplo, začal jsem jezdit na kole a v dubnu jsem už začínal s objemy. Ostatní už chodili na dráhu, já jsem začal trénovat. Zkusil jsem vložit všechny vědomosti a možnosti regenerace do přípravy. Bohužel, čas se dohnat nedá, proto jsem všechny tréninkové fáze musel zkrátit, abych byl co nejlépe připraven na nominační závody na pětidenkách a na konci července. Necelé 4 měsíce na přípravu. Dá se to, ale musí všechno klapnout. S objemy jsem začínal na 13,6 kilometrech a postupně za 30 dní navýšil na 20 kilometrů. Poté bohužel začaly závody a já na nich potřeboval trénovat techniku, tudíž fyzická příprava dostávala od té technické na zadek.
První nominačky jsme všichni nějak odběhli a začalo se vytvářet pořadí. Po čtyřech závodech ale nic není jasné. Před dalšími dvěma na pětidenkách se zranil Martin Šimáček, který je první rok v mužích. Asi nějaké prokletí prvního roku v této kategorii. Ze hry už byl i Hamák a téměř jistě i Voráček s Lněničkou. Zbývalo nás pět. Vypadalo to, že Šimáček O. už ztrácí na první čtyřku, ale dvěma vítězstvími se opět dostal do hry. Poslední závod měl rozhodnout, každé umístění se počítalo. Fučík měl jistotu vítězství v NŽ, Omu už mohl předstihnout jen Šimáček, jen pokud by vyhrál. Já nemohl ohrozit 3. Šimáčka, ale mohl jsem ohrozit 4. Hikla a sice, že bych já vyhrál a on byl čtvrtý. Hikl mohl snadno zdolat Šimáčka, ale nejjistější by bylo vítězství. Zdá se to komplikované? V podstatě čtyři jsme potřebovali vyhrát pro to, abychom si zajistili nominaci. Výsledky nakonec dopadly takto: 1. Fučík, 2. já, 3. Oma, 4. Hikl. Sečteno podtrženo, žádný z nás nedokázal změnit pořadí, jen se přiblížit na dosah druhým co se týče bodů. O 14 sekund mně unikla nominace. Zdálo by se všechno ztraceno. Ale s něčím nikdo nepočítal. Že se Fučíci vzdají oba nominace.
Ještě ten den mi bylo řečeno, abych natrénoval mapu, co to půjde. Kvůli pozdní přípravě jsem nestihl závody v OB v zimě a na jaře a raději jsem se připravoval na klasiky a sprint. Vše jsem vsázel na nominaci na tyto tři disciplíny a foxoring je pouze jeden závod z deseti, takže jsem ho obětoval. Bohužel jsem moji nejslabší disciplínu musel nyní běžet na ME.
Zbýval měsíc. Odjeli jsme na závody do Litvy, abychom si osahali terén. Poté jsem měl týden na závěr fyzické přípravy. Následovalo patnáctidenní soustředění, kde byl důraz kladen na technickou přípravu. Po většinou jsem běhal OB, foxoring nebo osmdsátku s kontrolama na mapě (+ 5 kontrol přidaných), abych se co nejvíc sžil s foxoringem. Klasiky jsem vůbec neběhal. Za tři dny po soustředění jsme odjeli jako první skupina do dějiště ME.
Vlastně jsem tu ani neměl být, pokud by vše dopadlo podle nominačního žebříčku. Dokonce jsem i cítil, že to letos není ono. Ani u sprintů, které mně dřív šli velmi slušně, jsem letos cítil, že vůbec neprobíhají tak, jak bych chtěl. Bohužel jsem se musel smířit s tím, že na foxoringu jsem na 95% bez šance na slušný výsledek vzhledem ke konkurenci a faktu, že těm lepším navíc vyhovuje místní litevský terén. Cíl byl první desítka. Ovšem ve sprintu jsem měl ambice velké, protože nezávodím jen proto, abych závodil. Baví mě vyhrávat a za vítězství bych považoval individuální medaili. Tréninkový kemp skončil. Všechno tak nějak jelo, bylo včas a ok. Ubytovat se přijeli poslední závodníci, což znamenalo, že mistrovství je tu.
Moc dobře se mi před foxoringem nespalo. Ještě že předchozí dny jsem naspal i 9 hodin za noc. Přesně jsem věděl, co chci ráno snídat. Zrovna ale u oné potraviny nebyla 100% šance, že ji naleznu v tom stavu, v jakém bych chtěl, protože kuchaři dělají různé modifikace potravin každý den, ať už jde o vajíčka, párky, omelety nebo moje cílené těstoviny. Ty byly bohužel zamíchané s nějakou směsí, ale nebylo to zase tak hrozný. Dojeli jsme podle plánu na místo foxoringu. Všechno sedělo. Vytáhl jsem mapu, 15 minut do ní zíral a začal jsem se rozcvičovat. Všechno rychle uteklo a já stál před voláním na start s tím, že nohy dělají, co jsem chtěl, aby dělaly. Teď ještě hlava.... Rozhodčí kvůli sedmdesátníkům prodloužili čas pro příchod na start, takže jsme u volacího stanu čekali deset minut, než nás zavolali. Ještě jsem se podíval na buzolu, kde je sever, chytl mapu a vystartoval. Už před startem bylo jasné, že to bude azimutový běh a po shlédnutí mapy bylo jasné i pořadí. Před půlkou trati jsem uhnul na tři kontroly z azimutu, poté jsem ještě na poslední kontrole ztratil asi tři čtvrtě minutky zase kvůli azimutu. Celkově na technických chybách asi 5-6 minut. V půlce trati jsem už začínal cítit, jak mi z měkkého silového terénu začínají odcházet nohy, ale věděl jsem, že ještě vydrží. Nebo spíš musí. Konečně jsem byl po dlouhém doběhu z poslední kontroly v cíli.
Nebyl do skvělý závod, ale líp jsem si to ani představit nedokázal. V podstatě jsem od závodu nic neočekával, takže deváté místo je dobré. Bohužel se pořadatelé nevyvarovali chyby. Do startu ze začátku volali o 30" později a poté závodníky ani nechtěli zdržovat na startovní čáře a hned startovali. Já už startoval s 2´ zpožděním. Ve výsledku nikdo nevěděl, s jakou prodlevou startoval, ale po závodě se i přesto jury rozhodla upravit všem časy, ať už si byli jistí tím, že ten ztratil na startu 2´a onen 1´ nebo ne (to, že vůbec nevěděli je nejpravděpodobnější). Krok, který mohl závodníky poškodit a myslím si, že několik závodníků i poškodil. V M21 vyhlásili na 3. místě dva závodníky ne proto, že měli při závodě stejný čas, ale proto, aby jednoho nebo druhého nepoškodili, když odečítali časy. Jak působivé.
Chtěl jsem medaili. Ani nevím, jak jsem mohl tak dobře spát před sprintem. Letos mně to moc nešlo, ale tady jsem chtěl všechno změnit nebo se o to alespoň maximálně pokusit. Startovní čas v první třetině není nikdy ideální, ale co si budeme nalhávat, pokud nejdete v 0, je to jedno. Stejně je lepší jít za sebe, než za někým. Ale to je moje tajemství, ostatní to moc neuznávají. Odchod pořadateli byl naplánován v nějakou dobu na nějakém místě. Když jsme se s celým týmem přesouvali na sraz, viděli jsme, jak se všichni ubírali směrem, o kterém jsme předtím uvažovali, že by jím mohl být start. Byl tam a vypadalo to, že jsme dorazili mezi posledními. Pět minut před plánovaným odchodem od hotelu. Posléze někdo z našich zjistil, kde je pravděpodobně umístěná divácká, takže už mi ani nevadilo, že pořadatelé úmyslně porušují pravidla a vydávají mapu až v moment startu, kdy je většině mapa na nic. Zkrátka dívat se do ní po startu se nestíhá a zdržuje to.
Ještě, že jsem mapu znal na zpaměť. Nohy byly trochu unavenější po včerejšku, ale pořád zabíraly skvěle. Beru si přijímač a jdu na start. Jednu minutu nás posílá pořadatel na startovní čáru. Rozhodčí na startu do nás něco hustí o sekundách do startu a co při nich můžeme dělat. Neposlouchám ho, chytám do ruky mapu a startuju se signalizací hodin. Kde je umístěné Sko se dívám až na konci koridoru, dřív to nestíhám. Je tam, kde jsem si myslel. Cíl jsme viděli ze vstupu do hotelu. Startujeme do dvojky, takže se modlím, aby jednička nebyla náběhová. Čtyřka jde nejvíc doleva, logicky na ní začínám. Pětka není skoro slyšet. Buď je 5 kilometrů daleko nebo obsluha neví, na co je osmimetrový teleskop pro anténu. Beru čtyřku, pětku už pro jistotu neslyším vůbec, takže bude někde směrem zpět. Cestou zpět už ji slyším, trochu se zasekávám na jedničce a z trojky mířím na Sko. Tři kontroly z druhého okruhu jdou do lesa, čtyřka jde směrem k cíli přes baráky, pětka na opačnou stranu od všech kontrol směrem do zástavby. Nevím, jestli jde špatně kvůli infrastruktuře nebo stavitel chtěl, aby na něj všichni nadávali. Nevěřím tomu a jdu do lesa. Na Sku zjišťuju, že mě přestalo fungovat dálkové ražení a musím razit přímo do díry v Si jednotce.
Je to ztráta, protože jsem s tím nepočítal a čip mám umístěný blbě na zápěstí, takže si musím při ražení pomáhat druhou rukou. Ztrácím na Sku 10". Pětka mě po minutě v lese znovu otáčí a ztrácím na ní, protože jsem na ni hned neběžel. Další kontroly mám změřené. Čip stále na dálku nefunguje a už ani nepočítám s tím, že opět začne. Ztrácím ještě 30" na poslední kontrole, která mě stočila víc doleva. Doběh rvu přes bordel, až mi do obličeje lítají větve. Razím finish. Všechny krabičky mně zapípaly, takže se nebojím, že bych neměl oražené kontroly. Při vyčítání zjišťuju, že mně nefunguje čip a nejde vyčíst. Čip si pořadatel nechává nejen můj, ale i čip ostatních závodníků, kteří mají stejný problém. Do konce závodu nefigurujeme ve výsledkách. Závodníci postupně dobíhají. Dobíhá Tom Hikl, který se ujímá vedení. Ukrajinec Sthanko za mnou přichází a ptá se mě, jaký mám čas. Chápe, že jsem před ním. Dobíhá Kuba Oma a vede o minutu. Druhý je Tom. Třetí dobíhá další Ukrajinec Ivanko. Odsouvá Sthanka na čtvrté místo. I Ivanko za mnou jde a ptá se mě na čas. Usuzuji, že mně asi nerozuměl, když ke mně přichází po chvíli znovu se stejným dotazem a posléze se na to samé ptá o pár minut později ještě pro sichr šéftrenéra. Asi tomu nemůže uvěřit. Pokud se podaří vyčíst můj čip, máme českou bednu v mužích. Po několika hodinách se dozvídáme, že čip nelze vyčíst. Airové ražení v prvním kole způsobilo, že se nezapsaly průběhy do krabiček. Z těch se vyčetl jen můj druhý okruh. První okruh mně posléze uznává jury. Přichází nepochopitelný protest od Ukrajiny. Jury chce všem vyhovět, tak protest uznává a kompletně překopává výsledky, aby všechno zapadlo. Tomovi mění čas na můj, abychom byli oba druzí a porušují pravidla o umístění. I přes umístění dvou závodníků na druhém místě dává pokyn pro vyhlášení Ukrajince, jako třetího v pořadí. Česká bedna je prolomena. Stačilo jen párkrát porušit pravidla a to ze strany hlavních rozhodčích. Teoreticky bychom nemuseli ty roky trénovat a obětovat tomu tolik času, když si můžeme všichni v klidu sednout na startu a počkat, až rozhodčí vyrobí výsledky. Kvůli tomu, aby se po závodě dělaly výsledky tak, jak to komu vyhovuje, jsem se v lese opravdu nesnažil. Ono jde o víc, než jen se v klidu proběhnout.
Další část mistrovství jsem měl podle prvotního plánu strávit trochu jinak. Klasiky má běžet místo mě, Ondra Šimáček. Po sprintu jsem odjel fandit na první den klasik. S dalšími jsme udělali v cíli český koutek a podporovali dobíhající závodníky. Jako první ze všech dobíhá Miška a nezdá se, že by její čas mohl vůbec někdo překonat. K našemu údivu dále dobíhají spíše dvoumetristi a lidi s osmdesátkou nikde. Dobíhá Ondra, který ztratil na pořadí a bude rád za první desítku. Dobíhá Tom Hikl, který se umísťuje před Ondrou a taky evidentně neměl svůj den. Posléze se při rozborech dovídám, že si při seběhu z cesty do terénu na kontrolu zvrtává kotník. Dostávám pokyn, abych se začal připravovat na poslední dvoumetrový závod. Tom ho běžet nemůže. Nakonec dobíhá alespoň třetí Kuba Oma a z týmů mají kluci vydřené stříbro. Já se jdu chystat.
O dni volna jsem se doladil a šel na dvoumetr s tím, že se buď povede, nebo ne. Klasiku jsem neběžel měsíc a v hlavě jsem měl jen foxoring a sprint. Už jsem ani neuměl brát azimuty, což se při závodě ukázalo, jako problém. Azimut jsem sice vzal, ale posléze jsem ze začátku zapomínal, kolik vlastně byl, protože jsem nebyl zvyklý si něco takového pamatovat. Po startu jsem netrefil ideální cestu, ale alespoň jsem to bral přes kopečky, odkud jsem chtěl pořádně měřit. Nic ale nebylo jasné, kromě dvojky, která byla náběhová. I tak jsem na ní nechal 3´, protože mně ukázala trochu jinam nebo spíš jsem si říkal, že bude pravděpodobněji v lese, než v zarostlé louce. Čtyřka mně pořád řvala a směrově taky nešla zle, takže jsem ji chtěl brát jako první. Při postupu ale začala práskat jednička, která jsem si myslel, že bude dál. Kvůli tomu, že jsem neběžel na tréninkovém kempu před ME dvoumetr, jsem vůbec nedokázal odhadnout vzdálenost a jedničku jsem přeběhl. Ztráta dalších 5 minut. Potom už bylo jasné že vezmu pětku, která byla nejdál od cíle. Potom jsem se rozhodoval, jestli už vzít čtyřku nebo si ji mám nechat na konec.
Vzhledem k mému odhadu, že když to rychle naperu na čtyřku, pravděpodobně ji stihnu dohledat (což se o trojce říct nedalo), jsem na ní šel. Skutečně jsem ji dohledal, ale sil už moc nezbývalo a já měl necelé čtyři minuty do začátku relace trojky. Snažil jsem se být v prostoru na začátku relace, ale když relace začala, nebyla úplně silná. Valil jsem to dál, bohužel těsně před zvlněným terénem mně stočila doprava a relace skončila. Škoda. Kdybych to stihl vyběhnout na kopeček, jsem přesvědčený, že by mi hodila správně doleva. Stačilo o 30" navíc. Takhle jsem ji dohledal o 5´ později a do cíle už jsem byl vyždímanej jak fyzicky, tak psychicky. Závod se mi nepovedl a se ztrátou patnácti minut jsem za deváté místo ještě rád. Bohužel rozhodly detaily a já jsem na lepší výsledek neměl. Přitom, kdybych alespoň ještě jednu kontrolu šel o 5 minut lépe, byl bych pátý, což už by byl slušný výsledek.
Na ME jsem běžel foxoring, který na mě zbyl, sprint, o kterém jsem věděl, že můžu zvládnout a dvoumetr, který jsem nečekal že poběžím a nepřipravoval jsem se na něj. Když to tak vezmu, výsledky v první desítce jsou dobré a druhé místo ze sprintu je splnění cíle pro toto mistrovství. Získal jsem první medaili v mužích na tomto formátu akce a individuální medaile se vždycky počítá. Vzhledem k tomu, že jsem málem ani nikam nejel, je to dobrý výsledek. Před závody se diskutovalo o tom, aby všechno klaplo podle plánu, jak technicky, tak časově. Při závěrečných děkovačkách na vyhlášení jsem nechápal standing ovation při děkování jury za jejich odvedenou práci. Nebyl jsem na horším mistrovství, kde by se podobně porušovala pravidla a nezvládalo měření časů závodníkům. Pokud se minulé roky záporně kritizovala organizace pořadatelů, pak po letošku musí být na sjezdu členů ARDF R1 working group pěkně dusno, protože právě oni letošní ME nezvládli. Falšování časů závodníků, aplikování změn bez konzultace s teamleadery, dosazování na malou bednu závodníky bez smysluplného důvodu, jen proto, aby se to nějak vyřešilo a byli všichni šťastní. To je něco, co jsem si myslel, že může jednou přijít, ale nečekal jsem, že to bude takhle brzo. Náš sport upadá. Je to vidět na závodní konkurenci, schopnostech pořadatelů a teď už i u přístupu mezinárodních rozhodčích. Pokud se někdo podívá na výsledky a uvidí u elitní kategorie první místo, dvě druhá místa a jedno třetí, už jen proto si bude myslet, že to, co děláme asi nemyslíme vážně. Třetí místo vůbec nemá být a další v pořadí má být až čtvrtý. Je to logický postup, který chápe i nesportující člověk. Pokud si někdo z pořadatelů nebo rozhodčích myslí, že je to i přesto správně, tak je mi to líto, ale já si to nemyslím. A se mnou další lidé, kteří ROB věnovali svůj čas, peníze a energii. Někteří víc, aby se prosadili mezi nejlepšími na světové úrovni, někteří méně, aby dělali, co je baví. Sport nemůže existovat bez pravidel, takže to znamená, že ROB už není sportem? Já pevně doufám, že bude.