Jakub Šrom
Novinky 2015 | Jakub Šrom
Archiv roku 2015
Konec roku 2015
vloženo 23.12. 21:24
Pro ROB velice úspěšný rok především reprezentací na ME v Mariánkách. Česko ukázalo svoji dominanci v tomto sportu a všichni předvedli úctyhodné výkony. Navíc se i žáci a dorostenci v Polsku na ME blýskly medailemi a máme tedy důvod uzavřít tento rok jako úspěšný. Příští rok ŽDR čeká Mistrovství Evropy v orienťácky krásné destinaci - Norsku (Bulletin 2 - jednička se asi někde ztratila :D) a dospělé 18. Mistrovství světa v Bulharsku u Černého moře. Už si můžeme přečíst Bulletin 1.
Konec roku je tradičně věnován statistikám. 6000 návštěv od 2000 uživatelů je bilance v tomto roce na mém webu. Rekordní účast byla zaznamenána poslední závodní den na MEŽD, kdy web navštívili lidé až 212 krát. Jen o kousek méně měl úvodní den. Bylo to hlavně kvůli výsledkům, které Polská strana nezprostředkovávala dostatečně rychle. Celkem web za tyto tři závodní dny navštívilo 276 uživatelů při více jak 500 návštěvách. U ME v ČR to bylo 450 návštěv. Dokazuje to opravdu dobrou kvalitu publikovaných informací na webu soutěže a lidé tak konečně nemuseli prohledávat celý internet, jen aby se dozvěděli výsledky. Chtěl bych poděkovat Ivu Hažmukovi, jenž mi umožnil nahrávat web na svůj server, Hroudýsovi a ardf.cz za propagaci mého webu na jejich stránkách (až 1400 návštěv přišlo z těchto stránek), fotografům, kteří kvůli fotkám nespí i do čtyř do rána, protože jsem si o nějaké napsal (že Pavle? :D) a hlavně vám všem co sem chodíte a zajímá vás, co zde píšu nebo přidávám. Zájem předčil má očekávání a mít svůj vlastní web, na který chodí cíleně lidé, není samozřejmost. Díky tomu mám motivaci pro další práci.

A na závěr, co jiného vám popřát, než veselé Vánoce a nový rok plný splněných snů, ať už jsou sebenemožnější. Díky, že jste se mnou.
foto: Pavel Krejčí
Zimní příprava I
vloženo 21.12. 15:50
vyhlášení muživyhlášení muži Máme to už cca dva měsíce od začátku zimní přípravy a musím říct, že se u nás členská základna, která pravidelně trénuje, začíná docela rozrůstat. Jak tak počítám, až 8 členů se pravidelně domlouvá občas na společné tréninky a jindy trénují sami. Ještě vzpomínám, před dvěma lety to bylo nemyslitelné :). Již máme za sebou nějaký ten závod v OB v rámci mapové přípravy (popravdě to nebude jen o přípravě, ale taky o tom závodění, které přes zimu v ROB není) a někteří i krosové závody v rámci BBP. Vypadá to, že počasí pro běhání bude i letos ideální, ale není na škodu si občas zatrénovat i na běžkách, ať je změna. Bohužel ale ne a ne mrznout.
I Hroudýs něco napsal o OB závodu zimní ligy a také něco o ROB Anketě sportovec roku (na rozdíl ode mě tam i byl). Karel titul z loňska obhájil a je poslední léta docela na koni. Junior roku nakonec konečně i Martin Šimáček, veteránem roku po úspěšném ME Petr Hrouda a objevem je Dominik Šrom. Řekl bych, že tituly jsou rozdány dobře, ale souhlasím s názorem Petra Hroudy, že by měla hlasovat jak ROB veřejnost, tak nejzainteresovanější lidé zvlášť, aby se co nejvíce zamezilo subjektivnímu hodnocení. Tato myšlenka mě už napadla před lety, ale jelikož to není tak dlouho, co se zavedlo hlasování všech, chápu, že to může být posuzováno, jako krok vzad.
Tady si můžete ještě něco přečíst o Akademickém mistrovství, jak bylo informováno na stránkách asociace. Když už jsem u toho, nešlo si nevšimnout nové ankety (se kterými se roztrhl po ME pytel). Nevím, pro jaké statistické, či jiné účely jsou tyto ankety tvořeny, ale začínají se tam objevovat čím dál větší blbosti.
Úvod OB ligy jsem zahájil 3. místem na Sport lifu, poté se konal Vánoční běh v Bílovicích - 3. místo (viz obrázek), 13.12. byl Kauflauf (OB) a poslední 20.12. Vánoční Magnus cup. Poslední dva závody mně nevyšli podle představ. Další akce jsou až příští rok, takže je konec roku volný pro tréninky. Reprezentanti (i jiní) se uvidí 20.1.-29.1. na zimním soustředění, kde doufáme bude sníh. A potom už se nám blíží jaro... :D
OB zimní ligy
vloženo 22.11. 18:46
Stejně jako loni, jsem to zase nestihl ještě před začátkem prvního závodu. Nevadí. Opět tu máme přes zimu 2 orienťácké ligy (možná přibyde třetí) - BZL (Sanasport Brněnská zimní liga) a také OB Liga. Vedle OB závodů jsou tu i krosové závody BBP (Brněnský běžecký pohár). V Bílovicích se můžete těšit na Vánoční běh Rudolfa Těsnohlídka.

DATUMNÁZEV ZÁVODUMÍSTO KONÁNÍODKAZ
5.12.Vánoční běh Rudolfa TěsnohlídkaBílovice nad Svitavoukros
5.12.Mikulášský běhOkrouhlákros
12.12.Vranovský žlebVranovkros
13.12.KauflaufObřanyBZL
19.12.Vánoční Magnus CupČerná poleOBLiga
26.12.Štěpánský běhSyrovicekros
9.1.Kuřimský krosKuřimkros
10.1.Hruška cupKohoutoviceBZL
17.1.Návrat ke kořenůmHořice u BlanskaOBLiga
23.1.Radostický sprintRadosticeOBLiga
23.1.Radostická nerezová desítkaRadosticekros
30.1.Hromniční trápeníBlanskoBZL
6.2.Rájecká desítkaRájec Jestřebíkros
14.2.Adamna cupŘečkoviceBZL
21.2.O-mikronPlanýrkaOBLiga
27.2.Papouščí přeletKomárovOBLiga
6.3.Bílovický koláčBílovice nad SvitavouOBLiga
12.3.Modřický pohárModřicekros
13.3.Onos cupŽabovřeskyBZL
19.3.Běh kolem MyslivnyNový Lískoveckros
3.4.Brněnská přehradaRakoveckros

ŽDR podzimní soustředění
vloženo 5.11. 21:35
28.10.-1.11. jsem zavítal za žákovskou a dorosteneckou reprezentací na soustředění do Bělče nad Orlicí. Po dvou letech se změnila lokalita, i když ne do zrovna neznámého terénu. Ovšem byli jsme na letos na jaře zrevidovaných mapách, takže orientace byla zase o něco snazší. Počasí bylo bez deště a v sobotu celý den jasno. Přivítali jsme nové tváře, které zaujmou místo po vysloužilých šestnáctkách, zazávodili si v lese a probírali taktiku. Příští rok čeká ždr vrchol sezóny na MEŽD v Norsku. Na to, jak jsme ještě vyplnili čas ve večerních hodinách, se podívejte ve videu.
Podzimní oddílové přebory
vloženo 25.10. 17:05
doběh na dvoumetrudoběh na dvoumetru Ani nevím, proč tomu musíme říkat oddílové přebory, a ne soustředění. Pro mě je to spíš oddílové podzimní soustředění, což mně přijde trochu pohodovější, než se na poslední chvíli v sezóně honit v lese na přeborech :D. Ale tempově to pro mě asi není rozdíl, i když po přeboru jak ho beru já, bych byl asi po sobotním dvoumetru naštvanej víc :) . Každopádně tři závody ve dvou dnech, navíc v sobotním jasném počasí ukončily v oddíle sezónu. Připomněli jsme si březnové třiatřicáté výročí oddílu, náš nespočet získaných medailí, opětovné vítězství v národním žebříčku oddílů (na konci), a že jsme prostě dobrá parta. Díky za postavení tratí Lídě, Pavče a Martinovi. Také nesmíme opomenout stavitele vysílačů, kteří po celé roky vyrážejí po snídani do lesa, před obědem do lesa, po obědě do lesa a před večeří do lesa a jsou tak v podstatě v lese víc než závodníci a to vše dělají bez nějakého zisku či odměn. Už teď se těším na krajské přebory na jaře, kde se zase všichni uvidíme.
foto: Pavel Krejčí
Nová verze tréninkového deníku 2016 ke stažení!
vloženo 25.10. 16:41
Opět tu máme novou sezónu. Někdo by řekl, že je ještě příliš brzo plašit, ale opak je pravdou. S přípravou je potřeba začít už nyní před zimou a jak jinak, než s tréninkovým deníkem. Ten pro letošek nedostál žádných změn. Tréninkový deník pro tištěnou podobu stahujte nadále z verze pro rok 2015. Ten už nebude aktualizovaný. Protože jsem deník kvůli zranění sám letos moc nepoužíval, nemám inspiraci pro další úpravy, vylepšování a novinky. Nikdo z aktuálních uživatelů také neměl připomínky, takže jsem pouze upravil nadpisy pro rok 2016. Pro další rok ale vylepšení a úpravu uspořádání plánuji. Deník stahujte v sekci Moje tvorba.
Akademické mistrovství ČR
vloženo 18.10. 18:06
akáda 144mhzakáda 144mhz vyhlášení akádavyhlášení akáda Pro akademiky proběhly poslední závody sezóny. Klasiky se konaly v Bílovicích nad Svitavou a musím říct, že tratě to byly po lehčí pohodě na Poháru přátelství opět brutální. Postupům přes kopce se člověk nevyhnul ani trochu. Nevím jak je to možné, ale vždy jsem předpokládal, že pokud se reviduje mapa, spíše se do ní něco přidá, než ubere. Bohužel to neplatilo o závodní mapě. Stavitel trati Petr Hrouda stavěl trať na stejné mapě z roku 2014 a na osmdesátce dal jedničku na kraj mapy. Ideální odběh byl předpokládán po cestě, která tvořila okraj mapy. Netuším z jakého důvodu, ale ta cesta z té mapy z roku 2015 zmizela :D. V lese pořád je, ale na mapě už ne, přičemž je na ní ještě místo. Ve výsledku tedy závodníci cestu nemohli využít, protože nikdo nevěděl, že tam je a kontrola se zdála býti postavená docela amatérsky. Ve skutečnosti byly tratě slušně udělané a přihlíželo se k vrstevnicím, takže nebyly zbytečně dlouhé. Závodníci, kteří přijeli z daleka a závodili v open kategorii (a nebylo jich málo, stejně jako akademiků bylo letos vcelku dost), byly jistě nadšení, že nepřijeli jen na nějaké třicetiminutové šmrdlání po lese. Akademici čekali pohodovější závody, ale v místním terénu to asi jinak nešlo. Výsledky, článek na ardf.
Mně se závody více než povedly. Konkurence tu byla, takže jsem s prvními místy spokojený. Nakonec jsem přece jen letos alespoň jeden titul vyhrál, což je malá náplast na vynechanou sezónu. ME doma je ME doma a sebevětší vítězství účast na něm nenahradí. Ale příští rok je MS v Bulharsku (už jen 320 dní :D ) a já jsem stále úřadující Mistr světa, takže určitě je co po letošku napravovat a obhajovat, i když už v jiné kategorii.
foto: Pavel Krejčí
Pohár přátelství 2015
vloženo 6.10. 22:20
Posledními závody národního žebříčku byly klasiky na Poháru přátelství 3.-4.10. Pořadatelé nás zavedli do míst plzeňského kraje, kde oproti závodům MČR nebyly takové kopce, za to hodně cest a hustníků. Musím říct, že oproti loňsku snad nelze pořadatelům nic vytknout. Krásné závodní terény, kde dvoumetr krásně měřil (snad i kvůli stálým suchům) a dobré počasí tomu také dopomohli. Musím říct, že závěr sezóny se více než povedl. Škoda, že někteří závodníci tyto závody vynechali a darovali tak ostatním lepší umístění. Na hroudokapsu o těchto závodech asi nic moc nehledejte, Hroudýs tam nebyl. Každopádně ale navštivte jeho stránky, minimálně kvůli jiným závodům v roce. Výsledky: E1, E2.
Ještě si dovolím takové dvě humorné situace z PP tu uveřejnit. První se stala Ondrovi Šimáčkovi. Když běžel na dvoumetru na trojku, kterou už viděl, zakopl o starý spadený plot, který nebyl vidět a upadl. Když se sesbíral a doběhl k trojce aby ji orazil, obsluha Tonda Bloman na něj: "To je zákeřnej plot, co?". Druhá se stala Zuzce Marečkové. Po doběhu do cíle si šla vyčíst čip. Zaslechla konverzaci pořadatelů: "To je dcera toho zkrvavenýho!". Zuzka se samozřejmě vyděsila co se komu stalo. Potom zjistila, že se nejedná o známého, který o vlásek unikl smrti vykrvácením, ale o jejího otce, Jiřího Marečka, který při běhu na maják upadl a trochu víc si odřel koleno. Naštěstí si oproti MČR nikdo nic nezlomil.
Jinak z mé strany co se výsledků týče je taky spokojenost. Třetí a čtvrté místo, i když ve slabší konkurenci se také počítá. Ani bych po několikaměsíční pauze víc nečekal. Nyní už jsou pouze důležité závody pro akademiky a sice Akademické MČR, které pořádá náš oddíl. Ostatní už čekájí maximálně nějaké přebory, pro reprezentanty poslední soustředění. A sezóna je zase pryč.
MČR klasiky 2015
vloženo 21.9. 20:03
Trošku jsem porušil tradici a nenapsal něco hned po včerejším příjezdu domů, ale začala mi dnes opět škola a opravdu jsem nevěděl co dělat, kam mám jít, co s sebou atd. A to jsme měli jen nějaký řečnický úvod k našemu studiu a šli jsme domů. Dneska nevím ještě víc než včera, takže je čas napsat něco o víkendových závodech. Výsledky, moje postupy.
start 144mhzstart 144mhz Konečně, ano konečně jsem ve zdravotním stavu takovém, jenž mi dovolí běhat, aniž bych se musel kvůli bolesti zastavovat. Bohužel ještě není všechno ok, chce to ještě čas, ale věřím, že příští rok už budu opět normálně závodit. O víkendu jsem tedy jel spolu se 141 závodníky do Úštěku na severu Čech poměřit své síly na Mistroství České republiky ROB. Díky tomu, že jsem rád, že jsem konečně normálně běžel, nemám v tomto serotoninem způsobeném opojení důvod nějak závody kritizovat. Proto přeskočím studenou vodu, obrovské vzdálenosti v kempu, obrovsky dlouhé a náročné tratě, dlouhé čekání na objednané jídlo a vrhnu se rovnou k pozitivům. Kemp byl asi přizpůsoben letošním vedrům, které se zdálí že neskončí. Ale ty nakonec skončili a zaměstnanci kempu už asi nikoho nečekali, tak nepočítali ani s nějakým větším vyvařováním. Proto donáška jídla trochu trvala. To organizátoři nemohli ovlivnit. Nakonec jsme se stejně všichni najedli, tak co. Zase jsme byli všichni závodníci konečně pohromadě. Nemuseli jsme si shánět záložní plán, protože by už v centru soutěže nebylo místo na ubytování. Chvála pořadatelům, že našli tak rozsáhlý kemp, kam jsme se všichni vešli. Ale my přijeli kvůli závodům. Pořádné, jako bývaly na MS a ME. Náročné takticky i fyzicky, psychicky i verbálně. Krpály, vrcholy ani voda nechyběla. Přecejen už je po vrcholu sezóny ME, tak by stavitelé mohli ubrat na náročnosti, ale ukázalo se, kdo v posledních týdnech nelenil. Na dvoumetru časy nešly pod hodinu, na osmdesátce u někoho ani pod 100 minut. Sám jsem čekal trochu větší pohodu, když jsem neběžel v poslední době v tréninku déle, než 35 minut. Takže mně závody daly opravdu zabrat. Osmdesátková trať byla pro M40 a D19 delší, než mužská trať, což bych řek, že by se opravdu už stávat nemělo. Jinak kvalitní podzimní závody a mi už se těšíme na Pohár přátelství.
Jinak, pro mě to bylo osmé a čtvrté místo z dvoumetru a osmdesátky, což po půlroční pauze považuji za úspěch. Zvláště v tak náročných závodech. Ještě mě čeká Pohár přátelství a Akademické MČR, potom příprava na další sezónu. Konečně chci jet zase k moři...
foto: pořadatelé mčr
Poslední měsíc prázdnin
vloženo 5.9. 22:28
Nejen v srpnu se děla spousta věcí, ale dá se říci, že to platí o celých prázdninách. Docela mě mrzí, že jsem nemohl jet s reprezentací na závody na Ukrajinu, do Bulharska, Maďarska atd. Byl to jeden z těch pestřejších let, co se týče zahraničních závodů asi taky z důvodu velkého šampionátu u nás doma, tak abychom si obhlídli konkurenci. V zimě jsem trénoval, co to šlo, objezdil jsem zimní OB a nějak už na nic jinýho nezbýval čas. Na jaře už mi začínalo docházet sil, tak jsem se alespoň těšil na výlet k moři, který nakonec nepřišel. No, snad zdraví dovolí, abych mohl přes zimu trénovat a snad se příští rok někam zase podívám. Už dlouho jsem nežil život "běžného" člověka, který by si rok neplánoval do různých týdenních tréninkových cyklů a neusínal s tím, že je unavejnej, ale zítra musí zase makat. Asi tam měsíc mi to hodně chybělo. Chybí mi to i teď, přece jen život bez sportu asi není pro mě, ale bylo dobré si zkusit něco jinýho.
Po všech těch přípravách konečně přišlo ME. Podle ohlasů a standing ovationu na zakončení se zdá, že proběhlo úspěšně. Zahraniční výpravy mohly konečně ocenit pořadatelské snahy o dobrou organizaci. Gratuluji všem českým i ostatním medailistům. Vyhrát chtělo zase něco víc, než jen dobře zaběhnout. Jak se říká, vítěz běhá nad ideální čas. Děkuji i vám fanouškům (i závodníkům když zrovna nezávodili) za sledování mých stránek. Za týden během šampionátu jej navštívilo 134 lidí v 534 návštěvách. Což je v průměru 76 návštěv za den. Takže díky.
parta letního soustředěníparta letního soustředění Další větší akcí bylo letní oddílové soustředění oddílu sk radiosport. No větší. Přijel jsem pouze na víkend, a jak můžete na fotce vidět, moc nás tam nebylo. Ono oproti jiným oddílům si nemáme na co stěžovat, ale oproti minulým soustředěním závodníků trochu ubylo. Soustředění proběhlo od 23.-30.8., tedy poslední týden prázdnin. Jak jsem psal, dojel jsem až na druhý víkend. Ostatní už vypadali trochu unaveně, tak jsem cítil šanci něco zaběhnout na krajském přeboru na dlouhé trati. Jelikož jsem měsíc vůbec neběhal a nyní běhám jen střídmě, abych to nerozpálil hned od začátku třemi fázemi denně a po pár dech mě nezačalo zase něco bolet, chtěl jsem běžet pouze pár kontrol z těch všech deseti. Větší šanci jsem cítil pouze v tom, že ostatní budou víc unavení, ergo bych mohl na tom být ve výsledkovce líp. Závod jsem po technické stránce vůbec nezvládl, taky se není čemu divit. Od jara nevím, jak přijímač vůbec vypadá. Fyzicky to nebylo špatné, dokonce mě nic nebolelo, ale je pravda že jsem si nějak neuvědomil, že dlouhá trať se běží dlouho a po 14ti kilometrech jsem měl v cíli opravdu dost. Vzal jsem jen 7 kontrol (2 majáky). Normálně bych neměl šanci být lepší než poslední, ale můj předzávodní rozbor unavených soupeřů se zdál pravdivý a skončil jsem v mužích druhý za Mírou Bžatkem, který měl jen o pár kontrol víc než já. A ne, nebyli jsme jen dva, ale bylo nás alespoň šest. Nakonec to dopadlo tak, že bylo víc závodníků po limitě, než těch co doběhlo v řádném čase. Zní to docela hustě. Ona únava a náročnost tratě byla pro závodníky, navíc po vrcholu sezóny asi až příliš. Konečně jsem si ale zazávodil a zase byl s lidmi z ROB jako dříve.
Čekají nás před koncem letošní sezóny ještě čtyři závody do NŽ na MČR klasikách a Poháru přátelství, takže se tam snad uvidíme.
foto: Pavel Krejčí
Divadelní scény na letním soustředění sk radiosport
vloženo 30.8. 20:50
Přenesení ROB na divadelní scénu? Žádný problém. Je tu nové video z letního soustředění oddílu GBM, které se konalo bezprostředně po ME v mariánkách. Není divu, že se běžci také potřebovali něčím odreagovat.
Mistrovství Evropy 2015
vloženo 16.8. 16:30
me medaileme medaile Již za dva dny 18.8. v úterý startuje evropský šampionát závodem ve foxoringu. Téměř všichni závodníci už jsou na místě a dnes se zúčastnili posledního tréninkového závodu. Tréninkové závody jsou před šampionátem tradicí, aby si zahraniční závodníci zvykli na místní podmínky, stavbu tratě a aby se stihli aklimatizovat. Letos je "pouze" Mistrovství Evropy, ale i tak někteří překonávají několikahodinové časové posuny a je potřeba si na tuto změnu zvyknout, pokud chcete podat kvalitní výkon. Samozřejmě někteří se dokáží času přizpůsobit již od druhého dne, za to někteří potřebují více času. Například Ruská výprava je v Česku už od 12.8. od začátku tréninků. Zítra závodníky čeká zahajovací ceremoniál.
Nezůstávám s informacemi pozadu a každý večer 2 dny před závodem zde bude zveřejněno info o závodu, včetně favoritů a map prostorů. Mapové informace by mohli ocenit zvláště sami závodníci. Samozřejmě zde naleznete veškeré nejnovější info k mistrovství právě na mé stránce o ardf 2015. Svoji pozornost proto směřujte právě tam, kde již dnes večer bude info k prvnímu závodu ME. Tak nezapomeňte fandit, sledovat můj facebookový profil a web, veškeré info bude právě tam, jak jste již zvyklí.
foto: ardf 2015
Euro cup
vloženo 13.7. 20:43
češi v bulharskučeši v bulharsku Naše čtyřdenní závody nejsou v Evropě jediné velké závody, když nepočítáme ME. V Bulharsku se konal "Evropský pohár v ROB" ve čtyřech dnech 9.-12.7. Za konkurencí a hlavně za obhlédnutím relativních závodních terénů pro MS 2016, které se koná právě v Bulharsku, se vydala i početná reprezentační výprava z Česka. Spíše mladší závodníci tak měli možnost nasbírat informace o tamních podmínkách. Celkově se zdá, že se závody vydařily. Člověk si už nemohl být jistý ničím po tom, co Bulhaři předvedli loni na ME žáků a dorostu. Ale zdá se, že to letos zvládli a konečně jim vyšel i GPS tracking, který najdete u výsledků.
4 dny ROB 2015
vloženo 8.7. 21:06
vyhlášenívyhlášení Raději jsem se před tím, než budu psát o letošních čtyřdenkách vyspal. Proto píšu až nyní. Kde jenom začít? Do Jevíčka se na nejdelší závody v roce u nás sjelo do Česka přes 180 závodníků nejen od nás, nejen z Evropy, ale třeba i z Ameriky. Nejpočetnější zahraniční výprava byla tradičně ta slovenská. O to více mě mrzí pořadatelské problémy, které jsme měli druhý den závodů. Někdy se pokazí všechno, o co se pokusíte. Znáte to. Ale na to se nikdo z nás pořadatelů vymlouvat nemůže. Kvůli špatně postavené divácké kontrole musel být dopolední sprint zrušen. Neúmyslné prodloužení by nevadilo, ale že kontrola nebyla na místě, kde podle mapy být měla je chyba. Po podaném protestu byl verdikt jasný. Odpolední závod štafet se také neobešel bez komplikace. Bohužel se zapomnělo na zakreslení startu, divácké a cíle do mapy a závodníci, kteří startovali do jednotlivých úseků, neměli ponětí, kde jsou. Závod zrušen nebyl, nikdo nepodal protest. Asi toho už bylo pro ten den dost. Výsledky.
schuzeschuze Můžeme se jen domývat proč jsme od roku 2005 nevyhráli soutěž o nejlepší pořádaný závod? V kapacitních pořadatelských možnostech jsme nadprůměrní, jsme nejlepší oddíl v republice, ale závody pořádat neumíme. Proč? Většina se mnou asi nebude souhlasit, ale podle mě je to sázením na zkušenosti. Každý může udělat chybu, jak jsme mohli vidět. Zkušení stavitelé a pořadatelé stavějí tratě a pořádají závody, ovšem nikdo to po nich nezkontroluje. Kolik lidí kontrolovalo mapy na štafety? Podle mě si toho musel někdo všimnout. Když jsem šel stavět svoji kontrolu, také jsem neměl v mapě nic kromě své kontroly, ale to pro mě nebyla novinka. Nenapadlo mě, že stejně bude vypadat i mapa pro závodníky. Sám jsem si téměř vždy musel říct o umístění startu nebo cíle, abych měl alespoň trochu přehled o trati. Dalším bodem a pro mě doslova lahůdkou jak si asi všichni teď o mně myslí byly vody na kontrolách. Mohl jsem stále dokola říkat, že když je 35 nebo kolik ve stínu, že jsou vody pro závodníky v lese nezbytné. "Proč? Snad se každej před startem napije a je to. Jejich problém. Ať si každej vezme vodu s sebou, když to potřebuje atd.". Po tom co se do mě všichni před poslední etapou pustili, ať si vodu na kontrolu klidně vemu, že mi nikdo nebrání a že si tam rovnou můžu vzít tu 25 litrovou nádobu, jsem to vzdal. Ať si nám tam někdo klidně uprostřed lesa zkolabuje, většina organizátorů bude mít alespoň konečně radost, nebo opravdu nevím, co si o tom vlastně mám myslet. Pokud organizátor chce mít kvalitní soutěž, musí nabídnout závodníkům nadstandardní komfort oproti jiným pořádaným soutěžím. Pokud považuje za svoji povinnost pouze zanést kontroly do lesa, nějak odstartovat a odcílovat a tím jest skončiv, pak je škoda vůbec na takové závody jet. Abych to uzavřel, myslím si, že jsem se navzdory podmínkám snažil stavět co nejlépe. Všechno jsem udělal, jak se mi řeklo a jak jsem to považoval za správné. Nějaký rok už běhám, tak vím, jaké to při závodě je. Stejně se ale našli lidi, kteří mou práci v lese odsoudili a zkritizovali. Holt ať děláš, co děláš, stejně se všem nezavděčíš. Na závěr malý výřez z pravidel (pozn. a to bylo o 10°C více):
foto: Pavel Krejčí
40. Kysucký pohár
vloženo 28.6. 20:00
Karel FučíkKarel Fučík Tento víkend se konal 40. Kysucký pohár v Sudoparku u Klokočova. Pořadatelé pozvali prostřednictvím české rady ROB i závodníky z Česka. Rozhodlo se, že tyto závody budou započítávány do národního žebříčku a poté i do nominačního žebříčku veteránům. Souhlasilo se s tím i proto, že se nikdo z českých oddílů nepřihlásil o pořádání závodů NŽ, takže toto byla příležitost, jak mezeru zaplnit. V tom se ale z nenadání (po termínu přihlašování na pořádání) přihlásil oddíl, tuším že to byl Svitavský. To ale není důležité. Jednalo se tedy znovu, zda nechat závody v rukou českých pořadatelů nebo udělat ČSR mistrovství pod taktovkou oddílu ROB Kysuca. Nakonec se rozhodlo, že je sice hezké, že by byly závody u nás, nadruhou stranu už s naší účastí slovenští kolegové počítali a odříct jim to by nebylo hezké. Nyní po závodech si troufám říct, že toto rozhodnutí nebylo vůbec špatné. Sice jsem se závodů přímo nezúčastnil, ale když jsem přijel na místo na závěrečné vyhlašování výsledků, závodníci se na první pohled netvářili, že by byli znechuceni či otráveni, spíše naopak.
Ale co bych chtěl vyzdvihnout a nejedná se pouze o tento pohár. Různí pořadatelé soutěží nás na svých stránkách lákají na nejrůznější vychytávky, novinky, technické vymoženosti a podobně. V Polsku na ME 2013 například GPS tracker, v Kysuci to měly být online výsledky. Nevím, jestli něco fungovalo přímo na místě, ale na stránkách rozhodně nic takového k dispozici nebylo. Diváci (rodiče dětí) si tak předem naivně myslí, že budou mít ihned přehled, jak který závodník dopadl a pak každý jen nevěřícně kouká, mačká tlačítko pro aktualizaci, ale nic se neděje. Prosím tedy pořadatelé dalších závodů, aby zbytečně nedávali ostatním plané naděje na něco, co stejně ani není v silách pořadatelů zajistit. Tudíž výsledky ještě nejsou, tak na ně čekejte na stránkách soutěže.
Stránka o ARDF 2015 hotova
vloženo 7.6. 21:50
IARU R1 Champ. 2015 logo Stránka o Mistrovství Evropy 2015, které se koná 17.-23.8. v České republice je hotova. ME je tak brzo z důvodu obsazenosti hotelů v jiných termínech. Září zkrátka nebylo volné. Mariánské Lázně tak budou v srpnu hostit letošní mezinárodní vrcholnou soutěž pro více jak 250 závodní a další členy jednotlivých týmů. Členů v organizačním týmu také nebude málo. Poslední podobná soutěž se v Česku konala v roce 2004. Mistrovství světa v Brně k nám přilákalo spoustu závodníků a ROB trochu zpopularizovalo. Karel Fučík tehdy vyhrál obě dvě disciplíny v mužích a od té doby se řadí mezi nejlepší závodníky světa. Jeho letošní účast v mužské kategorii ale prozatím visí s otazníkem. Jak to dopadne? Sledujte vše na stránce o ARDF 2015.
EYAC 2015 den po dni
aktualizováno 7.6. 20:55
eyac 2015 mapa centramapa centra 3.6. Už dnes večer odjíždějí žáci a dorostenci dvěma auty do centra konání letošního EYAC v Polsku. Cesta z Prahy jim zabere zhruba 9 hodin, takže do cíle auta dorazí v ranních hodinách. Česká výprava čítá 15 členů + tři řidiče včetně šéftrenéra Juraje Turského. Nejpočetnější výprava bude jako vždy z Ruska a daleko od nich nejsou ani domácí Poláci, kteří plánují postavit na start 19 svěřenců. Celkem očekáváme necelých 100 závodníků ve 4 kategoriích, kteří se zúčastní tří disciplín - klasika, sprint, klasika. První závod bude po čtvrtečním příjezdovém dnu v pátek 5.6. Česká výprava obhajuje 11 individuálních medailí (5-3-3) a 7 týmových (3-3-1). V týmu můžeme vidět i několik nových reprezentačních tváří a také reprezentanty, kteří závodí v nové, vyšší kategorii. A můžeme jen čekat, jak se s tím všichni v Polsku poperou. Hodně štěstí!
eyac 2015 tréninktrenink 4.6. Dnes odpoledne je na programu trénink - načárání a obhlédnutí místní techniky. Český tým je v pořádku. Podle neověřených informací je zítra jako první závod na programu klasika 144MHz. Ohledně výsledků se prozatím nic neví.
5.6. - 144MHz Když už dvoumetr, tak se vší parádou. Hluboké rýhy, členitý terén, kontroly blízko u sebe. Sice se čekalo, že to děcka nebudou mít kilometry daleko, ale naskládat kontroly 450 metrů od sebe bylo asi nečekané. A to to od startu vypadalo, že kontroly budou rozmístěny po celé mapě, protože na první kontrolu to bylo dobrej kilák, resp. kdo nechtěl přebíhat rýhy 1,5km. Pětka už snad blíž k cíli dát v rámci pravidel nešla. Bohužel holkám se moc nedařilo, ale 4. a 5. místo se také počítá, Stejně tak M14 4. a 5. místo. Kluci M16 si doběhli pro 2 individuální medaile, z toho Dominik Šrom první a Vojta Bžatek druhý. Žádná kategorie neodchází bez týmové medaile, což je pozitivní základ chtít ještě víc v zítřejším sprintu.
eyac 2015 tréninktrenink 6.6. - SPRINT Dnešní den jednoznačně ve znamení České výpravy. 6 medailí (3-2-1) z celkových dvanácti. A to Justýně nevyšla medaile jen o jedno místo. Včera čtvrtých místo bylo daleko více, snad se zítra pořadí posune ještě o jedno nahoru :). Zlato opět pro Dominika Šroma a stejně jako včera je za ním druhý Vojta Bžatek. V M14 příjemně překvapili Vilda Hrubý a Kuba Křen prvním a třetím místem. Holky také konečně neodchází s prázdnou. Daniela Trpáková bere v D14 zlato a v D16 je vicemistryní Anička Chmelařová. Český tým má na kontě i s dnešním sprintem 12 medailí (5-5-2) a zítra čeká reprezentanty ještě osmdesátka.
eyac 2015 partaeyac 2015 parta 7.6. - 3,5MHz Poslední osmdesátkový den se Čechům opět vydařil. Premiérový titul získal Dalibor Matoušek, třetí místo konečně po čekání ukořistil Martin Kinc. Holky Anička Chmelařová a Danča Trpáková zakončily svoje působení také skvěle a to druhými místy. Každá kategorie má z tohoto závodu medaili. Za dnešek to je 8 medailí (3-2-3). Celkově ČR získala 20 medailí (8-7-5), což je o dvě medaile více než minulý rok v Bulharsku. Jen tak dále :).
A protože čas nečeká, je na místě přemýšlet o EYAC příští rok, které se koná v oblíbené orienťácké destinaci, Norsku. Centrum bude v hlavním městě, Oslu a závody proběhnout 2.-6.7. Tak zase příští rok! :D eyac2016.org EYAC-czech team EYAC-czech team
foto: Sergey Knyazev, Leona Soukupová
Starý foxtimes opět k procházení
vloženo 30.5. 21:49
bývalé logo foxtimesbývalé logo foxtimes Dnes jsem tak nějak opět zprovoznil staré stránky foxtimes.ic.cz, ještě ty co jely před rokem 2011. Když už nemůžu s vámi závodit na MČR u Pardubic, tak alespoň dodělávám resty. Bohužel se nepodařilo archivovat všechny aktuality a téměř žádné vzkazy ze vzkazovníku, takže jsem ho raději ani vůbec nezveřejňoval. Podařilo se zachovat fotogalerii, což je asi to nejdůležitější. Nějak ale zmizela složka, ve které byla nějaká čísla časopisů foxtimes, podle kterých byl původně pojmenovaný web, takže kdyby se našel nějaký archivář, který má tato čísla doma, budu rád, když mi je dáte k dispozici :). Zachovaly se pouze dvě čísla, u kterých jsou navíc špatně psaná písmena š, č a podobně. Zkrátka to byla slušná porce srandy, než jsem to dal dohromady. Možné je si prohlédnout i web, který ještě běžel na serveru webzdarma, ale jen v archivu.
Nominace ŽDR do Polska je téměř známa
aktualizováno 31.5. 8:10
eyac 2015 logoeyac 2015 logo Žáci a dorostenci 22.5.-25.5. závodili o poslední body do nominačního žebříčku na Mistrovství Evropy v Polsku. Ještě sice nevyšla oficiální zpráva, ale podle tabulky nominace lze předpokládat účast následujících reprezentantů na ME: D14 - Trpáková, Liďáková, Stahlová, M14 - Křen, Hrubý, Svatek D., Svatek S., D16 - Sobotková, Chmelařová, Bouchalová, M16 - Kinc, Bžatek, Šrom, Matoušek, Švec. Trend nominace všech 5 možných závodníků v M16 se i pro letošek zachoval, i když z kategorie odešlo hodně dobrých borců do M19. Více či méně se závodníci nominovali podle papírových předpokladů.
Kulturní městečko Zamość je přivítá už 4.6. S koncem české nominace vyšel i závěrečný Bulletn 3. Na programu je KLASIKA, SPRINT, KLASIKA bez dne volna. Ubytování bude ve čtyřhvězdičkovém hotelu. Nominovaní se mají jistě na co těšit. Více na ardf.cz a článek o soustředění zde.
Poslední dny
vloženo 21.5. 12:32
V posledních dnech asi neoplývám aktivitou, kterou jste u mě mohli vidět v minulosti. Neměl jsem moc o čem psát. Předpokládal jsem, že zranění kotníku z jara se rychle zhojí, takže stihnu pár závodů ještě před učením na maturitu a pak po maturitě zpět k sezóně, ale chyba lávky. S kotníkem mám problém doteď a v nejbližší době to nevypadá na zlepšení. Tím pádem jsem letos neabsolvoval jediný závod národního žebříčku, což je pro sezónu, kdy je ME v Česku docela nevýhoda kvůli nominačkám. Takže nemůžu psát o něčem, kde jsem nebyl. Světlá stránka je, že jsem maturitu zvládl. Škoda jen, že když už mám konečně to volno, nemůžu pořádně dělat to, kvůli čemu jsem ho chtěl. Trénovat :) .
Prvními závody byla noční a dlouhá. Při pohledu na startovku a výsledkovku mě napadá, jestli té zátěže není na první závody trochu moc. Člověk se po noční dostane do postele, když dobře, tak před půlnocí a start dlouhé je už 10:30. Navíc noční běhá zhruba jen půlka závodníků oproti dlouhé trati. Ti čerstvější pak mají druhý den na dlouhé trati výhodu. Já osobně se z bezpečnostních důvodů nočnímu mistrovství vyhýbám, navíc když se normálně nevyspím, druhý den to nestojí moc za to. Otázka je, jestli MČR na noční trati má význam, když už tak těch disciplín je až až, oproti jiným sportovním odvětvím? Výsledky
O-sport cup byl další na programu. Pořadatelé se vrátili k variantě MČR,NŽ, handicap, kterou já nepamatuji, ale v minulosti byla oblíbená. Pozitivní ohlasy byly i tentokrát. Pořadatelé otestovali novou techniku pro online výsledky, která bude použita na letošním ME (předpokládám). Myslím si, že chce ještě trošičku doladit, ale zhruba funguje dobře. Tradiční stavitel Karel Fučík měl podle mě letos nelehkou úlohu postavit kontroly do prostorů, který nebyl zakázaný. Trať postavil a líbila se. Ale přece jen si myslím, že byla trochu nefér. Postupy zakázaným prostorem byly o hodně rychlejší než obíhačka a vzhledem k tomu že ne všichni závodníci se drží po celou dobu závodu v mapě, tudíž nevědí o tom, zda-li neběží zakázaným prostorem, mohou si nedovoleným chováním pomoci a mít výhodu nad těmi, kteří vše poctivě obíhají po dovoleném prostoru. Má absence na těchto závodech mě trochu mrzí, vše nasvědčuje tomu, že byly prima. Výsledky.
I kdybych byl zdravotně v pořádku, na osport bych k nevoli několika lidí stejně nejel. Během pár měsíců jsem byl několikrát postavený před obtížnou situaci rozhodnout se. I přes nabídku reprezentovat školu na juniorském maratonu (mimochodem Kačka Bžatková a Honza Priessnitz startovali za brněnskou jarošku) jsem se po čtyřech dnech rozhodl, že nepojedu. Ani atmosféra, ani sportovní zakončení školy, by nevykompenzovali špatnou maturitu nebo zhoršení zranění. Chtěl jsem se pokusit o nominaci na ME, dělal jsem pro to přes zimu maximum i na úkor školy, ale opět přišlo zranění a mé priority se změnily. Nominace mi stále čím dál víc uniká ať dělám co dělám. Úspěšný člověk není ten, který jde přes své vlastní mrtvoly ať se děje co se děje za svým prvotním cílem, ale ten, který dokáže pružně reagovat na změny okolností a přizpůsobit se jim. Změnit své priority pro danou situaci. Mojí prioritou pro nedávné dny se stala škola a budoucí bývalí spolužáci místo sportu. Snažil jsem se můj čas využít co nejlíp. A o to tady na Zemi jde.
Ale rozhodně nenechávám mistrovství Evropy plavat!!! Těšit se můžete minimálně na novinky ohledně mistrovství, rozhovory se závodníky a mnoho dalšího. Podobně jako tomu bylo při EYAC 2013.
Poslední zvonění - video
vloženo 1.5. 9:34
Co říkáte na naše video ke stužkováku a poslednímu zvonění? (řečnická otázka :D )
Nominační závody žáků a dorostenců
vloženo 16.4. 16:55
11.-13.4. proběhly pro ždr první 3 závody pro nominaci na EYAC v Polsku. Celkem jich budou mít letos deset. Tento rok byly první nominačky celkem brzo, daleko před prvními závody národního žebříčku, kterými jsou pro letošek poslední dubnový týden MČR dlouhá trať a MČR noční trať. Loni tyto nominační závody měli závodníci až na konci května. Řekl bych, že tak byli ve výhodě ti, kteří už nějakou dobu běhají. Přece jen se člověk musí po zimní pauze zase s rádiem sžít. Krize v kategorii dívek pokračuje. V D16 jsou pouze tři závodnice. V D14 je situace lepší, ale musíme počítat s tím, že jsou v kategorii i dívky, které věkem patří ještě do D12 a prozatím spíše sbírají zkušenosti, než aby výrazně zasahovaly do nominace. Zatím se nám rýsují dva favorité: D14 Daniela Trpáková a M16 Martin Kinc. Dalšími nominačními závody jsou pro ně závody NŽ na O-sport cupu. Článek s výsledky na ardf.
Prague Easter 2015 (Pražské Velikonoce)
vloženo 6.4. 11:42
Každoroční tří etapové Velikonoce ve skalách se konaly i letos, ale oproti minulým letům se poměr Čechů a cizinců změnil. Zvláště zahraniční reprezentace v OB využívají tyto technicky náročné závody pro tréninková soustředění. V kategoriích je to znát. Například v H20 nás bylo 9 cizinců a 5 Čechů. Protože se jednalo o zahraniční reprezentanty, úroveň konkurence byla velmi vysoká. Také ve většině kategorií cizinci vyhráli. V mužské elitě prvních 7 závodníků je ze zahraničí, V ženské elitě vyhrála Norka. Výsledky.
I ROB reprezentace absolvovala tyto závody. Nejlepší pátá Bětka D21E, devátá Kačka D18, šestý Martin K. H16, devátý Šimáček M. H18, Andrej s Danem v H21B sedmý a devátý. Ostatní jsou až v dalších desítkách. Soustředění začalo už ve čtvrtek po obědě a končí dnes, takže se stihlo ještě pár ROB tréninků.
Zimní OB skončily, sezóna ROB začíná
vloženo 8.3. 21:10
I. KP startI. KP start Tento víkend se otevřela ROB sezóna oblastním závodem zkrácených klasik 144MHz a 3,5MHz. Bohužel nás lesáci vyšoupli z předem nachystaných tratí, takže se závody přesunuly na Křtiny. Petr Hrouda (jeho článek) postavil zajímavé tratě a jako vždy nechyběly ani kopce. Přímo v kategorii M20 jsem neměl konkurenci (bohužel ani jeden z reprezentantů mužů nedorazil), ale překvapivě (i pro něho samotného) mně dýchal na záda Jirka Mareček. Není to v mužích zrovna nejlepší začátek, když se mi po závodě oddychne, že mě nepředběhla M50. Výsledky.
Tuto zimu jsem si už asi potřetí říkal, že budu jezdit na závody OB zimní ligy. Po roce, kdy se mi nechtělo a po roce, kdy jsem byl zraněnej a nemohl jsem běhat, jsem letos konečně ony OB závody běhal (nebo alespoň polovinu co šlo). V mapě jsem trochu loni klopýtal, takže jsem ji chtěl alespoň v zimě potrénovat, když je jindy přes rok sezóna. Na začátku nebyly výsledky kdo ví jak oslnivé, ale závod od závodu jsem se učil, jak se městské sprinty běhají. Před měsícem a něco jsem konečně běžel slušný závod v Blansku a skončil na 5. místě z 59 závodníků. O týden později na Papouščím přeletu to bylo už 4. místo z 27 závodníků a dnes se běžel pro mě poslední závod OB ligy (v neděli 15.3. jsem na soustředění) v Bílovcích a ten jsem dokázal v konkurenci 55 závodníků vyhrát. Ještě že tam bydlím, hned se ty kontroly hledaly líp :) (výsledky koláče). V celkovém pořadí OB ligy skončili na bedně dva ROBáci: Karel Fučík a Petr Matula, což jen dokazuje vysokou kvalitu naší mužské elity.
Týden začal tvrdým úterním tréninkem 12×400m a středečním stupňovaným během a skončil vítězstvím v ROB závodech v sobotu a v OB závodě v neděli. Za týden 56 kiláčků, jen to hvízdne. Snad přežiju i další sobotu, kdy běžíme s REPRE první limit na 5km dráze pro ME v Česku.
Mapy s postupy / Maps with tracks
foto: Pavel Krejčí
Vrcholy sezóny se přibližují
vloženo 8.3. 18:57
logo IARU Region 1 Campionshipslogo IARU Region 1 Campionships Když se to tak vezme, už jen polovina času zbývá od začátku přípravy do Mistrovství Evropy, které je v srpnu. Takže kdo nenaběhal přes zimu objemy, má trošičku skluz. Nic ale není ztraceno, protože do začátku ME zbývá ještě pět a půl měsíce. Pořadatelé ale nezahálejí a už vyšly Bulletiny číslo dva, jak pro ME dospělých, tak pro ME žáků a dorostu.
Letošní EYAC 2015 se bude konat v Polsku 4.-8.6. v jihovýchodním části s centrem ve městě Zamość. Program ME bude stejný jako předešlé roky: klasika, sprint, klasika. Česká nominace bude jasná po posledním nominačním závodě 24.5. Oproti minulým letům opět prořídly řady MD 14, protože předešlí závodníci už jsou v kategorii MD 16 a početná skupina chlapců je nyní už v juniorech (Bílovice). Můžeme tedy očekávat ne tak velkou sbírku medailí, ale pár se jich určitě najde.
Nedávno také vyšel Bulletin pro ME Česko, které se koná 17.-23.8. v Mariánských Lázních (odkaz snad nemusím dávat:) ). Trochu netradičně se v tomto datu střetnou nejlepší evropské národy v ROB, ale přijedou si také mimo soutěž zazávodit například Spojené státy. Prázdninové datum bylo vybráno z důvodu obsazenosti hotelů po prázdninách. Bude se bydlet v hlavním hotelu Krakonoš, plus dalších přilehlých hotelech, protože kapacita v centru nestačí. Očekává se příjezd více než 300 závodníků ze 40 zemí. Uvidíme závodit i národy, které běžně s rádiem v lese nevídáme (Belgie, Dánsko, Francie, Nizozemsko, Slovinsko Švýcarsko). Tradiční velmoci nebudou chybět. Na mapě můžeme očekávat velké kopce a převýšení mezi nejnižším a nejvyšším bodem až 360 metrů. Naštěstí sprint má být na rovině. Program: foxoring, sprint, klasika I., volno, klasika II. První nominačky jsou v půlce června. Ale čas už se k nim krátí.
Webovky 4 dnů ROB 2015
vloženo 25.2. 17:36
logo 4 days ardf 2015 Czech Republiclogo 4 days ardf 2015 Czech Republic Ač se někomu může zdát, že sezóna je daleko, opak je pravdou. Už 7.3. startuje na jižní Moravě oblastní soutěž a budou pokračovat další. Reprezentace se už také probouzí jarním soustředěním 13.-22.3. Na začátku července 3.-7. se budou konat opět vícedenní závody ROB - 4 dny ROB 2015 s centrem v Jevíčku. Náš oddíl pro vás chystá 2×NŽ (144MHz a 3,5MHz) a 3×MČR (sprint, štafety, foxoring) ve čtyřech dnech. Všechny závody budou i mezinárodní a budou vyhovovat standardům mezinárodních pravidel pro MS a ME. Ode dneška už běží oficiální stránky: www.skradiosport.cz/4d2015/. Za nedlouho se tam objeví předběžné propozice.
3.-7. July take place 4 days of ARDF in Czech Republic. The competition center is in Jevičko. Our club organizing five competitions in four days. It is 144MHZ, 3,5MHz and three Czech national championships: sprint, foxoring and relay. The programe will be same like in the European Championships 2015 in Mariánské Lázně. All competitions will be according to international ARDF rules. From today is available a webpage: www.skradiosport.cz/4d2015/. Check it for more info.
Běhy, zimní super OB a HME Praha 2015
vloženo 12.2. 21:35
Poslední dobou se mi dostaly na obrazovku zajímavé články o bězích. Dva, jejž jsou navzájem naprostými protiklady.
První je o maratonském běžci jménem Rainer Predl, který se rozhodl pokořit rekord v běhu na 7 dní. Ten činí "pouhých" 833km a Predl jej chce překonat na 1000 kilometrů. Název článku: "Běžecké monstrum chce na páse za sedm dní zdolat 1000 kilometrů", který dále píše o šílenci a kdo ví, jakými dalšími označeními vystihují běžce, bych upravil na: "Běžecké prase chce na páse za sedm dní zdolat 1000 kilometrů". Toto označení se ve sportu používá spíše nežli monstrum.
Naproti tomu je naprostým opakem (a v mém oku i naprostou absurditou) americký závod na 0 metrů. Organizátoři se touto blbostí inspirovali z komiksu Steva Moorea, kde je přesně tento motiv použit. Po vystartování najednou z mikrofonu zazní congratulations a závod je u konce. Účastníci si pak na památku vezmou trička za cílovou potažmo startovní čárou a jdou se všichni společně ožrat na oslavu společného vítězství.
Odvahu a výdrž prokázali orienťáci zkušení i začínající, když se zúčastnili 24 hodinového OB závodu v Českém středohoří. Minimální distance k úspěšnému dokončení závodu činila necelých 60km, ta nejdelší přes 100 kilometrů. Závodu se zúčastnilo i 8 ROBáků. Bylo chladno se sněhovou podložkou, ale podle informací jsou již všichni zpět ve svých domovech. Více v článku na ardf.
Čeští profesionální atleti i fanoušci již vyhlíží začátek halového Mistrovství Evropy v Praze 5.-8.3. 2015. Většina atletů už má limity splněné. Kdo by snad neměl, má ještě šanci na MČR 21. a 22.2. a dalších mezinárodních mítincích. V pořádku po zranění jsou i Zuzana Hejnová a Pavel Maslák, i když si nedokážu vůbec představit, jak po několika měsíční pauze se dokázali za necelý rok dostat zpět mezi nejlepší světovou špičku. Jo a vstupenky jsou už skoro vyprodané!
Halová sezóna 2015
vloženo 8.2. 18:42
Tuto sobotu jsem zakončil letošní halovou sezónu, která v mém případě obsahovala tři závody. Dvakrát to bylo utkání sportovních gymnázií a poslední mistrovství Moravy a Slezska. Říkám jen, že trápení v letošní hale už pro mě nemohlo být větší a jsem rád, že už je konečně u konce. První závod na 1500 metrů bych pochopil, že úplně nevýjde a čas 4:42 není důvodem useknout si obě nohy, ale po další patnáctistovce za 4:38 a sobotní trojce za 10:34, kdy jsem ke konci vytuhnul, jsem už opravdu zklamán. Osobáky, které jsem chtěl, nepadly, takže nezbývá než čekat, že venku to bude lepší. Těžko ale říct, kolik závodů budu schopen absolvovat, protože spojit ROB, OB, atletiku a studium k maturitě se mi momentálně jeví jako nemožné. Bohužel se mi nedaří ani ve škole, ale občas se nemůže podařit všechno, co chceme.
Je celkem úsměvné že až do letoška se mistrovství MaS pořádalo v bratislavské hale Elán, jakož to i další české závody. Zkrátka asi všichni usoudili, že hala v Praze je daleko a olomoucká hala je dobrá leda tak na technické disciplíny. Běhat se tam fakt nedá. Naštěstí není všem dnům konec a právě probíhá výstavba nové ostravské haly, která by měla být dokončena koncem roku 2015. A Brno zase nic :(
Ze všech tří závodů jsem pořídil nějaké záběry, na které se můžete podívat právě zde:
Členská schůze GBM
vloženo 30.1. 13:55
Výroční členská schůze se konala ve středu 28.1. v budově ZŠ Bílovice nad Svitavou. Sešla se na ní zhruba pětina členů oddílu + několik desítek lidí v zastoupení. Hlavním bodem bylo schválení nových stanov oddílu, kterými mimo jiné se naše občanské sdružení nahrazuje zapsaným spolkem dle nových zákonů. Orgány oddílu mají nový název, ovšem stejné funkce. Předseda: Jiří Mareček, místopředseda: Pavla Hažmuková, pracovní skupina: Marečková I., Matula P., Matulová L., Ondrouchová L., Helán V., Skládanková T., Látal M. (neověřeno). Dále se probíraly finanční záležitosti a oddílové příspěvky. Ty se od minulého roku nezměnily a i nadále jsou pro aktivní členy 800,-Kč. Byl návrh pro snížení těchto příspěvků pro mladší děti, ale ten byl zamítnut z důvodu již tak nízkého vkladu i například oproti školním kroužkům a odůvodněním, že se příspěvek závodníkovi vrátí už do dvou závodů první úrovně. Na druhou stranu chápu, že rodina se třemi závodícími dětmi zaplatí ročně za příspěvky 4000 Kč a podle finanční zprávy byl oddíl za loňský rok ve velkém plusu i oproti plánu.
Zimní reprezentační soustředění + ardf video
vloženo 12.1. 21:15
zimní soustředění Vysoké nad Jizerouzimní soustředění Vysoké nad Jizerou Od 3. do 11. ledna se konalo zimní soustředění pro reprezentanty. Soustředění je zakomponováno do zimní přípravy mezi rehabilitačním soustředěním na konci předešlé sezóny a jarním soustředěním v březnu. Když jsme přijeli do Vysoké nad Jizerou, moc to na objemovou přípravu na běžkách nevypadalo, ovšem o víkendu napadlo přes 30 cm nového sněhu a od pondělí jsme běžkovali. Do té doby jsme alespoň běhali. Každý den jsme měli minimálně jednu běžeckou či běžkařskou fázi. Po běhu nechyběla posilovna. Jednou jsme běželi i orienťák na mapě okolí, kterou vytvořil Martin Kinc. Středeční celodenní výlet nám dal zabrat, takže druhý den jsme po dopoledním tréninku navštívili saunu nebo bazén. Stejný program jsme měli i v pondělí.
zimní soustředění Vysoké nad Jizerouzimní soustředění Vysoké nad Jizerou Bohužel se počasí na víkend zhoršilo a v sobotu a neděli jsme jen běhali. Martin Šimáček (1844.) a Roman Hrazdil (1302.) si v sobotu odjeli na nedělní závod 48. Jizerské padesátky. Přežili. My naběžkovali za soustředění kolem 100 kilometrů a naběhali kolem 50 kilometrů. Leader v kilometrech je Petr Matula (77 běh/108 běžky). Statistika kilometrů všech v jpg.
Pokud si vzpomínáte, koncem listopadu zveřejnili Rusové své video o ROB, ale jen v ruštině. Pro ty, kolem kterých šla tato informace úplně mimo nemusejí zoufat, že něco prošvihli. Pokud neumíte rusky, stejně byste mohli pozorovat jen video, ale nedávno Rusové zveřejnili anglickou verzi videa, které už je rozumět lépe.
foto: Andrej Gomzyk
Archiv novinek: 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, ardf2015, 2015, 2014
Jakub Šrom © since 2014