Jakub Šrom
Novinky 2016 | Jakub Šrom
Archiv roku 2016
Závěr roku
vloženo 31.12. 17:09
Dlouho jsem o ničem nepsal a tak se k určitým věcem, které stojí za to zmínit, musím vrátit alespoň v pár bodech. Celkový NŽ vyhrál zaslouženě v mužích Jakub Oma. Také to bylo tím, že Tomáš Hikl a Karel Fučík v podstatě přes rok na závody NŽ nejezdili, takže do vrchních příček nezasáhli. Na Kubu jsem nestačil ani já, na ostatní ale už ano a i přes dramatičnost posledních závodů jsem druhý před Ondrou Šimáčkem. V ženách oproti loňsku Bětka Lehárová tak nedominovala, ale i tak NŽ vyhrála. Druhá Voráčková a třetí Fučíková nebyly překvapením. I když se MS Martinu Kincovi nevydařilo, přemožitele v republice téměř nenašel. Ještě větší suverenitu měla v juniorkách Katka Bžatková, která vyhrála 8 z 9ti závodů NŽ (národní žebříček). Náš oddíl SK Radiospor opět vyhrál celkový součet a zatím to nevypadá, že by nám někdo v budoucnu konkuroval. Ale Turnov nabral do svého oddílu nové děti a konečně se začíná rozjíždět ve velkém. Takže ještě uvidíme. Anket o nejlepšího sportovce v ROB vyhrál Karel Fučík. Trochu mě zmátlo pořadí na dalších dvou místech. Jako 3. byly vyhlášeni sourozenci Kuba a Miška Omovi. Ne že by mě zmátly tyto jména, pokud bych si na výsledky vsadil, vyhrál bych, ale zmátla mě ta trojka. Nebyl jsem na vyhlášení, takže nevím, jestli se tam o tom mluvilo, ale většinou se to v tomto případě při shodném bodovém či časovém hodnocení počítá oběma lepší výsledek, resp. v tomto případě druhé místo. Ale ještě k pořadí. Hlasujícím už asi jméno Fučík uvízlo tak v paměti, že ho při vyplňování anketního lístku píší na horní pozice :). Kuba Oma dominoval nejen v národním žebříčku, ale také v nominačním. Je tedy zajímavé, že se logicky muselo hlasovat spíše podle výsledků MS, ale tam také oba pánové měli téměř shodné výsledky. Asi víte, kam tím směřuji. Ale na obranu Karla, kdo z veteránů může v podstatě v jakémkoli sportu říct, že je v mužské seniorské kategorii nejlepší sprinter na světě? :D. Že se hlasovalo hlavně podle výsledků z MS svědčí i kategorie juniorská, kterou vyhrál Martin Šimáček. Asi nejtěžší kategorií byla pro voliče kategorie objev roku. Tam nakonec vyhrála Alžběta Sobotová z Prahy. Hezké porovnání má u sebe na webu Hroudýs. Tradiční soutěž roku byla v mém očekávání ohodnocení našeho výkonu v pořádání hned dvou soutěží za rok!!! Ani za tuto práci jsme nebyli odměněni. Že my se na to nevykašleme. Buď zkusíme pořádat tři nebo rovnou všechny závody NŽ a úspěch máme jasný, nebo už nevím :):):). Na rok 2017 jsme si měli dát s pořádáním pauzu, ale jak to tak vypadá, nedáme si říct a zase budeme něco pořádat :D. Musím ale říct, že turnovské závody v Osečné opravdu stály za to, hlavně kvalitou stavby tratí, takže nemám nic proti vítězům.
Poslední rehabilitační soustředění nebylo naštěstí na plánované Šumavě, ale u Prahy. Zkusili jsme si MS ve SMIKu, tedy speciální orienťák pro zpestření tréninku, udělaly pár fyzických testů, zahrály fotbal, plavali, koukali na filmy............. Natož, že většina se tak nějak po posezónní pauze teprve rozjížděla, jsme naběhali něco kolem 55 kilometrů za 4 dny. Nevím, jestli to zvládnu ještě nějaký další rok :) článek na ardf.cz.
Podívejte se také na oddílový žebříček SK Radiosport za rok 2016. Na výsledky a vaše úspěchy se podívejte sami, nebudu tady nikomu zadarmo dělat reklamu :). Celý soubor dat naleznete v excelovské verzi.
Co se týče mé přípravy, postihl mě hned po prvním týdnu mírný problém, který vyústil v sádru na mé noze. Takže kromě basketbalu už moc nepřichází v úvahu ani hrát florbal neboť právě při něm jsem si kotník zvrtl. Ale to už bych potom nemohl hrát nic. Takže se uzdravím a zase budu s florbalkou honit míček. Co se týče té sádry, doktoři opět překvapili a z rentgenu nepoznali zlomeninu od normálního stavu kostí, takže mi diagnózu stanovili špatně. Doktor mi na kontrolní návštěvě po 10ti dnech řekl, že tam žádnou zlomeninu nemám. Sádru sundali, ale ještě ani po měsíci nemám v kotníku takový rozsah, jak bych chtěl. Stejně to ale bude chtít ještě pár dní na úplné doléčení, takže s přípravou snad začnu už po Novém roce. No, jsem zvědavej, jak na tom na začátku závodů budu, ale počítám s tím, že to nebude nic moc. Alespoň ve škole už mně zbývají jen dvě zkoušky a to ještě nezačalo oficiálně zkouškový, takže budu mít víc času na trénink.
Na závěr bych chtěl samozřejmě poděkovat Vám všem, co sledujete moje stránky. O MS a MEŽD jsem se nažil informovat, co se děje a o výsledcích. Odměnou mně bylo 500 návštěv v průběhu MEŽD a 1100 návštěv v průběhu MS. V průměru mé stránky navštívilo o MS v Bulharsku 160 lidí za den, což už je docela ranec. Celkově 7000 návštěv (o 1000 víc než loni) od 1700 uživatelů. Děkuji webům ardf.cz a hroudokaps.foxklub.cz za nemalý podíl na mé návštěvnosti. Díky Ivu Hažmukovi za poskytnutí místa na jeho serveru. Děkuji Akademickému klubu a jeho členům, za koupi nového sporttestru, který mně umožní zefektivnit trénink a posunout ho na vyšší úroveň. Doufám, že i přes nezdařilý začátek sezóny (a i možná konec té předchozí) budu směle bojovat o nominaci na ME do Litvy. Pokud se dokážu dát kondičně do kupy a na slušnou úroveň, mohl by mi tamní terén vyhovovat. Ale to vše ukáže čas. Ještě jednou děkuji za podporu a v roce 2017 opět pokračujeme :). Hodně štěstí a radosti v následujícím roce, se zdravým se hlavně neřiďte podle mě. :)
foto: fotovichin@gmail.com, Pavel Krejčí
Tréninkový deník pro rok 2017 již ke stažení
vloženo 4.11. 21:07
V sekci Moje tvorba jsem zveřejnil novou verzi tréninkového deníku pro následující sezónu 2017. Pokud začínáte sezónu od listopadu, doporučuji začít týdnem od 31.10. Končit pak budete příští rok 5.11. V TD je řada novinek, tou hlavní je změna designu. Dneska už nikdo nepoužívá papír, takže TD už není k dispozici od tohoto roku k tisku, za to je více barevný a příjemnější na prohlížení. Dalším doplňkem je barevné označení minut zatížení na základě hodnot temp běhu, které si sami zvolíte. Nemusíte tak počítat tempo na kalkulačce, ale už od pohledu podle barvy vidíte, jestli jste běželi rychle nebo pomalu. Pokud se i ty chceš zlepšit v tréninku a plánovaní, na nic nečekej a stahuj!
Pohár přátelství 2016
vloženo 31.10. 21:12
Jubilejní 40. přátelák hostily Kašperské hory a musím říct, že jak je u přateláků zvykem, ani letos jsme se roviny nedočkaly. Jakoby pořadatelé chtěli vymáčknout ze závodníků poslední zbytečky sil na úplný závěr sezóny. Povedlo se, málokoho jsem neslyšel stěžovat si, že ho něco nebolí :). Ale tomu nejspíš nahrál fakt, že jsme kvůli zrušeným čtyřdenkám letos na poháru neměli dva, ale tři závody. MČR ve foxoringu byl, jako poslední závod ze všech, závěrečnou lahůdkou. Mnozí bojovali o celkové pořadí v poháru přátelství nebo národním žebříčku právě až ve foxoringu, takže ani poslední závod nikdo nevyklusával. Důkazem toho je rozdíl patnácti sekund mezi v mužích prvním Karlem Fučíkem a druhým Ondrou Šimáčkem. V ženách to bylo více než naopak 15 minut ve prospěch Zuzky Myslivečkové (neuvažuje náhodou o návratu na vrcholovou ROB scénu? :o). Když ke všemu připočtu kulturní vložky ve formě ROB skladby v režii Zbyška Milanovského a krátké nostalgie ohledně této pohárové soutěže na vyhlášení, musím říct, že se pořadatelům podařilo, o co se nejspíš i oni sami snažili, udělat jedno z nejlepších PP v historii. Asi už začínám být trochu starej, ale začínám tomu všemu rozumět:). Možná je to i díky zaznamenaným dějinám České a Československé reprezentace do roku 2003, které dali pořadatelé k dispozici ke čtení ve formě brožurek. Dopsal jsem tak poslední větu, dopíjím dnešní poslední pivo z mnoha, které jsem vyhrál na posledních dvou závodech před PP a to je pro letošek z ROB vrcholových soutěží vše. Hlasovat o to nej můžete v anketě sportovec roku.
Pro mě bohužel smolné závody, v prvním závodě jsem ještě na třetí kontrole bojoval o zlato, bohužel pak přišlo celkem deset minut chyb a odsunul jsem se až na sedmé místo. Dvoumetr taky dopadl špatně a zopakoval jsem sedmičku. Na foxoringu jsem musel porazit Ondru Šimáčka, který na mě ztrácel jen 3 body v národním žebříčku a i druhým místem by mě vystřídal, pokud bych nevyhrál. Naštěstí jsem běžel fyzicky opět solidní závod a škoda dvouminutové chyby v závěru, která zapříčinila moji "až" druhou příčku. Druhé místo v národním žebříčku jsem však udržel, což bylo i mým hlavním cílem, takže jsem nakonec sezónu také zakončil uspokojivě. Výsledky.
MČR na klasických tratích
vloženo 17.10. 21:29
Vrcholem ROB bylo mistrovství ČR na klasických tratích 15.-16.10. u Turnova. Jak napovídal terén a jméno stavitele trati (Jakub Oma), mohli jsme očekávat krásné, i když technicky i fyzicky náročné tratě. S tipem, že tratě nebudou pro vítěze na 45 minut, jsem se nemýlil a v mužích ani ženách neklesly pod 60 minut. Škoda, že se v chlapech nesešla celá špička, jinde kategorie nebyly ochuzené. Nebývá to u mě zvykem, že bych se kochal závodním prostorem při závodě, ale když jsem lezl na osmdesátce do strmého stometrového kopce na R4, ohlédl jsem se zpět do údolí a musím říct, že to byl docela slušný výhled do okolí. Nevím, kdy jsem naposledy běžel tak dlouhé a náročné závody a v jistém smyslu hezké. Organizačně závody zvládnuté bez problému i s kulturní vložkou před sobotním vyhlášením. V ženách dominovala Horová, která se pravděpodobně hodlá vrátit po pauze k ROBu, v mužích vyhrál dvoumetr Ondra Šimáček, osmdesátku já. Když k tomu připočtu bronz z dvoumetru, můžu být s výsledky spokojený. MČR před MS mě ohledně titulů a výsledků nezajímaly, protože jsem vše směřoval až do Bulharska, ovšem nyní už není titul po celých dvou letech půstu k zahození. Ještě nás čeká Pohár přátelství za 14 dní a mě Akademické MČR opět blízko Liberce. PS: když už jsme u přáteláku, hledal jsem na osmdesátce v seznamu přihlášených svoje jméno a našel jsem ho až po projetí kategorie D20. Stejně tak Ondra Šimáček asi nebude mít index FPA9451, neboť od koncovky 50 a výš jsou označovány ženy. Vím, že žen je celkem oproti chlapům málo, ale řešit to takhle radikálně? :) článek na ardf, Výsledky: 144 MHz, 3,5 MHz.
MS objektivy kamer
vloženo 30.9. 20:22
WC ARDF 2016 Bulgaria
aktualizováno 7.10. 12:08

Medailová statistika:

1. Rusko 57 (23-19-15)
2. Česko 42 (14-15-13)
3. Ukrajina 39 (12-10-17)
4. Litva 10 (3-6-1)
5. Maďarsko 10 (3-5-2)
6. Slovensko 5 (2-2-1)
7. Bulharsko 6 (2-1-3)
8. Bělorusko 4 (2-1-1)
9. Švýcarsko 3 (2-1-0)
10. Švédsko 4 (2-0-2)
11. Německo 9 (1-3-5)
12. Velká Británie 1 (1-0-0)
13. Polsko 2 (0-1-1)
14. Norsko 1 (0-1-0)
15. USA 2 (0-0-2)
16. Rumunsko 1 (0-0-1)
16. Kazachstán 1 (0-0-1)
fotky a videa, Bulletin 3 World cup, Bulletin 4 ARDF championships, oficiální web MS
další fotky: foxoring, foxoring 2, všechno, sprint, sprint 2, klasikaI, klasikaI 2, všechno 2, klasiky II, od pořadatelů, doběh sprintu, od rozhodčích, world cup, od Voryho, fotky z MS, od Rusů world cup, vše kromě sprintu, tradičně od Němců
články: od Marcely, pořadatelé, od Míry
GPS tracking foxoring M21

WORLD CUP - podrobné výsledky, OFICIÁLNÍ VÝSLEDKY
30.8. 3,5 MHz - výsledky, mapa
31.8. 144 MHz - výsledky, mapa
1.9. SPRINT - výsledky, mapa
2.9. FOXORING - výsledky, mapa

WC ARDF 2016 - podrobné výsledky, OFICIÁLNÍ VÝSLEDKY
4.9. FOXORING - startovka, výsledky, mapa
5.9. SPRINT - výsledky, mapa
6.9. KLASIKA I - výsledky jednotlivci, výsledky týmy, mapa
8.9. KLASIKA II - výsledky jednotlivci, výsledky týmy, mapa
Můj článek o MS

ARDF2016-czech team ARDF2016-czech team
ARDF news
vloženo 9.9. 16:08
8.9. čtvrtek
Je tu poslední závod. My, fanoušci, jsme jeli dvěma busy do prostoru cíle a nemohlo to dopadnout tragičtěji. Odbočili jsme špatně a než si to navigátor řidiče uvědomil, bylo pozdě. Tato zajížďka nás stála dvacet minut, plus jsme se neotočili a nevrátili se zpět hned, napřed jsme si to museli důkladně namapovat. Prošvihli jsme tak první naše české závodníky, kteří doběhli do cíle. Dvoumetr nabídl velké rozdíly a těsné souboje byly spíše výjimkou.
O senzaci se postarala mužská kategorie, když Karel Fučík najednou dobíhá na maják a poráží doposud třetího Sergeje Shtanka. Druhý skončil Tomáš Hikl, zvítězil Jakub Oma. Zakládá se tak nová tradice ne osmdesátková bedna, ale dvoumetrová? Bohužel ženy individuální medaili nezískaly. Zvítězila překvapivě Macinská (SVK), druhá Giklova (RUS), 3. Parkhomenko (UKR). V juniorech vyhrál Zolochevskyi (UKR), 2. Vojta Bžatek, 3. Palamarchuk (UKR). I když to tak na doběhu nevypadalo a málo kdo si říkal, že vůbec běží na medaili, dokázala Kateřina Bžatková vyhrát juniorky, 2. Košutová (SVK), 3. Naumenko (UKR). Veteráni taky bodovali. 1. Pavla Hažmuková W35, 3. Jitka Šimáčková W35, 3. Dáša Skřivanová W50, 2. Tonda Šindelka M40.
MS zakončil večerní hamfest (doufám, že nebudou žádný fotky) a už v 1:20 odjížděl první autobus na letiště směr domov, ve kterém jsem seděl i já. Doufám, že bude ještě spousta dalších takových mistrovství, ať mám zase o čem psát a vy o čem číst. Děkuji za podporu, 1100 návštěv těchto stránek za poslední týden je více, než důkazem a mám taky pocit, že novým rekordem. Děkuji pořadatelům za další normální mistrovství, kterých jak jsem zjistil z minulosti, není nikdy dost.
7.9. středa
Dneska je na MS den volna. Dopoledne mají závodníci program dle vlastního uvážení, odpoledne mohou využít nabídnutého programu pořadateli. Exkurzi nebo obchody ve Varně. Konečně jsem se dostal poprvé k moři a byly i vlny, takže to stálo za to. Zítra je poslední závod, místo je jasné, čas je stejný. Poslední startuje od nás 12:55.
6.9. úterý
Nevěděli jsme, na jakou mapu nás pořadatelé zavezou. Nakonec to byla ta druhá, než u které jsme běželi tréninkovou osmdesátku před pár dny. Start byl trochu neútulný a ke startovní čáře jsme museli překonat kamenitou cestu. Hned po startu nás prověřily dvě hluboké rýhy, které nešly obejít, ale pak už byl les zase takový, jako ho známe. Kontroly jsem ze začátku ťukal docela v tempu, ale to asi bylo jen díky tomu, že trať do té doby vedla z kopce. Poté jsem se asi z únavy rozhodl nic nevymýšlet a šetřit vrstevnice, což bylo o dost horší, než seběhnout na cestu a valit to po ní. Pak ještě 5 minutek ztráty na poslední kontrole a bylo hotovo. Dvoumetristům trať prý měřila, asi díky tomu, že už tu kdoví jak dlouho nepršelo, ale ani jim se dnes nedařilo.
V juniorkách vyhrála Ovchinnikova (RUS), 2. Naumenko (UKR), 3. Deptulska (POL), V ženách 1. Raikova (RUS), druhá Miška Omová, třetí Lenka Voráčková. Všechny juniory porazil Zolochevskyi (UKR), druhý byl Martin Šimáček, třetí Bakchinov (RUS). V mužích nakonec Karel Fučík prohrál souboj s vítězem Rodionovem B. (RUS), třetí skončil Marchuk (UKR). Jinde jsme individuální medaile bohužel nezískali. Český tým v družstvech vyhrál jen v kategorii M19. V pořadí národů tak po dvou neúspěšných dnech Rusové převzali pořadí a sesadili nás tak.
5.9. pondělí
Ráno vstávání v 6:20, ale jsem vzhůru už od šesti. Spát se mi díky místní pařbě podařilo, až skončili, takže někdy po 11. hodině. Bohužel se ještě necítím 100% zdravý a o formě ani raději nemluvím. I přezevšechno v posledních dnech usedám do autobusu s ostatními a odjíždíme na start sprintu. Podle očekávání cestou vidíme cíl, jehož doběh je do pořádnýho krpálu a ještě ke všemu je tam hluboký písek. Startuju mezi prvníma, takže nebyl čas se koukat kde co lítá. Trať (jak jsme se dozvěděli později) stavěl Balů, ale výběr startu, divácké a cíle byl daný od pořadatelů. Trať přinesla očekávané a i přes hustší porost v úvodu jsme se nakonec v rychlém okruhu rozeběhli do čistého lesa. V podstatě jsme nebyli svědky žádného výjimečného výsledku ani propadáku.
Bohužel se na mně projevil důsledek nemoci, ale nakonec jsem byl o 9 sekund 4. za Ukrajincem Shtankem, druhý byl Kuba Oma a první Karel Fučík. V juniorech se také dařilo, první Martin Šimáček, druhý Zolochevskyi (UKR) a třetí Dominik Šrom. Ženy vyhrála Miška Omová, 2. Giklova (RUS), 3. Kolomnina (RUS). Jen v juniorkách jsme nevyhráli, ale bedna tam byla. 1. Naumenko (UKR), 2. Anička Sobotková, 3. Abdullina (RUS). Z veteránských kategorií máme 1. Pavlu Hažmukovou W35, 3. Dášu Skřivanovou W50, 3. Janu Omovou W60. Další den běží nejsilnější kategorie osmdesátku včetně se mnu, ostatní mají dvoumetr.
4.9. neděle
První závod ve foxoringu nabídl nejedno překvapení. Co se týče pořadatelských změn, pořadatelé se ještě den před závodem dušovali, že bude k dispozici GPS tracking závodníků. Nebyl. Ale teď k výsledkům. V mužích prvních sedm závodníků šlo rozdílné pořadí. Je to až neuvěřitelné kolik kombinací se dá udělat pouze z 9. kontrol tak, že si člověk myslí, že právě to jeho je nejlepší :D. Vyhrál domácí Bulhar Sirakov (prý má dům kousek od mapy, tak se asi není čemu divit), 2. Rodionov B. (RUS) a 3. náš Kuba Oma. (6. Fučík, 8. Hikl). V ženách po návratu vyhrála Miška Omová, 2. Macinská (SVK), 3. Denisova (BLR). Všechny tři jsou členky reprezentace své země v OB. (7. Voráčková, 9. Lehárová). V juniorech pro mě neznámý vítěz z Ukrajiny Fedir Karpovych, 2. Tcelikov (RUS) a 3. Vojta Bžatek. (5. Šimáček, 7. Kinc). Juniorky ovládly podle papírových předpokladů Bulharky, 1. Andrea Diaksova, 2. Diaksova E., 3. Naumenko (UKR). Naše bohužel až za medailovými umístěními (6. Bouchalová, 10. Bžatková, 13. Sobotková). Za zmínku našich veteránů určitě stojí v W35 1. Jana Omová, 3. Eliška Voráčková, M40 3. Antonín Šindelka, 5. Štístek- v nejpočetnější kategorii, W35 4. Hažmuková.
Zítra je na řadě naše oblíbená disciplína sprint, tak doufejme, aby pořadatelé zvolili nějaký normální průběžný terén nebo alespoň vhodné rozmístění kontrol. Snad přidáme další spoustu medailí. Pokud už máte dost mé četby, je tady náš pravidelný dárce informací z řad rozhodčích. Prosím, přivítejte Balůa. (Není to tak hrozný, jak se zdá, on jen občas přehání.)
3.9. sobota
Dnes byl příjezdový den a zahajovací ceremoniál. Zítra je první závod MS - foxoring. Start je naplánovaný od 9:00 (8:00 CEST) a interval mezi kategoriemi je pouhé 2 minuty, takže to bude rychle odsýpat. Mapa je náročná v hustém porostu a se svahem o hodně vrstevnicích. Výsledky zkuste sledovat na stránkách pořadatelů a možná se dočkáme i GPS tracku.
2.9. pátek
S foxoringem si pořadatelé nedělali velkou hlavu a prdli ho na sousední mapu, co na ní bude MS ve foxoringu. Možná dobře, že byl krátký a vítězné časy byly kolem 30ti minut. Ovšem kontroly občas nebyly slyšet ze středu kolečka a byly od něj až nezvykle daleko. Navíc jim nefungovalo nahrávání výsledků na internet (ne, že by jim to předtím nějak frčelo, ale byla vidět snaha). Tak uvidíme, jestli v cílové aréně, která je asi 400 metrů od té dnešní nějaký signál chytí. Vypadá to, že foxoring bude hned po sprintu největší oříšek pro pořadatele. Ale všechno se může nakonec ještě úplně změnit.
1.9. čtvrtek
Pořadatelé jsou asi zvyklí brzo vstávat, a protože se nikam neodjíždělo a start byl sto metrů od hotelu, první vyběhli do města už v 8:30. Snídaně ještě skákala v žaludku a všechno ještě spalo. Jak se dalo předpokládat, mnohdy kontroly ukázaly o 90° jinam, ale byl jsem překvapený, že se to nestávalo zase tak často. Vítězné časy se pohybovali v silnějších kategoriích přes 15 minut, takže pokud můžeme usuzovat, na MS nebude sprint zase tak krátký. Navíc se pomalu šíří fámy, že se bude muset najít jiný prostor pro závod MS ve sprintu. Podle rozhodčího, který se byl na terén podívat, je to jedna velká neprostupná džungle. Asi nic moc na sprintování. Takže se vůbec uvidí, kam se nakonec pojede. Od devíti jsme měli volno, které většina strávila u vody nebo v jídelně. Zítra je poslední tréninik - foxoring.
31.8. středa
Pro naše překvapení jsme jeli na dvoumetr na "zrevidovanou" mapu v blízkosti MS ve sprintu. I když předpověď hlásila zvyšující se teploty, slunce bylo za mraky, takže se teplo dalo většinou dobře vydržet. Na snídani formou ber si, když to ještě zvládneš, jsme si opět pořádně naložili, protože někteří z nás startují až po 11. hodině. No jo, Číňani pokud chtějí uspět (zatím se jim to daří), musí vyslat do nejslabších kategorií D12 a D14 pořádně velkou várku lidí, aby byly jejich šance co největší. Všichni jsme dvoumetr přežili a už nás čeká jen sprint a foxoring. Sprint se zítra běží v zástavě v Albeně, takže jsem zvědavý, jak to bude měřit. No a protože už vyšel Bulletin 4 s podrobnými mapkami startů a cílů, je čas si nastudovat mapu.
30.8. úterý
Z Bílovic jsme vyrazili po 12. hodině. Naplánovali jsme si cestu s hodinovým předstihem a dobře jsme udělali. Vlak na nádraží ukazoval 35 minut zpoždění a v Praze jsme nabrali dalších deset minut, než jsme se vymotali ze zácpy. Nebyli jsme v tom ale samy a nakonec jsme na letiště dorazili ze všech nejdřív. Ryhle jsme zabalily poslední nezabalené věci a hurá na check-in a na cestu letadlem s jedním přestupem v Bělehradě. Do Varny jsme dorazili podle plánu před čtvrtou hodinou ranní místního času (+1 hod.). Tam na nás čekal odvoz do centra soutěže - Albeny. Zatím jde všechno hladce. Až na spánek...
Tak jsme si na 20 minut zdřímli a šli na snídani. Unavenýma očima jsem ani neviděl na párečky (později jsem si uvědomil, že jsem si žádný ani vlastně nevzal). Nemohl jsem ani přemýšlet o tom, jestli jsem si do batohu naházel všechny věci na závod, jak to bylo náročné. Na každý den je naplánovaný start na 9:00 a odjezd na 7:30, to ale na místo odjezdu musíme dojít cca 18 minut, protože pro nás zatím z neznámých důvodů nepřijedou až k hotelu. Podle předpokladu jsme jeli do blízkosti mapy z jedné z klasik na MS. Po závodě konečně jídlo a spánek, pak vyhlášení jídlo a zase spánek.
WC ARDF 2016
vloženo 27.8. 16:12
Od 29.8. začíná předprogram MS v Bulharsku, které pořadatelé po vzoru MS v Srbsku 2012 označili jako World cup (Světový pohár). Bohužel podle informací world cup neorganizují z velké části stejní pořadatelé jako MS, ale mapy by alespoň měly být z přilehlých terénů, které budou se závody MS sousedit. Pro náš trénink před MS dostačující. Pohár končí 3.9. a ve stejný den začíná oficiálně program mistrovství světa slavnostním zahájením.
Bulletin 3 pouze upřesnil časový harmonogram a počty účastníků z jednotlivých států. Největší počet třiceti pěti závodníků přiváží Česko, druhá největší výprava bude z Ruska - 33 závodníků. Vše odstartuje 4.9. Foxoring, 5.9 sprint, 6.9. klasika (podle zkušeností z předchozích let budou mít elitní kategorie pásmo 144 MHz), 7.9. volný den, 8.9. II. klasika. Na klasikách platí podle pravidel pásma křížem - polovina kategorií běží na jednom pásmu, polovina na druhém a další den klasik si pásma vymění. Ubytovaní jsme v hotelu Orchidea ***, tedy v centru soutěže. Česká hlavní výprava odlétá 29.8. v 20:55 z letiště Václava Havla. Ostatní skupiny se dopraví na místo buď o něco málo dříve, nebo o pár dní později. Plánovaný přílet je po 4. hod. raní.
Pořadatelé slibují online GPS tracking nejlepších závodníků z elitních kategorií MD19 a MD21. Toto už tu jednou bylo na EYAC 2014 v Bulharsku, ovšem místo jmen závodníků jsme mohli vidět tečky s čísly 20-40, takže z toho bylo totální fiasko. Ale loni už se zlepšili a na "Evropském poháru" už to vypadalo celkem dobře. Pořadatelé také slibují online výsledky a podle tohoto příspěvku už tomu můžeme začít opravdu věřit. Podle všeho tedy můžeme čekat velký souboj o kvalitu závodů, jako jsme měli loni na ME v Česku. Sám jsem zvědavý. V elitních kategoriích nás reprezentují tito závodníci, ve veteránech zase tito závodníci. Česká republika obhajuje prvenství mezi národy z minulého roku se ziskem 64 medailí (22-25-17) před těsně se dotírajícím Ruskem 51 medailí (20-17-14). Podaří se nám to? Sledujte můj web, facebook a web pořadatelů.
Naběháno 2100 kilometrů, nalezeno kolem 900 kontrol, všechno ve 310 tréninkových fází za 300 hodin. Můžeme začít. #goto#ardf2016
Poslední příprava
vloženo 23.8. 21:17
Je poznat, že vrchol se už blíží. Poslední 3 týdny byly opravdu náročné ve znamení dolaďování formy na MS. Posledních 14 dní jsme společně trénovali převážně techniku na letním reprezentačním soustředění na jihu od Telče. Za 9 dní jsme naběhali 100 kilometrů a nalezli nespočet kontrol. Trochu už cítím dlouhodobější únavu, ale teď mám akorát týden na to s tím něco udělat a pak už rovnou na letiště a na závěrečnou přípravu přímo na místě závodů. Tréninky na soustředění naznačovaly, že jde všechno správnou cestou a dokázal jsem se připravit, jak bylo v mých silách a v plánu. Vypadá to, že i celý český tým může pomýšlet na kvalitní výsledky.
Soustředění se bohužel konalo zároveň s oddílovým, takže ti, co se nenominovali, jeli na oddílové. My nominovaní jsme neměli moc na výběr a naše oddílové jsme museli oželet. Snad je to upozornění do budoucna (i když tato situace nenastala poprvé), aby se obě strany dohodly a závodníci se tak mohli zúčastnit obou soustředění. Pro mě je priorita jasná, ale ostatní by raději jeli na oddílové soustředění.
II. nominační soustředění
vloženo 31.7. 20:21
V Jedovnicích to opět zaplnili reprezentanti, aby zde zakončili nominační snažení kvůli MS v Bulharsku. Pět závodů ve čtyřech dnech už dlouho na tomto soustředění nebylo. Kvůli zrušeným čtyřdenkám a tedy i sprintu, se musel přesunout právě na toto soustředění. Všechny závody (naštěstí kromě sprintu) měly náročný členitý profil, takže kromě do vzdálenosti člověk naběhal i slušnou porci vertikálně. V ženách byla situace jasná až do příjezdu Mišky Omové, která se po tříleté pauze vrátila z orienťáků, protože se nenominovala na MS do Švédska a má tak v kalendáři volné dny. Nastoupila do posledních čtyř závodů, které vyhrála a tak se holky budou nakonec domlouvat, kdo jakou disciplínu vynechá. Další nominovaní jsou Lehárová, Fučíková, Voráčková. V juniorkách se uvidí, ale vypadá to na trojčlennou výpravu. V juniorech vedl Martin Kinc, ale v závěru se před něj dostal Martin Šimáček. Třetí je Vojta Bžatek. Těsně po sobě pak jsou Šrom a Matoušek. Jedna z nejsilnějších sestav za poslední dobu se sešla v mužích (i když už bez Martina Baiera). O první místo si to v posledním závodě rozdali Kuba Oma s Karlem Fučíkem. Třetí je jednoznačně Tomáš Hikl, za ním pak já. Další v pořadí už jsou mezi sebou naskládaní s malými rozestupy, nejlepší z nich je na pátém místě Petr Matula. O konečné nominaci na jednotlivé disciplíny rozhodne šéftrenér příští týden.
Pořadí berte prosím s rezervou, v době, kdy byl nominační žebříček vyhotoven, ještě obsahoval chyby, navíc jsem si všechno nemusel zapamatovat správně. Nominace
Výjezd do Litvy
vloženo 27.7. 16:35
Další akcí reprezentace byla po třech dnech volna účast na otevřeném mistrovství Litvy. Organizátoři neskrývali nadšení, že jsme přijeli i my. Dále tam byly výpravy z Polska a Moldávie. Celkově jsem čekal menší účast Litevců, ale nakonec se zaplnily všechny kategorie. Teda tu mužskou jsme zaplnili v podstatě jen my. Rovinatý, převážně průběžný terén s občasnými bažinkami. To dává pro Mistrovství Evropy na příští rok jasný předpoklad. Bude to převážně o běhu. Český výprava čítala 17 reprezentantů, převážně muži, junioři a juniorky. Nejúspěšnější byli Ondra Šimáček a Bětka Lehárová s alespoň třemi zlatými. Dnes odjíždíme na nominační soustředění do Jedovnic.
Francouzská luční džungle
vloženo 18.7. 16:56
S reprezentací jsme letos zavítali na OB závody do Francie. Většina mladších závodníků si tak vyzkoušela jeden z nejtěžších terénů na světě. Louky s vyrostlými šeříky a velkými kameny. Po pár etapách jsme si přáli, ať už přijde les, ale ten když přišel, byl ještě horší než předchozí pustina se šutrama. Téměř žádné záchytné body a navíc bez cest se pomalu prodíráte hustým porostem. Naštěstí teploty se po prvních dnech, kdy bylo přes třicet stupňů, umoudřily a byla spíše zima. Terén si můžete prohlédnout třeba v tomto videu. Většinu času nás doprovázel silný vítr, kterému jsme se neschovali ani u moře, kam jsme se jeli v době volna podívat. Nebyl to náš jediný výlet po okolí. Navštívili jsme například průjezd Tour de France a různé hrady. Po desetidenním závodění jsme se vrátili zpět 1500 km do Česka. Za čtyři dny nás čeká výjezd do Litvy, kde se zúčastníme kompletního programu čtyř závodů, který bude také příští rok na ME.
EYAC - a je po všem
vloženo 6.7. 22:27
Tak jsme letos zase zažili ten pocit sladké nevědomosti. Ať jste se koukli kamkoli, po pořadatelích ani stopy. Nakonec se jediným zdrojem čerstvých informací z místa stal norský teamleader, Svein Olson. Měl tak o práci postaráno. Závodníci se v tuto chvíli vracejí průběžně domů z pražského letiště. Mapy byly podle předpokladů technické, samotná stavba tratí už ne, ale i tak závodníci i při osmdesátce volili různé pořadí kontrol. Těžko říct, jestli by se na sprint v místě nenašla vhodnější mapa, než ta bez většího lesního porostu, ale vzhledem k těžkosti terénu v lesích snad ani ne.
Češi nakonec nezklamali a v pořadí národů je v medailích předběhli pouze Rusové 25 (14-7-4). Naši, i když pouze se dvěma zlaty, mají 16 medailí (2-8-6). Třetí jsou Ukrajinci a překvapivě si i Slováci odvážejí dvě individuální medaile. Nejvíce medailí získal Dominik Šrom (zlato, stříbro), poté Daniela Trpáková (2× stříbro), další titul si odváží Kuba Křen. Kuba Klec, Sam Svatek, Dalibor Matoušek a Anička Sobotková mají bronz. Bohužel na týmy jsme byli nejlépe druzí, zato ale nesčetněkrát. A EYAC 2017 na Slovensku čeká.
EYAC aktuálně
aktualizováno 21.8. 17:22

Medailová statistika:

1. Rusko 25 (14-7-4)
2. Česko 16 (2-8-6)
3. Ukrajina 12 (2-4-6)
4. Slovensko 5 (2-1-2)
5. Litva 2 (0-0-2)
Bulletin 4, podrobné výsledky na stránkách pořadatele
foto: trénink: 1, 2, 3, 5, sprint: 1, 2m: 1, nečík celé me, foto Rusové, foto Rusové 2, foto Norové, foto Norové 2
Další foto, ale musíte se přihlásit do skupiny přes facebook
články: Norové
3.6. 13:00 SPRINT - výsledky, mapa
4.6. 10:30 144 MHz - výsledky - individuální, týmy, mapa
5.6. 10:30 3,5 MHz - výsledky - individuální, týmy, mapa
Akademické mistrovství ČR v OB
vloženo 4.7. 14:52
Letošní České akademické hry hostily 26.6.-1.7. Pardubice. Na programu bylo mnoho kolektivních i individuálních sportů. Mezi nimi bylo zařazené i AMČR v OB ve sprintu a na klasické trati. Pořadatelem mistrovství byl oddíl OK Lokomotiva Pardubice, který pořádá i MČR na klasice na začátku října. Na první sprintový závod už po dni deště nepršelo a teploty byly vcelku vysoké. Nikoho nepřekvapilo vítězství Miloše Nýkodýma v H21. V ženách vyhrála Jana Knapová. Zatím co na sprintu měli výhodu místní občané, v lese u Horního Jeleního jsem měli výhodu my, robáci. Na jaře jsme tam měli soustředění. Když se to ale tak vezme, orientovat se podle paměti ve městě a v lese, je velký rozdíl, takže nám znalost terénu nakonec k ničemu nebyla. Druhý závod vyhráli Pavel Kubát a Magdaléna Tužilová. Z robáků jsem byl v obou závodech nejlepší (byli jsme ale jen tři :(), ale i tak to stačilo sotva na první půlku výsledkovky. Výsledky. Myslel jsem, že dopadnu líp, ale jak to tak vypadá, OB má bohatou základnu mladých lidí, kteří běhat opravdu umí.
Get ready for EYAC
vloženo 26.6. 22:04
Máme před sebou Mistrovství Evropy žáků a dorostenců (EYAC) které začíná v sobotu 2.6. a končí v úterý 5.6. Česká reprezentace o sedmnácti závodnících (konečný nominační žebříček) odlétá do Osla v pátek, ve večerních hodinách. Očekávaný počet všech závodníků byl kolem devadesáti, ovšem po zřeknutí se účasti Němců a překvapivě pořadatelské země letošního MS, Bulharska, se účast snížila na 60 závodníků. Uvidíme ale, jak nakonec vše dopadne. Česká republika obhajuje 20 medailí (8-7-5).
Díky Bulletinu 3 známe relativně přesně místa startů a cílů. Map nevyjímaje. Můžeme očekávat náročný terén, ve kterém se neběhá příliš často. Pořadatel vybízí k dodržování mapových značek (např. nepřekonatelné překážky), kvůli nebezpečnosti terénu. Šampionát začíná tréninkem v neděli a ve 13:00 je start sprintu. Další dny je start 10:30. Napřed se poběží dvoumetr, poté osmdesátka. Počasí by mělo být bez deště a nejvyšší teploty nepřesáhnou 20°C. Určitě sledujte tyto stránky, veškeré novinky najdete právě tady.
Dvoumetry v Chebu
vloženo 26.6. 20:43
Trochu se nám pozměnil plán závodů a místo osmdesátky a dvoumetru byly napřed dva osmdesátkové závody a v Chebu dva dvoumetry. Mnozí si tak mohli vzít pouze jedno rádio, to ovšem neplatilo pro reprezentanty. Ti si kvůli sledovanému foxoringu v sobotu odpoledne museli vzít i osmdesátku. Na "ne"štěstí jsem musel po foxoringu kvůli škole odjet, takže jsem krátkou trať neběžel. Co jsem se díval na výsledky, opět nebyly ve většině kategorií dodrženy směrné časy. U dvoumetru to snad ani není možné, aby stavitel předpovídal čas vítěze. Na rozdíl od osmdesátky, kdy to jde na desítky sekund. Něco jsem se dozvěděl od původního stavitele 2m KT, Petra Matuly, který koukal na výsledky z předchozích let a co byste řekli? Ani tam se většinou nepodařilo postavit trať na časy podle pravidel. Navíc v Chebu a okolí předchozí dny vydatně pršelo. Ale ono by stejně ty svahovky neměřili o moc líp za sucha. Výsledky. Po těchto závodech se nám vyřešily nominace jak pro veterány tak pro ždr. Dospělá repre ještě čeká na nominačky koncem července. Nominace veteráni, Nominace ŽDR, průběžná nominace reprezentace, žebříček sledovaných disciplín reprezentace.
I. nominační soustředění
vloženo 10.6. 16:14
Již máme za sebou pět závodů zařazených do nominačního žebříčku. Sedm nás ještě čeká. U Mariánských Lázní bude pouze dvoumetr. Poté na posledním soustředění koncem července následuje pět závodů ve čtyřech dnech. Bude to masakr.
První nominačky proběhly nedaleko Vidnavy v Černé vodě. Pokud je vám toto místo povědomé, tak jste asi sledovali ME v orientačním běhu, které se konalo právě u nás. Štafety a middle se běžely na mapě nedaleko našeho ubytování. Bylo jasné, že tam zavítáme i my. Stalo se tak hned na osmdesátu. Další závody se běžely v prostorách u centra čtyřdenních závodů v roce 2012. Všechny kategorie byly plně obsazeny, snad jen kromě žen. Lucka Matulová si zranila prsty u nohou při florbalu a stále ještě není ok. Po zlomenině ruky ze zimy a několika týdenním zánětu středního ucha z jara tak má další zranění, které ji definitivně distancovalo od bojů do nominace. Jo, něco mi to říká. Zpět ale k žebříčku - juniorky vede Bžatková, ženy Lehárová, juniory Kinc a muže Oma. Ještě ale není nic rozhodnuto, protože nás čeká více jak polovina závodů do nominačního žebříčku. Stále je čas něco zlepšit, ale také pokazit.
Závody se mi až na sprint nepovedly, jak jsem chtěl. Osmdesátka byla celkem těžká, ale i přesto ztráta pěti minut znamenala až konec výsledkovky. Docela nás první den překvapil Tomáš Hikl - první a druhé místo. Ještě že jsem mu sebral druhé vítězství, byl by docela rozjetej. Dvoumetr, klasika, co si budem povídat a na foxoringu letos nějak válí Karel Fučík. Já opět dokázal, že pořadí se dá zkazit, i když je naprosto jasné, takže jsem závod opět pokazil. Uvidíme na sledovaném foxoringu v Mariánkách po dvoumetru. Druhý závod ve stejný den mi docela jde :).
Červenec je docela nabytý. Prázdniny máme jen první týden, poté nás čeká OB ve Francii, závody ROB v Litvě (pořadatel ME 2017) a nakonec nominačky u Brna. Volných dní pouze třináct. To mi loni chybělo.
Reportáž z Brněnských berglí 2016
vloženo 23.5. 9:08
Reportáž za použití kamer a GPS záznamu s komentářem. Ty GPSky to trochu od minule obohatily :)
Brněnské bergle
vloženo 13.5. 9:45
Mohu konečně říci - vydařené závody. Možná to bylo tím, že jsme jako domácí oddíl bydleli doma, protože centrum soutěže bylo přímo v Bílovicích, tedy tam, kde vesměs většina bydlíme. Ale co je nejdůležitější, závody proběhly, jak měly. Co se mně asi nejvíc libílo, byla volba prostoru závodu. Klasický kopcovitý terén v okolí Brna s průběžným lesem a cestami. To mně hlavně první závod moc nevyhovovalo, protože jsem ještě trpěl doznívající nemocí, takže to byl pro mě trochu očistec už od začátku. Kontroly na klasice byly rozvrženy tak, že si závodník musel neustále oměřovat jejich pozici, která nebyla jednoznačná (alespoň v chlapech). V ženách se pořadí oba závody prohodilo a na bedně jsme viděli různé tváře. Klasiku vyhrála s velkým náskokem Hana Fučíková, MČR Alžběta Lehárová. V mužích oba závody ovládl dosud neporažený Jakub Oma. Dlaší místa jsem si s Andrejem Gomzykem v závodech prohodili. Klasiky byly nominační na MS do Bulharska (už vyšel Bulletin 2), krátká trať pro dorost na MEŽD (už vyšel Bulletin 3). Nominační závody to byly nejen pro Čechy, ale i pro Slováky. Ti se s námi ještě uvidí na našem nominačním soustředění u Vidnavy. Podle předběžných údajů jich ale přijede maximálně čtrnáct. Pro ně to budou poslední nominačky na rozdíl od nás. Další závody NŽ náš čekají druhou polovinu června opět v Mariánských Lázních. Výsledky
V OB světě proběhlo MČR ve sprintu. Možná bude na ČT záznam, ale z čeho bude určitě záznam a živý přenos, bude Mistrovství Evropy v OB pořádané v Jeseníkách. Začíná se 21.5. V ROB nechceme být pozadu, a tak se můžete o víkendu těšit na záznam z Brněnských Berglí na kanále youtube. K dispozici bude i GPS tracking.
Jarní soustředění sk radiosport
vloženo 1.5. 21:14
Čím dál víc mně naše krajské přebory připadají spíš jako mezinárodní závody. Poláci a Slováci už asi žádné soutěže nepořádají, když vidím od jara stejné zahraniční tváře na našich akcích. Ale to je jen sranda. I když ne? Jestli mohu věřit slovenskému kalendáři závodů, tak krajské přebory v rámci soustředění byly zároveň nominační závody pro dorostence pro slovenskou reprezentaci na eyac. Chudáci, kdybych to věděl, postavil bych jim hezčí dvoumetr. I když ne já vlastně, to Pavel Krejčí :). Další výjezd, tentokrát dospělé reprezentace mají další víkend na Ukrajinu, kde se pořádají vícedenní závody. Česká repre od tohoto soustředění upustila. Na Berglích mají nejen naši nominační závody, ale má je tam i slovenský dorost. Všechno završí společné nominační závody na našich nominačkách ve Vidnavě. Slováci budou startovat minimálně půl hodiny po posledním Čechu. Osobně z toho nejsem nadšený, bude to větší zápřah na pořadatele, protože budou muset být v lese déle a pokud bude odpolední závod, musí být postaven včas. Chudáci obsluhy.
Na jarním jsme oběhali pár kontrol na krajských přeborech, umyli nádobí, natočili závodníky, nabádali závodníky, aby se nebavili, když jsme je u toho natočili, spálili jablko s nějakým stvolem (byly čarodějnice), opekli buřty, zazpívali pár písniček, Vojťák málem uhořel, Berťa taky, když se ho pokoušel zachránit, Martin měl divný sny, já nenapsal do pokynů, že se razí maják a závody proběhly, jak měli. Klasika, co byste víc chtěli...
Výběrové soustředění / nominačky
upraveno 19.4. 21:52
Bohužel nevyšlo (viz konec článku předtím). Limit jsem pod deset minut nepokořil a dostávám se, co se dráhy týče, opět do utopického bodu. V hale v roce 2014 jsem si zlepšil osobák na 9:53, od té doby jsem se ale přiblížil k tomuto času jen letošním výsledkem 10:19, což je hrůza. Že bych se po několika zraněních od té doby nedostal nyní na úroveň jako před dvěma lety? V lese to cítím úplně jinak. Dokazují to i některé výsledky, kde dokážu držet krok s nejlepšími. Bohužel mám technický deficit z loňska, kdy jsem v podstatě běhal jen klasiky. To se projevu je i nyní, kdy klasiky jakž takž zvládám, ale sprint a zvláště foxoring vůbec. Dělám chyby v rozhodování, po kterých nemám šanci na dobrý výsledek.
Letošní výběrové soustředění bylo kvůli zrušeným vícedenním závodům zároveň i nominační pro veterány. V M40 jasně dominoval se třemi vítězstvími Tonda Šindelka. V M50 je první se dvěma vítězstvími Josef Petr. D35 byly jen tři. D50 vládne Leona Soukupová a D60 vede Alena Pátková. V mužích vyhrál po 3 vítězstvích Karel Fučík, který i přes špatnou pozici v dosavadním žebříčku dokázal poslední dva závody vyhrát. V ženách vyhrála díky limitu Lucka Matulová. V juniorkách, i když neběžela limit, vyhrála Daniela Trpáková a juniory s přehledem porazil Martin Kinc. Zatímco pro veterány to byly první nominačky, další je čekají na Brněnských berglích, pro reprezentanty výběrové soustředění znamenalo rozluštění rozřazení do užšího nebo širšího kádru. První nominační závod bude stejně jako veteránský, klasika na NŽ. Výsledky, průběžný nom. žebříček veteránů, výběrový žebříček repre
ilustrační foto: Pavel Krejčí
Reportáž z MČR na dlouhé trati
vloženo 13.4. 23:08
Pilotní reportáží bych chtěl zjistit váš zájem o tento druh medializace ROB. Slibuji, že příště bude kvalita zvuku lepší a záběry rozmanitější, bohužel se ale nyní musíme s pokojit s tím co je, kvůli problémům s technikou. Už jsem chtěl udělat reportáž z krajského přeboru 3.4., bohužel tam mě technika zradila taky. Nyní se alespoň podívejte na reportáž z MČR v ROB na dlouhé trati co byla poslední víkend.
Spuštěny stránky Brněnských berglí
vloženo 13.4. 10:48
Za měsíc nám odstartují další závody národního žebříčku a navíc pro Slováky závody Slovenského poháru. To vše v jednom víkendu v Bílovicích nad Svitavou. Závodníci už začínali být netrpělivý, protože podle pravidel musejí být... Bla bla bla... vydané měsíc před... Bla bla bla. Pokud nejste sami schopní závody I. stupně zorganizovat, nesnažte se prosím práci znechutit těm, kteří se o to alespoň snaží a vezmou si na triko dvě tyto soutěže hned po sobě. Ač jsem nebyl úplně příznivcem tohoto rozhodnutí (a tušil jsem že budeme mít o práci postaráno), nakonec to zatím klape. Stránky jsem měl hotové už před téměř měsícem, ale když čekáte na vyjádření z ubytování a další externí věci, zkrátka propozice vydat nemůžete a tak v ruce na zveřejnění nic kromě stránek nemáte. To vše je ale naštěstí minulostí, tak se do 25.4. můžete přihlásit. Veškeré info najdete na stránkách soutěže, které považuju za jedny z nejlepších, co jsem kdy dělal (mám rád jednoduchost, i když udělat je jednoduché nebylo :)). http://www.skradiosport.cz/bergle2016
MČR dlouhá trať
vloženo 10.4. 21:05
Ještě před dlouhou se mi podařilo zvítězit 3.4. na dvou krajských přeborech nedaleko Bílovic. Konkurence byla menší než na prvních závodech, snad se to na jarním soustředění, kde se běží čtyři krajské přebory, zlepší.
Večer před dlouhou se ještě běžela mčr na noční trati. Je otázkou, jestli to, že někteří slyšely slabě trojku s majákem je otázka noci, kdy se otevírá kanál komunikaci, špatným rádiem nebo chybou pořadatelů. V tomto případě se ale po vyslechnutí závodníků přikláním k chybě pořadatelů. Noční jsem raději neběžel, víte, jaký spolu máme vztah já a zranění...
Dlouhou jsem běžel znovu asi po třech letech vinou různých zranění (nezaviněných nočním závodem :) ). Trať patnáct kilometrů vzdušně napovídala dvaceti ve skutečnosti. Vítěz mužů, Jakub Oma, si s tím ale hlavu nelámal a naběhal jen nějakých 18,3km. Asi si to dal občas vzdušně, aby se neřeklo. Závod se organizačně vydařil, až na smontované prvky od pořadatelů, které v průběhu dvoumetrové trati některým závodníkům odpadávaly. To naštve, když doběhnete a máte v ruce jen rádio bez prvků :D. Samozřejmě si dělám srandu. Kategorie žen se nenaplnila podle očekávání. Vyhrála Lenka Voráčková. Za to juniorů, i díky příjezdu Slovenských závodníků, bylo hojné množství. Své druhé místo hodnotím jako úspěch. V průběhu trati jsem chytil občas krizičku, ale dlouhodobě se mi dařilo držet tempo (celkem 5:17 min/km), takže si myslím, že se můžu klidně vrhnout příští konec týdne na závody výběrového soustředění, kde bych chtěl mimo jiné opět po dlouhé době zaběhnout trojku pod deset minut. Snad to vyjde. Výsledky.
Jarní soustředění + GPS postupy
vloženo 29.3. 17:42
Jarní soustředění reprezentace zavítalo opět do Horního Jeleního stejně jako v roce 2011. Tehdy to bylo moje první soustředění s reprezentací (nepočítaje zimní). Před pěti roky to také bylo první soustředění, které bylo spojené ke konci i s reprezentací žáků a dorostenců. Tato tradice se zachovala dodnes. Dráhové limity pro nominaci na MS nebo ME se postupem času zkracují, dnes až na délku 3 kilometrů. Přitom mnoho reprezentantů ještě pamatuje limity na deseti kilometrech nebo dokonce kros. Letos podruhé se první pokusy běží právě na začátku jarního soustředění. Není to ideální doba na nejlepší pokusy, ale výhledově nám výsledky napoví. Celkem 10 dní jsme strávili tréninkama všech čtyř disciplín, které se poběží na MS a jednoho krátkého nočního tréninku.
Ten se bude hodit za 14 dní na MČR noční. Naběhali jsme okolo 130 kilometrů a našli něco kolem 140 kontrol. Klasiky hlavně na osmdesátce byly krátké, na rovině s množstvím cest, takže některé kilometry měli i celkem slušnou kvalitu. Tři tréninky pod 5 min/km. Velikonoce byly letos dříve, takže velikonoční soustředění se letos nekonalo a tento svátek jsme slavili všichni společně také s ždr zde na jarním soustředění. (video)
O krajském přeboru jsem psal níže. O čem jsem ale nepsal, jsou záznamy postupů jednotlivých závodníků. Jirka Mareček s Petrem Matulou od zimy pracují na systému, díky kterému bychom mohli sledovat postupy všech závodníků z tréninku nebo závodu. Můžete tak srovnat postupy s ostatními běžci. Vše si můžete prohlédnout na první, dá se říct ostré verzi z přeboru 12.3. Odkazy najdete na stránkách oddílu. Na něco podobného se můžete těšit ze závodů, které pořádáme. Vypadá to, že tato technologie oslovila i pořadatele EYAC 2017, Slováky, kde možná bude vše probíhat online. Totéž očekáváme letos u Bulharů na MS, kteří se ale potýkají s výpadky signálu. Uvidíme, jak si s tím poradí.
Zimní příprava II
vloženo 13.3. 18:44
1.2.Obecná vytrvalost 60´11,4 km
2.2.Obecná vytrvalost terénem ze 30% 50´, posilovna9,1 km
3.2.Kopce 3×3´, 3×2´s MZKL, posilovna kruháč8 km
4.2.Obecná vytrvalost terénem ze 30% 50´8,6 km
5.2.Kopce 4×(2´+90")s MZKL7,4 km
6.2.volno 
7.2.faltrek 55´ 7×1´ int.3´, posilovna10,8 km
Konec zimní přípravy je tu a období se plynule překlápí do sezóny závodní. Již tento víkend 12.3. se konaly první přebory. Stavitel trati Petr Hrouda připravil nedaleko Brněnské přehrady osmdesátku a dvoumetr. Kdo by čekal rovinu, asi musel být nemile překvapen. Popravdě, nevím, kdy jsem naposledy běžel závod s takovýmto převýšením a ještě na ta krátké trati. Pardubice a další netradiční účastníci, kteří na závody přijeli, si ho budou chvíli pamatovat. Vcelku brutální krásný začátek sezóny. Výsledky
To jsem ale předběhl. Těmto okamžikům předcházelo čtyřměsíční zimní období. Když se nad tím člověk zamyslí, většinu toho co bude, stráví aktivní závodník běháním po závodech. Tím pádem je zimní příprava jediným obdobím, kdy může člověk trénovat co potřebuje a kdy potřebuje. Relativně vzato samozřejmě. Potrénoval jsem trochu mapu na OB závodech. S mojí asi největší účastí se mi snad zlepšila rychlost přemýšlení a rozhodování. Na sprintu se to bude hodit. Celkově jsem na jedné z lig skončil šestý, druhá liga, ač konkurencí slabší, mně moc nevyšla. Nálada se mi zpravila až 2. místem na OB v Praze. Všechno, co jsem si naplánoval do tréninku, jsem splnil a co víc, všechno bez zranění nebo nemoci. Viz jeden z mých týdnů v tabulce. Menší nezávažné problémy se objevily, ale ty se asi úplně eliminovat nedají. Zatím jsem naběhal krásných 800 kilometrů od začátku přípravy a letos bych chtěl překonat můj rekord 2100 kilometrů za rok, ale ne za každou cenu. Bohužel mě pořád trochu limituje noha z loňska, kvůli které nemůžu běhat delší vzdálenosti v kuse. Chce to čas. Naštěstí jsou vítězné časy ROB závodů pod hodinu, takže sice budu muset jet stále na vítězství, ale trochu prostoru tam ještě pořád zbývá :).
Od příštího víkendu 19.-28.3. (přes Velikonoce) je ještě před prvníma nároďákama reprezentační soustředění, tak doufám že pořádně máknem a že mě mezitím nevyhodí kvůli neúčasti ze školy. Měli bychom se tam vesměs všichni po zimě potkat a podívat se, jak na tom jsme. Součástí soustředění bude prvním pokus na atletický limit 3000m, ale vzhledem k tomu, že sezóna teprve začíná, se nedají očekávat časy, na které bychom mohli dosáhnout v půlce sezóny.
Superfox 3,5MX - recenze
vloženo 4.3. 19:26
Se začátkem sezóny přichází z dílny Jiřího Marečka i nová verze přijímače pro pásmo 3,5 MHz. Měl jsem možnost rádio testovat a myslím, že pro vlastníka přinese revoluci ve foxoringu a sprintu. Jistě znáte pár let starý dvoumetr, který byl další generací nového zeleného. Tam se poprvé vyskytla paměť, do které jste si mohli uložit až čtyři frekvence. Tyto frekvence byly uloženy i po vypnutí přijímače. Nyní je totéž možné i u osmdesátky.
Klasickým laděním si naladíte kontrolu a zapíšete ji do paměti. Takto můžete uložit až 6 kontrol. Jak už sami tušíte, mezi těmito uloženými frekvencemi, které nemohou nijak "ujet" můžete pomocí ladícího kolečka přepínat. U nás se používají moderní vysílače, které také pracují stále na stejné a přesné frekvenci, takže pokud si ji naladíte při tréninku, nemělo by se stát, že ji poté druhý den na této frekvenci nenajdete. Pokud ale frekvence trošku ujede (třeba v zahraničí), nastavíte si na přijímači režim jemného ladění. Kolem uložené frekvence poté doladíte díky detailnějšímu kmitočtu. Rádio samozřejmě můžete používat jako klasický přijímač, jak ho znáte dnes. Další novou funkcí je připomenutí konce relace při minutových a 30s relacích. Zatímco u klasik se paměť tak nevyužije, sprint a foxoring je jiná písnička. Všechno co potřebujete, máte hned a nemusíte dolaďovat, což stojí cenné sekundy. Přijímač každopádně přináší revoluci v taktice závodu, kde bude zase pár věcí rychlejších.
Zimní soustředění II
vloženo 28.2. 21:30
První soustředění reprezentace, kdy jsme s přijímači vyrazili do lesa se letos konalo 26.-28.2. v Praze. Po příjezdu jsme ovšem nezačali tréninkem v lese, ale testováním na běžeckém páse. Reprezentant v ROB má povinnost absolvovat lékařskou prohlídku. Ta se ovšem provádí povětšinou na kole, které není primárně naším písečkem na hřišti. Proto jsme využili pásu na FTVS, kde jsme zjistili naše skutečné hodnoty při běhu. Potom už probíhaly klasické tréninky. Člověk by ani neřekl, že se dá na okraji Prahy najít terén podobný Českému ráji i se skálami, ale je tomu tak. Prostor mapy byl rozmanitý a po dvoumetru, sprintu a foxoringu jsme nastartovaly letošní robáckou sezónu. První závody se konají u Brna 12.3. mistrovstvím JMK na osmdesátce i dvoumetru. Moc často se nám nestává, že by si personál kuchyně stěžoval na náš malý příjem potravy, ale při absenci největších (i nejmenších, abych nekřivdil všem) žroutů reprezentace, která se na soustředění sešla jen ve zlomkovém složení, bylo přidávání si při jídle značně omezené. A asi se navařilo víc, než se nakonec snědlo. Malý počet reprezentantů, kvůli jarním prázdninám, naštěstí doplnil nemalý počet veteránů, kteří si přijeli také po zimně zatrénovat.
Spuštěny stránky MČR noční trať a MČR dlouhá trať
vloženo 14.2. 10:53
Jako první závody sezóny nás čekají 9.-10.4. mistrovství republiky v nočním závodě a na dlouhé trati. Mapy okolo kempu v Řásné jsou nově zmapované, takže se můžeme těšit na aktuální výtisky. Start noční je plánován na 21. hodinu, druhý den je start v 10:30. Tyto první závody pořádá oddíl sk radiosport. Letos budeme pořádat i další na začátku května. Stránky pro první soutěž jsem dokončil, pro druhou akci budou spuštěné zhruba na začátku března. Více info o závodu na: www.skradiosport.cz/dtn16/novinky
Zimní soustředění
vloženo 29.1. 17:43
Zimní soustředění reprezentace zamířilo na Vysočinu do Studnice u Nového Města na Moravě. Počasí nebylo stejně jako loni na běžky úplně ideální. Z počátku sice sníh docela byl, od neděle ale začalo pršet a teploty už byly stále nad nulou. Sníh brzy roztál a my už už skoro začínali pouze běhat. Naštěstí byla poblíž vysočina aréna s metrovou vrstvou sněhu na tratích, takže všechno na konec dobře dopadlo. Navíc se tam o víkendu jel světový pohár a i my jsme se šli na sobotní závod žen a mužů volně na 10 a 15 kilometrů podívat. Nebýt Lukáše Bauera, asi by na závody přišlo mnohem méně diváků a i tak prý návštěvnost nebyla velká. Co bychom ale na našich závodech za pár tisíc diváků, kteří tam byli, dali.
Mnoho reprezentantů během soustředění přijíždělo a zase odjíždělo. Na celé jsme zůstali pouze v pěti, ostatních 15 se kolem nás postupně obměňovalo. Již jsme probíraly mapy pro MS v Bulharsku a stavěli na nich tratě. Soustředění se po stránce objemové přípravy vydařilo. Najezdil jsem 180 kilometrů a naběhal 21 kilometrů. Na devět dní jsem si víceméně odpočinul od školy a běhu, takže se do poslední fáze přípravy vrhnu s psychickou pohodou (až udělám poslední zkoušku :)). Další soustředění je nově na konci února. Poprvé se snad dostanu na testování fyzičky na běžeckém páse (doteď to bylo jen na kole), takže by se mi do rukou mohly dostat subjektivnější výsledky běhu. Kolo a běh není to samé. (Součty)
Archiv novinek: 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, ardf2015, 2015, 2014
Jakub Šrom © since 2014